آموزش بازی سندباکس و ارز دیجیتال sand در متاورس sandbox

آموزش بازی سندباکس و ارز دیجیتال sand در متاورس sandbox

 • در این مقاله می خواهیم به صورت کامل می بازی سندباکس را معرفی کنیم و ارز دیجیتال SandBox را به شما معرفی کنیم. سندباکس یک محیط مجازی روی بلاکچین اتریوم است. کاربران در این محیط می توانند با استفاده از توکن کاربردی SAND که مختص این پلتفرم است، محیط کاربری خود را ایجاد، کنترل و خرید و فروش کنند. مالکیت و کنترل متمرکز بر محتوای ایجاد شده توسط کاربران در بازار بازی های کنونی، حقوق مربوط به مالکیت آثار فکری خلاقانه را پایمال می کند. به خاطر کنترل متمرکزی که در این بازی ها وجود دارد بازیکنان نمی توانند آن طور که باید از ارزش کارهای خلاقانه ای که انجام داده اند، بهره مند شوند.

  بازی سندباکس و ارز دیجیتال Sandbox چیست؟

  علاوه بر این، با توجه به اینکه محتوا در این حوزه قابلیت کپی شدن، ویرایش و اشتراک گذاری دارد، اثبات مالکیت آثار خلاقانه بسیار مشکل است. همه این مشکلات با توسعه یک پلتفرم بازی وکسل (Voxel: کوچکترین جزء یک تصویر سه بعدی است) مرتفع شده است. این پلتفرم به بازیکنان اجازه می هد تا خودشان بدون تکیه بر یک مدیریت متمرکز، ضمن حفظ حقوق مربوط به نشر آثار فکری، توکن بومی آن یعنی  SAND را  بدست آورده، محیط بازیشان را بسازند، بازی کنند و دست آوردهایشان را به اشتراک گذاشته یا انباشت و معامله کنند. این اقدام استفاده از بلاکچین در حوزه بازی ها را تسریع می کند.

  همچنین توکن های غیر مثلی (NFT ها) به منظور تضمین مالکیت حق نشر یا کپی رایت در این اکوسیستم استفاده می شوند. در واقع هر آیتم در این بازی یک هویت بلاکچینی منحصر به فرد و غیر قابل تغییر دارد. ان اف تی ها، نحوه حقظ آثار هنری، شکل دادن اجتماعات، بازی کردن و پول در آوردن ما را تغییر می دهند. بسیاری از ابداعات مبتنی بر NFT با ابتکار عمل سندباکس به متاورس های تمام عیار تبدیل شده اند.

  این مقاله توضیح می دهد که بازی سندباکس چیست، چگونه می توان توکن آن را خرید، دلایل محبوبیت آن چیست و آینده  آن چگونه خواهد بود؟

  انواع توکن های موجود در اکوسیستم سندباکس

  چهار نوع کاربر در پلتفرم سندباکس شامل بازیکنان، سازندگان، متصدیان و مالکین زمین  وجود دارد. در متاورس سند باکس شش نوع توکن وجود دارد. برای ایجاد یک اقتصاد بسته بین کاربران، همه کابران به چهار توکن مخصوص کاربری SAND, ASSET, LAND  و  GAMEتکیه دارند. دو توکن باقی مانده به منظور استفاده در نرم افزار وکسدیت (VoxEdit) هنگام ساخت دارایی ها استفاده می شوند. این دو توکن GEM و CATALYST  هستند که در ادامه مقاله توضیح داده خواهند شد. نمادهای انواع توکن های سندباکس را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

  بازی سندباکس و ارز دیجیتال Sandbox چیست؟

  توکن SAND

  توکنی کاربردی است که می تواند در اکوسیستم سند باکس برای تمام تراکنش ها و تبادلات با استفاده از پروتکل استاندارد ERC-20 به کار برود. توکن SAND را می توان ارز یا توکن بومی سندباکس تلقی کرد.

  توکن ASSET

  یک NFT بر پایه پروتکل استاندارد ERC-1155 است که توسط کاربران وکسدیت تولید می شود و در بازار سندباکس (Marketplace) قابل خرید و فروش است. وسایل، حیوانات، ساختمان ها و سایر آیتم ها در این اکوسیستم می توانند دارایی تلقی شوند.

  توکن LAND

  توکن لند در متاورس سند باکس یک قطعه دیجیتالی از املاک است که کاربران می توانند با بازی هایی که با کمک گیم میکر (Game Maker) و ASSETS  در وکسدیت ایجاد می کنند، این زمین ها را به فضای مسکونی تبدیل کنند. هر توکن لند بر پایه پروتکل استاندارد ERC-721 بوده و غیر مثلی است.

  توکن GAME

  Game maker یا بازی ساز سندباکس به سازندگان کمک می کند تا با ساخت بازی، توکن های غیرمثلی GAME بر پایه پروتکل استاندارد ERC-1155 ایجاد کنند. GAME با ترکیب دارایی ها و برنامه بازی ساخته می شود.

  توکن GEM

  وقتی SAND را روی زمین یا LAND استیک کنیدGEM  پاداش می گیرید. همچنین می توان آن را از دیگر کاربران در Marketplace خرید.

  توکن CATALYST

  این توکن برای افزایش توانایی GEM استفاده می شود.در واقع با کمک کاتالیست می توان GEM بیش تری دریافت کرد.

  سند Sand چیست و چه کاربردی دارد؟

  SAND یا سند یک توکن کاربردی بر پایه استاندارد ERC-20 اتریوم است که به عنوان پایه و اساس تراکنش های سندباکس عمل می کند و به منظور دسترسی به پلتفرم، استیکینگ، حکمرانی، تاسیس و دسترسی به نمونه  رایگان استفاده می شود.

  دسترسی به پلتفرم سندباکس

  بازیکنان می توانند با استفاده از توکن سند، بازی کنند، تجهیزات بخرند و آواتار خود را شخصی سازی کنند. همچنین می توانند با بازی کردن ارز دیجیتال سند بدست آورند. سند توسط سازندگان (creator) به منظور خرید دارایی ها (ASSETS)، زمین (LANDS) و استیک یا سهام گذاری استفاده می شود. مالکین LAND به منظور خرید زمین به SAND نیاز دارند.  همچنین هنرمندان با خلق آثار کمیاب و منحصر به فرد GEM دریافت کرده و برای گذاشتن سفارش فروش دارایی ها یا ASSETS در بازار سندباکس  SAND هزینه می کنند.

   استیکینگ

  کاربران می توانند SADN را روی زمین ها (LANDS) استیک یا سهام گذاری کنند و درآمد غیر فعال به دست آورند. با استیک SAND سود کسب کرده و توکن های خود را افزایش می دهید. استیکینگ همچنین تنها راهی  است که می توانید با کمک آن توکن های ارزشمند GEM و Catalyst را که برای ساخت دارایی ها لازم هستند، به دست آورید.

  حکمرانی

  SAND توکن حاکمیتی سند باکس است و هولدرهای این توکن با داشتن آن می توانند در پلتفرم حکمرانی آن که یک سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا دائو (DAO) محسوب می شود، رای بدهند. این رای گیری می تواند پیرامون مسائل مهم مرتبط با پلتفرم مانند میزان پاداش تولید کنندگان محتوا و توسعه دهندگان بازی ها و اولویت ها و نقشه راه پلتفرم باشد. دارندگان SAND می توانند شخصا در رای گیری شرکت کرده یا حق رای خود را به دیگران بدهند.

  فونداسیون (Foundation)

  هدف فونداسیون سندباکس توسعه اکوسیستم پلتفرم با تامین اعتبار، به منظور تشویق تولید محتوا و بازی های با کیفیت است. به علاوه Foundation  پیش از عرضه عمومی در دسامبر 2020 از بیش از 15 پروژه بازی کریپتویی حمایت کرده و به بیش از 100 هنرمند فرصت خلق NFTهایشان را داده است.

  ارزش کلی متاورس با افزایش ارزش بازی های حمایت شده توسط Foundation افزایش می یابد. چرخه ارزشمندی که به تامین مالی بازی های منحصر به فرد بیش تری منجر خواهد شد.

  از مجموع کارمزد تراکنش های ارز دیجیتال SAND ، 50 درصد به استخرهای استیکینگ منتقل شده و به عنوان پاداش به هولدرهای توکن که SAND استیک کرده اند، داده می شود و 50 درصد باقی مانده صرف فونداسیون می شود.

  سه محصول اکوسیستم سندباکس

  اکوسیستم سندباکس از سه محصول یا خدمت تشکیل شده است و تولید و فروش محتوا و بازی توسط کاربران را تسهیل می کند.

  سه محصول اکوسیستم اصلی Sandbox

  وکسدیت کریپتوی سندباکس

  بلاک های ساخت بازی سندباکس پیکسل هایی سه بعدی است که وکسل نامیده می شوند. البته این اسم مختص پروژه سندباکس نیست. بازیکنان در سند باکس از برنامه رایگان وکسدیت برای ایجاد محیط بازی  منحصر به فرد با کمک این اجزای لگو (Lego) مانند استفاده می کنند. این برنامه شبیه دیگر ویرایش گرهای محبوب وکسل مانند مجیکا وکسل ( Magica Voxel) کار می کند.

  Assets به کاراکترها، آیتم ها و دیگر دارایی های داخل بازی اشاره دارد که در داخل برنامه وکسدیت توسعه پیدا می کنند. این دارایی های می توانند به NFTهای بر پایه استاندارد  ERC-1155 تبدیل شوند. این استاندارد به هنرمندان اجازه می دهد تا هر تعداد از ان اف تی های یکسان ASSET که می خواهند کپی کنند.

  جم (GEM) و کاتالیست هر دو توکن های مثلی ERC-20  هستند. GEM برای ایجاد مشخصه های دارایی ها به کار می رود. هر چه مشخصه های یک دارایی بیش تر باشد، ارزش آن بیش تر است. یک دارایی می تواند تا 25 ویژگی را با یک توکن GEM کسب کند. کاتالیست سطوح و نایابی دارایی را تعیین می کند.

  معمولی، کم یاب، حماسی و افسانه ای چهار سطح یک دارایی هستند. هر کدام از این سطوح می توانند به ترتیب 25، 50، 75 و 100 ویژگی را منعکس کنند. جم و کاتالیست پس از ایجاد ASSET  در وکسدیت تعریف می شوند.

  ساخت یک آواتار سند-باکس

  بازیکنان از آواتارها برای ارتباط در محیط متاورس استفاده می کنند. آواتار سند باکس یک عبارت تکنیکی برای یک دارایی ساخته شده در وکسدیت است. سندباکس یک ابزار آواتار جدید منتشر کرده است که به کاربران اجازه می دهد تا آواتارهای خود را مستقیما، بدون استفاده از وکسدیت، با ترکیب قسمت های مختلف بدن و لباس ها شخصی سازی کنند.  در شکل زیر محیط ساخت آواتار سندباکس با استفاده از ابزار “Avatar creator” را مشاهده می کنید.

  ساخت یک آواتار در بازی سندباکس

  فروشگاه یا Marketplace

  فهم تفاوت بین سازندگان دارایی ها (asset creators) و بازیکنان (gamers) ضروری است. تنها توسعه دهندگانی که  به تایید  Creator Fund رسیده  باشند می توانند دارایی خود را در بازار سندباکس بارگذاری کنند.

  بازار سندباکس به بازیکنان اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال خود را به دیگر بازیکنان فروخته و ابداعاتشان را تامین مالی کنند. بازیکنان برای ایجاد محیط بازی می توانند دارایی های مورد نیاز خود را از سازندگانی که مورد تایید قرارگرفته اند، بخرند.

   

  سندباکس مجموعه ای از بازی ها، مکان ها و تجارب بازی است. بنیان گذاران سندباکس جهانی با پایان باز خلق کرده اند که به هنرمندان و بازیکنان اجازه می دهد، متاورس را بسازند، تامین مالی کنند و تحت مالکیت خود درآورند.

  با کمک متاورس می توانید با استفاده از بازی ساز، محیط بازی سه بعدی خلق کنید. حتی بازی سازان بی تجربه می توانند بدون هیچ تجربه کدنویسی، بازی های مختلفی را خلق کنند.

  شکل: ساخت بازی در متاورس سندباکس

  در متاروس سند باکس چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

  سندباکس یک بازی بلاکچینی غیرمتمرکز از نوع همتا به همتا است. NFT ها تقریبا تمام دارایی های بازی ها را شامل می شوند. چه چیزی سندباکس را خاص می کند؟

  هرکس می تواند یک NFTخریداری کند و صاحب یک شی یا مکان مشخص در سندباکس شود. اگرچه آنیموکو  برندز (Animoca Brands) این متاورس را ایجاد کرده است، با این وجود مالکیت دارایی های دیجیتال موجود در بازی متعلق به این شرکت نیست.

  آنیموکو پلتفرمی را خلق کرده است که افراد، گروه ها و حتی کسب و کارها می توانند دنیای خودشان را خریده یا ایجاد کنند. تا زمانی که فردی یک NFT سندباکس داشته باشد در بازی مشارکت خواهد داشت. گذشته از اینکه سند باکس به بازیکنان اجازه می دهد تا دارایی های دیجیتال مختص خود را داشته باشند، بلکه این اجازه را نیز می دهد که دنیای خود را به طور کامل طراحی کرده و شخصی سازی کنند.

  این ویژگی های سندباکس نسل جدیدی از «محتوای تولید شده توسط کاربر» را به وجود آورده است که می تواند توسط تیم سندباکس و دیگران مورد استفاده قرار گیرد. به علاوه، برندهای مطرح جهان با استفاده از این محتواها بازاریابی می کنند. برای مثال مشهورترین شرکت کفش جهان یعنی آدیداس، با سند باکس برای ایجاد متاورس برند آدیداس همکاری می کند.

  چگونه می توان ارز دیجیتال سندباکس را خرید؟

  توکن سندباکس را می توان به اشکال مختلف تهیه کرد. برای مثال، در داخل بازی بلاکچین با انجام موفق مراحل بازی می توانید برنده توکن سند شوید. کاربران همچنین می توانند با کمک بازی ساز، بازی های خود را ساخته و به فروش برسانند. برخی صرافی های ارزهای دیجیتال نیز امکان معامله این توکن را فراهم کرده اند. برخی پلتفرم ها که اجازه ترید ارز دیجیتال SAND را می دهند، در شکل زیر مشاهده می کنید. این پلتفرم ها شامل صرافی بایننس، صرافی غیر متمرکز یونی سواپ، سیمپلکس و کیف پول متاماسک هستند. فرایند خرید این ارز نیز مثل خرید سایر ارزهای دیجیتال است. همچنین از سایت اوپن سی نیز میتوان زمین و سایر متعلقات این بازی را خریداری کرد.

  زمین سند باکس چیست و چگونه خریداری می شود؟

  در متاورس سندباکس، LAND یک قطعه دیجیتالی املاک است. هر توکن لند یک توکن غیر مثلی بر پایه استاندارد  ERC-721 است. اگر می خواهید یک زمین یا LAND بخرید ابتدا به نقشه کامل متاورس سند باکس نگاه کنید. می توانید در لینک زیر این نقشه را ببینید.

  https://www.sandbox.game/en/map/

  وبسایت فوق امکان فروش عمومی زمین را نیز فراهم کرده است. LAND معمولی و ویژه دو نوع زمین قابل خریداری است. برای خرید زمین در این سایت ایتدا روی available LAND کلیک کنید. سپس یک پنل باز خواهد شد که در آنجا روی دکمه آبی buy کلیک کنید. در این مرحله کیف پول مرورگرتان باید به وبسایت متصل شود تا بتوانید هزینه تراکنش را که به صورت توکن اتر است پرداخت کنید. وقتی کیف پولتان متصل شد و کارمزد را تایید کردید زمین به شما تعلق خواهد گرفت.  در ادامه مقاله به تفصیل مراحل خرید زمین را توضیح می دهیم.

  زمین سندباکس چیست و چگونه خریداری می‌شود؟

  توکن LAND برای توسعه بازی ها و مکان ها نیاز است. البته بدون توکن لند هم می توان این بازی را انجام داد. همانطور که قبلا اشاره شد باید برای پرداخت کارمزد تراکنش ها در کیف پول ارز دیجیتالتان اتریوم داشته باشید. در بلاکچین بازی توکن های لند با استفاده از ارز دیجیتال سند خریداری می شوند.

  زمین های قابل خرید معمولی و ویژه به ترتیب با رنگ خاکستری  و زرد در داخل نقشه نشان داده می شوند. بعد از کلیک روی BUY زمین برای شما رزرو می شود. کیف پول مرتبط باز شده، کارمزد و قیمت SAND  مشاهده می شود. زمین بعد از رزرو به رنگ ارغوانی در می آید.

  معامله به محض تایید توسط کیف پول شما انجام خواهد گرفت. مقدار کارمزدی که تعیین کرده اید در کنار تعداد تراکنش هایی که در آن لحظه در شبکه صورت گرفته است، روی مدت زمان تکمیل تراکنش اثر می گذارد. بعد از تکمیل خرید، زمین به رنگ قرمز در می آید که نشان می دهد به شما تعلق گرفته است.

  اگر خرید را تا دو ساعت بعد از رزرو تکمیل نکنید، زمین مجددا برای عموم قابل خرید خواهد شد. شایان ذکر است که زمین ها در پلتفرم OpenSea هم قابل خریداری هستند که بازار ثانویه NFTها محسوب می شود.

  برای خرید زمین باید در پلتفرم اوپن سی اکانت درست کنید. خرید زمین در این بازار بسته به ترجیح فروشنده با SAND  یا ETH ممکن است. همچنین پس از خرید برای استفاده در Sandbox باید در آن جا حساب کاربری بسازید.

  چرا مردم در سند باکس زمین می خرند؟

  دلیل وجود زمین ها این است که طراح ها و توسعه دهندگان بازی ها بتوانند تجارب و آثار خود را روی  آنها به اشتراک گذاشته و از این طریق درآمد کسب کنند. همچنین خدمات دیگری مانند اجاره زمین یا استیک ارز دیجیتال SAND روی آن ها نیز ممکن است. اگر زمین داشته باشید می توانید در سندباکس حرفی برای گفتن داشته باشید. صاحبان زمین و هولدرهای سند در قالب یک سازمان خودگران غیرمتمرکز تنظیم گران این اکوسیستم هستند.

  آیا سند باکس سرمایه گذاری خوبی است؟

  سندباکس با فراهم کردن زمینه استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای طیف وسیعی از کسب وکارهای مرتبط با بازی ها، یک سرمایه گذاری ناب است. با وجود تلاش دیگر بازی ها برای استفاده از بلاکچین، سندباکس احتمالا اولین موردی است که به خاطر تمرکز کامل روی یک اکوسیستم بازی کاملا غیرمتمرکز، به موفقیت دست یافته است. محیطی که در آن کاربران تصمیم گیرنده نهایی همه چیز هستند. در مقابل دیگر پروژه ها از بلاکچین تنها برای ذخیره دارایی در داخل بازی استفاده می کنند.

  بسیاری از سرمایه گذاران بلاکچین اعتقاد دارند سندباکس یک سرمایه گذاری با دوام است. چرا که SAND فقط یک توکن معمولی داخل بازی نیست، بلکه توکن حکمرانی نیز هست که به افراد اجازه می دهد در باره روند پیشرفت پروژه تصمیم گیری کنند.

  آینده سندباکس چگونه خواهد بود؟

  پروتکل سندباکس با بیش از 165 برند مختلف از جمله برندهای تجاری معروفی مانند سریال مردگان متحرک (The Walking Dead)، Smurfs و آتاری (Atari) همکاری کرده است. این همکاری شامل اجرای مجازی توسط افرادی مثل موش مرده (DeadmauS)، اسنوپ داگ (Snoop Dogg) و بازی مردگان متحرک است. این پروژه همچنین بیش از 93 میلیون دلار سرمایه جذب کرده و تیم پروژه به دنبال توسعه محصولات و متاورس آن است.

  در سال جاری، صاحبان زمینی که محیط بازی منحصر به فردی را خلق کنند، ابزار متاورس بیش تری به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. طبق برنامه ریزی صورت گرفته، دائوی سندباکس در فصل دوم 2022 راه اندازی خواهد شد. همچنین انتظار می رود در پاییز 2022، نسخه گوشی بازی و توکن جدید جامعه سندباکس منتشر شود.

  منبع: https://cointelegraph.com/metaverse-for-beginners/sandbox-sand-a-beginners-guide-to-the-trending-metaverse-platform

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *