استراتژی آربیتراژ چیست و چگونه می توان با آربیتراژ معامله کرد؟

آربیتراژ چیست و چگونه می توان با آربیتراژ معامله کرد؟

 • معمولا وقتی افراد برای اولین بار با سرمایه گذاری آشنا می شوند و در دوه‌های آموزش فارکس شرکت می کنند، به دنبال روش‌هایی می گردند که بدون نیاز به تحلیل خاصی، از بازار کسب درآمد کنند. اولین موردی که معمولا پیدا می کنند هم همین آربیتراژ مورد بحث امروز ماست! استراتژی آربیتراژ در فارکس یک استراتژی فارکس بدون ریسک است که به تریدر فارکس اجازه می دهد تا بدون مواجهه با ریسک در بازار، کسب سود کنند.

  این استراتژی شامل استفاده از فرصت‌هایی است که در اثر قیمت‌گذاری متفاوت در هر بروکر فارکس مختلفی در یک جفت ارز ثابت، در تایم فریم کوتاهی که وجود دارد ایجاد شده است. این نوع معاملات آربیتراژ شامل خرید و فروش جفت ارزهای مختلف برای استفاده از هرگونه ناکارآمدی و تفاوت در قیمت‌گذاری است.

  گاهی دیده میشود که بسياري از تریدرها حتی با تجربه 5 ساله در بازارهای مالی مثل فارکس و بازار بورس، با وجود شرکت در دورهای آموزش فارکس هنوز از مفهوم مهمی به نام آربیتراژ بی خبرند و دقیقا اطلاع ندارند که آربیتراژ چیست و چگونه می توان با آن معامله کرد.

  موضوعی که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم همین مفهوم جذاب است که شاید به دلیل پیچیدگی جزئی در آن، کمتر کسی به سراغش می رود اما برای کسب درآمد دلاری در بازارهای مالی به خوبی می توان از آن استفاده کرد.

  استفاده از اين تفاوت در قیمت‌ها، سود قابل توجهي به همراه دارد. اما نكته مهمي كه وجود دارد اين است كه معامله‌گران باید آماده معاملات سریع باشند. به همین دلیل، این فرصت‌ها اغلب برای مدت بسیار کوتاهی در دسترس هستند؛ به همين خاطر است كه ربات‌ها يا اكسپرت‌‌ هاي زيادي براي اين معاملات ايجاد شده است تا با مشاهده اين قيمت‌ها به صورت تمام وقت در صورت ايجاد شرايط معامله، به سرعت يك پوزيشن پرسود معاملاتي بگيرند.

  معاملات ارزی آربیتراژ مستلزم در دسترس بودن قیمت گذاری در زمان معين و توانایی عملكرد سریع در فرصت‌ها است. ماشین حساب‌های آربیتراژ فارکس برای کمک به این روند یافتن فرصت‌ها در کوتاه مدت در دسترس هستند.

  آربيتراژ به‌طور خلاصه و به زبان ساده

  استراتژی معروف به آربیتراژ به معامله‌گران اجازه می دهد تا با خرید و فروش همزمان یک اوراق بهادار، کالا یا ارز، در دو بازار مختلف كه قيمت گذاري متفاوتي دارند، سود خود را تصمين کنند. این حرکت به معامله گران اجازه می‌دهد تا از قیمت‌های متفاوت دارایی مذکور در دو بازار متفاوت در هر دو طرف معامله استفاده و سود کنند.

  • آربیتراژ زمانی اتفاق می افتد که اوراق بهادار در یک بازار خریداری می شود و همزمان در بازار دیگری به قیمت بالاتری فروخته می‌شود.
  • تفاوت موقت قیمت دارایی یکسان بین دو بازار به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا سود معامله خود را تضمين کنند.
  • معامله گران اغلب سعی می‌کنند از فرصت آربیتراژ با خرید سهام در ارزهاي خارجی که قیمت سهام فیوچرز هنوز با نوسان نرخ ارز تعدیل نشده است‌، استفاده کنند.
  • و در نهايت لازم به ذكر است تجارت آربیتراژ یک تمرین نسبتاً کم خطر تلقی می شود.

  آربیتراژ یا هج فیوچر و اسپات

  اجازه دهید ابتدا در مورد مقدمات کار صحبت کنیم. منظور از هجینگ داشتن یک موقعیت معاملاتی در بازار آتی بر خلاف موقعیت معامله گر در بازار نقدی است و هدف حضور او در بازار آتی کاهش یا محدود نمودن ریسک هایی است که ناشی از تغییرات قیمت است.

  عمل هجینگ یک فرآیند دو پایه است یعنی این که:

  1. اگر یک هج کننده قصد خرید کالایی را در بازار نقدی به تاریخ آینده داشته باشد، او با ورود خود در قراردادهای آتی ریسک قیمت خرید خود را کاهش داده یا محدود می نماید.
  2. اگر شخص هج کننده قصد فروش کالایی را در بازار نقدی برای آینده داشته باشد او هم اکنون قرارداد آتی را می فروشد و در این هنگام با فروش قرارداد آتی ریسک قیمت فروش خود را کاهش داده یا محدود نموده است.

  هدف از استراتژی هجینگ چیست؟

  1. جلوگیری و مصونیت در مقابل رشد هزینه مواد اولیه
  2. جایگزین کردن موجودی انبار با قیمت کمتر
  3. حمایت از فروش محصولات تولیدی بدون پشتوانه در آینده

  لذا عمل هجینگ به منظور ایستادن و مقاومت در برابر افزایش قیمت در بازار نقدی یک کالایی که اخیرا به یک قیمت مشخصی فروخته شده ولی هنوز مانند آن کالا خریداری نشده است. فروش یک کالا به صورت قیمت توافقی فعلی بین صادرکنندگان و واردکنندگان و تحویل آن در آینده عملی رایج است.

  اگر کالایی را هنوز در اختیار نداشته باشیم تحویل آن کالا در آینده بصورت عادی ضمانت اجرایی ندارد. ولی همین عمل در بورس به صورت کاملا تضمینی در حال اجراست.

  اجازه دهید برای روشن شدن بهتر آربیتراژ در بازارهای مالی یک مثال بزنیم. کارخانه فولاد اصفهان تصمیم به فروش ورق گرم برای تحویل چند ماه بعد دارد ولی فعلا مواد اولیه به اندازه کافی برای تولید ورق گرم ندارد و نیز نمی داند قیمت مواد اولیه برای او در آینده چقدر تمام خواهد شد.

  این کارخانه برای اطمینان و رهایی از افزایش قیمت می تواند به بورس فلزات مراجعه کند و به میزانی که نیاز دارد قراردادهای آتی خریداری کند و قیمت فروش ورق گرم آینده خود را به قیمت مورد نظرش تضمین نماید.

  اگر کارخانه فولاد بدون خرید قراردادهای آتی در بورس به دنبال خرید مواد اولیه برود به خاطر افزایش قیمت مواد اولیه آسیب پذیر خواهد شد ولی با معامله قرارداد آتی به میزان نیاز خود در بورس در واقع اثر افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های خرید را کاهش می دهد. به این کار آربیتراژ می گویند.

  خلاصه از روش آربیتراژ برای معامله در بازارهای مالی

  معاملات فیوچرز یا آتی به معنی خرید یک کالا برای تحویل در تاریخ مشخصی در آینده است. به عنوان مثال شما 1 لات طلا می خرید برای تحویل در 3 ماه آینده. در یک کارگزاری فارکس امکان تحویل فیزیکی کالا وجود ندارد و فقط تسویه حساب نقدی در تاریخ تحویل امکان پذیر است.

  نحوه ترید بر روی فیوچرز همانند اسپات است. همانطور که قبلا توضیح دادیم، می توانید حد ضرر و حد سود تعیین کنید و هر زمان که مایل بودید پوزیشن را ببندید. مقدار سود و ضرر نیز دقیقا همانند اسپات مشخص می گردد. سوال مهمی که مطرح می شود این است که اصلا فایده معاملات آتی در فارکس چیست. فیوچرز دو مزیت عمده دارد:

  • برای کاهش ریسک معاملات اسپات از معاملات فیوچرز استفاده می شود. این مورد بیشتر برای صاحبان صنایع که قصد ثابت نگه داشتن هزینه ها را دارند استفاده می شود.
  • هج کردن معاملات فیوچرز و اسپات به منظور استفاده از پتانسیل های سود نهفته در آن ها. این مورد مختص تریدرهاست.

  نمونه آربیتراژ در فارکس جهت کسب سود

  در تصویر زیر یک نمونه از آربیتراژ در فارکس جهت کسب سود را برای شما آورده ایم. هماطور که می بینید قیمت اسپات و فیوچرز طلا با هم تقریبا 600 پیپ فاصله دارند. این نمودارها و فرصت معاملاتی در بروکر لایت فارکس بوجود آمده بود.

  اگر به قیمت های نشان داده شده در چند نمودار قیمت زیر دقت کنید می بینید که قیمت فیوچرز بالاتر از اسپات است. پس فیوچرز را سل و اسپات را بای می کنیم. زیرا این دو می بایست به هم برسند. به همین راحتی!

  9 روز پس از گرفتن پوزیشن، فاصله میان اسپات و فیوچرز تقریبا صفر شده و ما از این فرصت تقریبا 500 پیپ سود کریم. (البته 100 پیپ بابت کمیسیون و اسپرد پرداخت شده است.)

  نمونه آربیتراژ در فارکس جهت کسب سود

  توجه داشته باشید که چارتهای فیوچرز طلا 2 ماهه هستند و در سال 6 چارت ارائه می شود. معمولا در ابتدای باز شدن چارت جدید آربیتراژ بوجود می آید. ممکن است در یک چارت دو ماهه چندین بار آربیتراژ بوجود آید و به نتیجه برسد!

  آربیتراژ در ارزها هم بوجود می آید. چارت ارز و فیوچرز هر 3 ماه Expire می شوند و چارت جدید بوجود می آید. از طرفی آربیتراژ در ارزها خیلی زودتر از طلا به نتیجه می رسد، گاهی این زمان به 24 ساعت هم می رسد.

  البته طبق تجربه این فرصت های معاملاتی در چارت طلا دقتی تقریبا برابر با 100 درصد دارند، می گویید نه، خودتان امتحان کنید!

  استراتژی های آربیتراژ فارکس

  با این حال، آربیتراژ کارگزار فارکس تنها نوع فرصت در بازار نقدی نیست. یک استراتژی آربیتراژ فارکس شامل بررسی سه جفت ارز مختلف است.

  آربیتراژ مثلثی فارکس

  آربیتراژ مثلثی فارکس روشی است که از معاملات جبرانی برای سود بردن از اختلاف قیمت در بازار استفاده می کند. برای درک نحوه آربیتراژ جفت ارز، ابتدا باید درک اولیه ای از جفت ارز داشته باشیم.

  آربیتراژ مثلثی فارکس

  هنگامی که یک جفت ارز را معامله می کنید، عملاً دو موقعیت دارید: خرید یک ارز در جفت ارز و فروش دیگری.

  جفت ارز ارزش یک ارز را نسبت به ارز دیگر بیان می کند. به عنوان مثال، جفت ارز EUR/USD ارزش یورو را به دلار آمریکا بیان می کند.

  با سیستم آربیتراژ مثلثی فارکس، ما به دنبال شناسایی یک ارزش ضمنی برای یک جفت ارز با استفاده از دو جفت ارز دیگر هستیم. این به راحتی از طریق یک مثال قابل درک است.

  فرض کنید EUR/USD در حال حاضر با 1.05302 معامله می شود و GBP/USD در 1.25509 معامله می شود. چیزی که به ما می گوید این است که 1 یورو در حال حاضر 1.05302 دلار آمریکا قیمت دارد و 1 پوند انگلیس در حال حاضر 1.25509 دلار آمریکا قیمت دارد.

  برای شناسایی فرصت آربیتراژ بالقوه فارکس، باید از این اطلاعات برای محاسبه ارزش ضمنی EUR/GBP استفاده کنیم، که می‌توانیم با تقسیم EUR/USD بر GBP/USD انجام دهیم.

  1.05302 / 1.25509 = 0.83900

  چرا یکی را بر دیگری تقسیم می کنیم؟ جفت ارز را می توان به همان روشی که کسری ها در نظر گرفت. بنابراین، EUR/USD تقسیم بر GBP/USD = EUR/GBP. این به این دلیل است که وقتی بر GBP/USD تقسیم می‌کنید، مانند کسری، همان ضرب در معکوس (USD/GBP) است.

  بنابراین: EUR/USD x USD/GBP = EUR/GBP x USD/USD = EUR/GBP

  اگر ارزش معامله شده واقعی جفت ارز EUR/GBP با ارزشی که در محاسبه بالا ذکر شده است متفاوت باشد، فرصت آربیتراژ وجود دارد. همانطور که از نام این استراتژی پیداست، آربیتراژ مثلثی در فارکس از سه معامله مجزا تشکیل شده است.

  بیایید بگوییم که EUR/GBP در واقع بالاتر از ارزش ضمنی، در 0.83944 معامله می شود.

  از آنجایی که ارزش معاملاتی بالاتر از ارزش ضمنی است، می خواهیم آن را بفروشیم . همچنین برای ایجاد یک موقعیت متضاد EUR/GBP، باید دو معامله را در دو جفت ارز مرتبط قرار دهیم. این آربیتراژ مثلث فارکس ریسک ما را جبران کرده و سود را قفل می کند. از آنجایی که اختلاف قیمت در این مثال کوچک است، ما باید حجم قابل توجهی را انجام دهیم تا آن را ارزشمند کنیم.

  یک لات 100000 واحد از ارز نام اول است، فرض کنید ما 10 لات EUR/USD می خریم، پس 1000000 یورو. به یاد داشته باشید، هنگامی که ما جفت ارز را معامله می کنیم، در واقع یک ارز را می خریم و دیگری را می فروشیم.

  تجارت 1:
  برای معامله خرید، ما اولین ارز نامگذاری شده را می خریم و دومی را می فروشیم. بنابراین در این مورد، ما 1,000,000 یورو می خریم. جفت EUR/USD در 1.05302 معامله می شود، به این معنی که اگر ما 1،000،000 یورو بخریم، به طور همزمان 1،000،000 x 1.05302 = 1،053،020 دلار می فروشیم.
  تجارت 2:
  همزمان با گرفتن این موقعیت اول، می‌خواهیم مبلغی معادل یورو را به یورو/GBP بفروشیم . بنابراین، ما 10 لات EUR/GBP می فروشیم. EUR/GBP در حال حاضر با 0.83944 معامله می شود، به این معنی که ما نیز 1,000,000 x 0.83944 = 839,440 GBP می خریم .
  تجارت 3:
  در سومین و آخرین موقعیت خود، GBP/USD را به منظور تکمیل آربیتراژ مثلث فارکس می فروشیم. این معامله سوم ما را با هیچ یک از سه جفت ارز مواجه نمی کند.

  برای حذف قرار گرفتن در معرض GBP، همان مقداری را که در مبادلات EUR/GBP خریداری کرده بودیم، می‌فروشیم . بنابراین، ما می خواهیم 839,440 GBP بفروشیم . ما با GBP/USD با نرخ 1.25509 سروکار داریم، بنابراین ما 839,440 x 1.25509 = 1,053,573 USD می خریم .

  پیامدهای این مراحل را در نظر بگیرید، ممکن است بازگردید و وانمود کنید که در هر مرحله معاملات ارزی فیزیکی انجام می دهید. در این مرحله آخر، پس از مبادله اولیه 1،053،020 دلار به یورو، به 1,053,573 USD رسیدیم.

  بنابراین سود این سه معامله 1,053,573 – 1,053,020 = 553 USD خواهد بود.

  همانطور که می بینید، سود نسبت به اندازه بزرگ تراکنش های ما ناچیز است. همچنین در نظر داشته باشید که ما اسپرد یا سایر هزینه های معامله را در نظر نگرفته ایم. البته، با یک کارگزار FX خرده فروشی، شما به صورت فیزیکی ارزها را نیز مبادله نمی کنید. این مراحل شما را در سود قفل می‌کرد، با این حال، همچنان باید به‌صورت دستی هر موقعیت را باز کنید.

  آربیتراژ آماری فارکس

  آربیتراژ آماری فارکس در حالی که شکلی از آربیتراژ خالص نیست، رویکردی کمی دارد و به دنبال واگرایی قیمت است (نه واگرایی زمانی) که از نظر آماری احتمالاً در آینده درست خواهد بود.

  این کار را با تهیه سبدی از جفت ارزهای با عملکرد بیش از حد و سبدی از جفت ارزهای با عملکرد ضعیف انجام می دهد. این سبد با هدف کوتاه کردن افراد دارای عملکرد بیش از حد و خرید افراد با عملکرد ضعیف ایجاد شده است.

  فرض بر این است که ارزش نسبی یک سبد نسبت به سبد دیگر احتمالاً با گذشت زمان به میانگین باز می گردد. با این فرض، شما می خواهید همبستگی تاریخی محکمی بین دو سبد داشته باشید. بنابراین این یکی دیگر از عواملی است که داور باید هنگام جمع‌آوری انتخاب‌های اصلی در نظر بگیرد. شما همچنین می خواهید تا حد امکان از بی طرفی بازار اطمینان حاصل کنید.

  سود بدون ریسک

  آربیتراژ گاهی اوقات بی خطر توصیف می شود، اما این دقیقاً درست نیست. یک استراتژی آربیتراژ فارکس که به خوبی اجرا شود ریسک نسبتاً کمی دارد، اما پیاده سازی نیمی از کار است. ریسک اجرا و استاپ هانتینگ مشکل مهمی است. شما باید موقعیت های افستینگ خود را به طور همزمان یا نزدیک به همزمان اجرا کنید. مشکل تر می شود زیرا لبه با آربیتراژ کوچک است، لغزش فقط چند پیپ احتمالاً سود شما را پاک می کند.

  چالش های FX Arbitrage

  چالش ها با تعداد افرادی که از استراتژی استفاده می کنند به وجود می آیند. آربیتراژ اساساً بر تفاوت قیمت ها متکی است و این تفاوت ها تحت تأثیر اقدامات آربیتراژورها قرار می گیرند.

  وجود آربیتراژ بر بازار FX تأثیر می گذارد و باعث می شود که نرخ ارز خود اصلاح شود. ابزارهای گران‌قیمت با فروش، قیمتشان کاهش می‌یابد. قیمت‌های پایین‌تر از طریق خرید بالا می‌رود. در نتیجه، تفاوت قیمت بین این دو کاهش خواهد یافت.

  در نهایت ناپدید می شود یا آنقدر کوچک می شود که آربیتراژ دیگر سودی ندارد. در هر صورت، فرصت آربیتراژ FX کاهش خواهد یافت. تعداد زیادی از بازیگران فارکس به طور کلی یک مزیت بزرگ است، اما همچنین به این معنی است که اختلاف قیمت ها به سرعت کشف و مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت.

  در نتیجه، سریعترین بازیکن در بازی آربیتراژ برنده می شود. اگر می‌خواهید سودآور باشید، فید سریع‌ترین قیمت ضروری است.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *