آموزش ترید اخبار فارکس ❤️ معرفی مهم ترین اخبار فارکس

آموزش ترید اخبار فارکس ❤️ معرفی مهم ترین اخبار فارکس

 • ترید اخبار فارکس یکی از اولین استراتژی هایی است که تازه کارها به سراغش می روند. یکی از مزایای اصلی معامله در بازار ارزها، باز بودن بازار فارکس در 24 ساعت شبانه‌روز و 5 روز هفته است. بنابراین برخی از تریدرها فقط منتظر انتشار اخبار مهم می مانند و پس از انتشار داده های اقتصادی، در جهتی که بازار شروع به حرکت می کند، اقدام به ترید می کنند.

  به عبارت دیگر، این بازار هر یکشنبه راس ساعت 5 بعدازظهر شروع به کار کرده و تا ساعت ۴ بعدازظهر روز جمعه باز بوده و امکان معامله مداوم را برای کاربران فراهم می‌نماید. از آنجایی که بازارها به اخبار فارکس واکنش نشان می‌دهند، داده‌ها و اخبار اقتصادی عموما جزء مهم‌ترین عوامل برای تحرکات کوتاه مدت در بازار در نظر گرفته می‌شوند. این امر بخصوص در رابطه با بازار ارزها صدق می‌کند که نه تنها به اخبار اقتصادی ایالات متحده، بلکه اخبار اقتصادی بین‌ المللی نیز واکنش نشان می‌دهد.

  از آنجایی که اکثر بروکرهای فارکس حداقل 8 ارز اصلی را برای معامله ارائه می دهند،‌ در نتیجه همیشه برخی داده‌های اقتصادی قابل انتشار برای بهره‌برداری و کمک به معاملات آگاهانه،‌ در دسترس سرمایه‌ گذاران خواهند بود. در واقع به استثنای روز‌های تعطیل، هر روزه بیش از 7 مورد اخبار اقتصادی مهم از ۸ کشور مهم منتشر می‌شوند. بنابراین، برای کسانی که به ترید اخبار فارکس مبادرت می‌ورزند، هر روز فرصت های معاملاتی کافی وجود خواهد داشت.

  ترید اخبار فارکس به طور فزاینده‌ ای در میان معامله‌ گران فارکس محبوب شده است، زیرا فرصت‌ های مناسبی را برای کسب سود‌های ملموس برای سرمایه‌ گذاران فراهم نموده ‌است. با این وجود، همه رویداد ها تاثیر یکسانی بر بازار ندارند. ارزهایی که به آسانی قابل معامله بوده و به اصطلاح نقد شوندگی بالایی دارند، به راحتی در سراسر جهان در دسترس هستند.

  در نتیجه کاربران می‌توانند، ارز‌های مورد نظر و اخبار اقتصادی مربوط به آنان را به راحتی پیگیری نمایند. با این وجود، از آنجایی که دلار ایالات متحده آمریکا در بیش از ۹۰ درصد مواقع یکی از جفت ارزهای مورد توجه سرمایه‌ گذاران است، از این رو، انتشار اخبار و داده‌های اقتصادی آمریکا همیشه بیشترین تاثیر را در بازار ارزها به دنبال خواهند داشت.

  مهم‌ترین خبر برای ترید اخبار فارکس

  از میان صد‌ها اخبار، رویداد و ارقام اقتصادی منتشر شده تنها شمار کمی از آنها تاثیر مستقیمی بر روی بازار دارند. به عبارت دیگر تنها تعداد انگشت شماری از اخبار منتشر شده مسئول حرکت بخش عمده‌ای از تغییرات قیمت برای اکثر جفت ارزها هستند. برخی از این رویداد‌های مهم برای تقریبا برای تمامی ارزها مشترک هستند، که پس از درک و پیش‌بینی تاثیر آنان بر روی بازار، معامله‌گران مسلط بر ترید اخبار فارکس را نسبت به کاربرانی که تنها به تغییرات نمودار بسنده می‌کنند، بسیار جلوتر خواهد انداخت.

  نرخ بیکاری برای ترید اخبار فارکس

  یکی از وظایف کلیدی بانک‌های مرکزی در سراسر جهان، حفظ نرخ بیکاری پایین است. تمامی تصمیمات اصلی بانک‌های مرکزی در رابطه با سیاست‌های پولی به حفظ نرخ بیکاری نزدیک به نرخ بیکاری متناسب با تورم غیر شتاب دهنده یا  NAIRU مربوط می‌شود. همه اقتصاد‌های عمده جهان نرخ بیکاری را به صورت ماهانه منتشر می‌نمایند و هر چه این رقم پایین‌ تر باشد ارزش ارز مربوط به آن اقتصاد بالاتر خواهد بود. به عبارت دیگر وقتی نرخ بیکاری به زیر شاخص NAIRU که عموما نزدیک به 4.0 درصد است کاهش می‌یابد، بانک مرکزی شروع به افزایش نرخ بهره برای کاهش تورم و خنک سازی اقتصاد خواهد نمود. از این رو، با نرخ بیکاری پایین، نرخ تورم بالاتر و متعاقبا نرخ بهره بالاتر انتظار می‌رود. به همین دلیل نرخ بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌ های اصلی سیاست‌ های پولی آینده عمل می‌کند.

  مهم‌ترین خبر برای ترید اخبار فارکس

  برای مثال هنگامی که نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا از بریتانیا بالاتر باشد، بنا به یک تحلیل ساده می‌توان دریافت که ارزش یورو از پوند بریتانیا پایین‌تر خواهد بود. اما اگر اخبار مهمی در رابطه با کاهش نرخ بیکاری اتحادیه اروپا و ثابت ماندن نرخ بیکاری بریتانیا منتشر شود می‌توان پیش‌بینی کرد که نرخ یورو صعود خواهد کرد. بنابراین نرخ بیکاری هم از مهمترین خبرها جهت ترید اخبار فارکس است.

  نرخ رشد تولید ناخالص داخلی یا GDP

  تولید ناخالص داخلی برای یک اقتصاد به منزله کارت برنده در یک بازی است. به عبارت دیگر نرخ رشد تولید ناخاصل داخلی، سلامت کلی یک اقتصاد را نشان داده و هر چه نرخ رشد این شاخص بالاتر باشد، ارزش گذاری ارز مربوط به آن اقتصاد بالاتر خواهد بود. برای مثال در صورت معامله جفت ارز USD/GBP، تنها با استفاده از رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا و بریتانیا، می‌توان به آسانی جهت حرکت این جفت ارز را در هفته آینده پیش‌بینی نمود.

  برای مثال هنگامی که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا نسبت به رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا رقم بالاتری باشد، می‌توان انتظار داشت جفت ارز GBP/USD نزولی شود.  از سوی دیگر اگر داده‌های گزارش شده نرخ رشد تولید ناخالص داخلی نیوزیلند را نسبت به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا کمتر نشان دهند، در نتیجه نمودار جفت ارز GBP/NZD صعودی خواهد بود. بنابراین برای ترید اخبار فارکس حتما این نرخ را در نظر داشته باشید.

  شاخص قیمت مصرف‌کننده

  نرخ بعدی برای ترید اخبار فارکس شاخص قیمت مصرف‌کننده یا CPI، نرخ تورم در اقتصاد را در مقایسه با سال پایه یا سال شاخص اندازه‌گیری می‌نماید. شاخص قیمت مصرف کننده، تاثیر بسزایی در بهای ارزها دارد. به طور کلی بانک‌های مرکزی تلاش می‌کنند تا نرخ تورم را به یک محدوده از پیش تعیین شده محدود کنند. با افزایش نرخ تورم و گذر از محدوده تعیین شده،‌ بانک‌های مرکزی نرخ بهره را افزایش داده تا تورم را کاهش دهند. اکثر بانک‌های مرکزی سعی می‌کنند تا نرخ تورم را به محدوده 2.0 درصدی محدود نمایند و برای تعیین آن از شاخص CPI استفاده می‌کنند.

  اما فدرال رزرو، به عنوان بانک مرکزی آمریکا برای اندازه‌گیری تورم از شاخص هزینه مصرف شخصی یا PCE استفاده می‌کنند، در نتیجه در هنگام معامله با دلار آمریکا توجه به این موضوع اهمیت زیادی خواهد داشت. به هر حال، پیش‌بینی افزایش شاخص CPI، منجر  به صعودی شدن بهای ارز مربوطه خواهد شد. برای مثال اگر CPI اقتصاد بریتانیا برابر با 2.5 و CPI استرالیا در همان بازه زمانی برابر با 1.5 درصد باشد، در نتیجه نمودار جفت ارز GBP/AUD صعودی خواهد شد.

  نرخ بهره یک‌ شبه

  بانک‌ ها هم به طور مدوام از یکدیگر وام می‌ گیرند، اما این کار را به صورت یک‌ شبه انجام می‌دهند. بانک‌ های مرکزی سعی می‌ کنند با اعطای وام با نرخ بهره یک‌شبه از پیش تعیین شده خود، بر روی نرخ بهره یک شبه بین بانکی تاثیر بگذارند، این کار یکی از سیاست‌ های پولی اصلی بانک‌ های مرکزی است. نرخ بهره یک‌ شبه یکی از از عوامل کلیدی نوسان قیمت‌ ها در بازار است و یک خبر مهم برای ترید اخبار فارکس، زیرا این شاخص بر روی نرخ سوآپ نیز تاثیر مستقیم دارد. در حالی که درک عمیق سیاست‌ های پولی برای اقتصاددان‌ ها نیز کاری دشوار بوده، اما تفسیر اخبار مربوطه کار نسبتا آسانی است. به ‌‌عبارت دیگر با افزایش نرخ بهره، ارزش یک ارز صعودی خواهد شد. بنابراین در صورت افزایش نرخ بهره در آمریکا و ثابت ماندن نرخ بهره در ژاپن، جفت ارز USD/JPY دوره‌ای صعودی را ثبت خواهند نمود.

  حقوق حوزه‌های غیرکشاورزی آمریکا NFP

  داده‌های مربوط به حقوق بخش‌های غیر کشاورزی آمریکا، شمار شغل‌های اضافه شده در نسبت به ماه قبل را در بخش خصوصی آمریکا اندازه گیری می‌کند، که خود شاخص مهمی برای نمایش وضعیت کلی اشتغال در این کشور است. در اولین جمعه هر ماه، اداره آمار کار آمریکا، داده‌های NFP را منتشر می‌نمایند. با وجود این که بسیاری از کشورهای دیگر شاخصی مشابهی ندارند، اما داده‌های NFP همیشه تاثیر فراوانی بر روی جفت‌ ارزهای مربوط به دلار آمریکا خواهند داشت. پیش‌‌بینی NFP بالاتر نسبت به ماه قبلی، به عنوان یک سیگنال صعودی برای دلار تلقی خواهد شد.

  سازمان کشورهای صادر کننده نفت یا اوپک

  سازمان OPEC اصولا یک کارتل در سطح بین‌المللی بوده و  از کشورهای عمده صادر کننده نفت شامل ایران، عربستان، کویت و غیره تشکیل شده است. هم اکنون اعضای اوپک 44 درصد از صادرات نفت را در اختیار داشته و تصمیمات آنها جهت افزایش یا کاهش تولید نفت خام، می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی بازار انرژی بین‌المللی داشته باشد. به دلیل شیوه اختصاص منابع، رابطه محکمی مابین قیمت نفت و بازار ارز وجود دارد و تغییر در قیمت و میزان تولید نفت می‌تواند بر روی تراز تجاری یک ارز تاثیر داشته باشد.

  چگونگی ترید اخبار فارکس

  از آنجایی که تصمیمات اوپک می‌تواند بر روی تولید در مقیاس جهانی تاثیر داشته باشد، از این رو، بر روی بازار ارزها تاثیر فراوانی داشته و معامله‌گران فارکس برای ترید اخبار فارکس باید به اوپک توجه ویژه‌ای داشته باشند. نفت خام به دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود، زیرا دلار ایالات متحده ارز ذخیره جهانی است. به همین دلیل، ارز ملی کشورهایی که ذخایر نفت فراوانی دارند تحت تاثیر قیمت نفت قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر، قیمت پایین نفت خام و به طبع آن قیمت پایین انرژی، منجر به افزایش پول در دست مصرف‌کننده‌ها شده و تقاضا برای خدمات و کالاها را افزایش می‌دهد. بنابراین، افزایش تولید نفت توسط کشورهای اوپک می‌تواند تولید ناخالص داخلی آمریکا که خود ذخیره نفتی بزرگی دارد را افزایش دهد. از این رو، اخبار افزایش تولید اوپک می‌تواند نمودار USD/JPY را صعودی نماید.

  گزارش فروش خرده فروشی‌ها

  گزارش میزان فروش خرده فروشی‌ها به صورت ماهانه منتشر شده و تحلیل‌گران، از آن به عنوان یک شاخص اصلی در اقتصاد کلان یاد می‌کنند. هنگامی که مصرف کنندگان در مورد شغل خود احساس امنیت می‌کنند، تمایل بیشتری به خرید کالاها دارند، از این رو با افزایش خرید، رشد اقتصادی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نتیجه، گزارش فروش خرده‌فروشی‌ها شاخص مناسبی برای پیش‌بینی میزان رشد تولید ناخالص داخلی یک کشور در آینده خواهد بود.

  نکته مهمی که در رابطه با میزان فروش خرده‌فروشی‌ها وجود دارد، وابستگی آن به سطح افزایش دستمزدها است. بدین طریق که افزایش سطح دستمزدها همراه با افزایش فروش خرده‌فروشی‌ها نشان‌دهنده یک اقتصاد سالم و پویا است، اما افزایش فروش خرده‌فروشی‌ها بدون افزایش دستمزد نشان‌دهنده‌ تقلای مصرف‌کنندگان برای خرید کالاهای ضروری در یک اقتصاد با رشد منفی و رو به رکود خواهد بود.

  شاخص مدیران خرید یا PMI

  شاخص مدیران خرید در واقع نتیجه یک گزارش از وضعیت شرکت‌ های خصوصی است که به صورت ماهانه منتشر می‌شود. در این گزارش از مدیران کلیدی بخش خصوصی در رابطه با وضعیت کسب و کارها در 6 ماه آینده و تحولات عمده در وضعیت کسب و کار خود مانند استخدام‌های جدید، سفارشات جدید، موجودی کالاها، موجودی کالاها و غیره نظر سنجی می‌شود.

  مدیران برای تمامی این پرسش‌ ها، یکی از سه پاسخ شرایط بهتر، بدون تغییر محسوس و شرایط بدتر نسبت به ماه گذشته را انتخاب می‌نماید. سپس تمامی داده‌ها در یک شاخص با سطح پایه 50 منتشر می‌شود. بدین صورت که رقم‌های بالاتر از 50 به معنای رشد اقتصادی و رقم‌های کمتر از 50 به منعای رکود و انبساط خواهد بود. در یک اقتصاد سالم و رو به رشد، شاخص PMI به طور معمول بین 55 تا 60 نوسان خواهد داشت، از این رو، گزارش شاخص PMI بالا برای چند ماه متوالی، به معنای یک صعود قوی برای ارز مربوطه خواهد بود.

  داده‌های مربوط به مسکن

  بر طبق داده‌ های انجمن ملی خانه‌ سازان آمریکا، بخش مسکن این کشور حدود 15 تا 18 از اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد. در حالی که سهم بخش مسکن از اقتصاد کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا رقم بالایی است. از این رو، معامله‌گران نباید از آمار‌های حیاتی حوزه مسکن کشورها برای ترید اخبار فارکس غافل باشند. مصرف‌کنندگان تنها زمانی به خرید خانه یا تعمیرات اساسی آن فکر می‌کنند که پس‌انداز کافی یا درآمد پایداری داشته باشند.

  بنابراین، افزایش میزان فروش واحدهای مسکونی و افزایش قیمت منزل، نشانه‌ای برای سلامت اقتصادی و رشد اقتصادی خواهد بود. علاوه بر این، افزایش تقاضا برای ساخت واحدهای جدید، منجر به استخدام بخش عمده‌ای از نیروی کاری در حوزه مسکن شده و بیکاری را کاهش می‌دهد که خود به طبع بانک مرکزی را برای افزایش نرخ بهره ترغیب می‌کند. بنابراین، داده‌های مثبت حوزه مسکن عموما منجر به صعود ارزش ارز مربوطه خواهد شد.

  چگونگی ترید اخبار فارکس

  متداول‌ ترین روش برای ترید اخبار فارکس ، جست‌‌و جو برای یک دوره ثبات قیمت و یا عدم اطمینان قبل از تغییرات بزرگ، سپس معامله در هنگام شکست دوره با انتشار اخبار است. این کار را می‌توان هم به صورت کوتاه‌مدت یا روزانه و هم به صورت بلند مدت و در طول بازه چند روزه انجام داد. برای مثال در نمودار زیر، 17 ساعت قبل از انتشار اخبار مهم برای ترید، نمودار جفت ارز EUR/USD به رنج معاملاتی کوتاه 30 پیپ محدود بوده است. چنین ثبات قیمتی می‌تواند فرصتی عالی برای معامله‌گران فارکس ایجاد نماید، بخصوص زمانی که از یک شکست عمده در نمودار اطمینان حاصل شود.

  نمودار بالا یک دوره ثبات قیمت یا کانال ترید را در میان دو خط افقی نمایش می‌ دهد که نشان‌ دهنده عدم قطعیت در بازار است. این دوره با انتشار داده‌ های مربوط به حقوق‌ و دستمزدهای بخش‌ های غیرکشاورزی آمریکا در ماه اکتبر، به اتمام رسیده و نوسانات بزرگی در نمودار ایجاد شده است. با این وجود، گاهی اوقات بازار بر خلاف انتظار از داده‌ های مرتبط با اخبار ترید عمل می‌کند. در چنین مواقعی، روند رشد یا نزول یک ارز خاص، بسیار قوی بوده و احتمال تغییر روند با انتشار اقتصادی دوره‌ ای کم خواهد بود. در چنین شرایطی داده‌ های اقتصادی تنها یک وقفه یا تغییر کوتاه‌ مدت در بازار ایجاد کرده و در نهایت روند قوی‌ تر، خود را اصلاح می‌ نمایند. به هر حال، این تغییرات کوچک خود می‌ توانند نقطه ورود مناسبی برای بهره‌ گیری از روند قوی ایجاد کنند.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  3 کامنت ها

  • آقا دمتون گرم
   نمیدونم چجوری تشکر کنم
   واقعأ خیلی مفید و ناب بود.
   هیچ جای انقد تمیز اخبار مهم فارکس رو نگفته

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *