آموزش ساخت NFT توکن غیر مثلی و فروش آن

آموزش ساخت NFT توکن غیر مثلی و فروش آن

 • اگر با توکن غیر مثلی NFT آشنایی داشته باشید حتما این فکر به ذهنتان خطور کرده که چطور می شود nft  توکن غیر مثلی ساخت و از این طریق درآمد زایی کرد؟ خب در این مقاله به طور کامل این مورد را آموزش می دهیم و همچنین روش لیست کردن و فروختن آن در سایت اوپن سی و rarible را به شما یاد می دهیم. اصطلاح توکن های غیر مثلی یا NFT معمولا به دارایی های رمزنگاری شده روی بلاکچین اطلاق می شود که نمایان گر یک آیتم دیجیتال خاص و غیر عینی مانند یک اثر هنری، عکس، یک ویژگی جمع شدنی در یک بازی یا یک توییت بوده و به خاطر داشتن ویژگی های منحصر به فرد قابل جایگزینی با دیگر دارایی های مشابه همانند ارز دیجیتال نیست. هر NFT منحصر به فرد و از نظر تعداد محدود بوده و قابل تغییر نیست و می تواند به عنوان سند اثبات مالکیت به کار رود.

  NFT ها به وسیله فراداده (metadata) و شناسه هایی خاص شبیه به بارکد از هم دیگر متمایز می شوند. اطلاعاتی که دارایی را ایجاد می کند به عنوان فراداده شناخته می شود. فراداده به کاربران اجازه می دهد تا اشیاء را بر پایه فراداده خود و نه کل شی معامله کنند.  هدف NFTها تکرار صفات ملموس اقلام فیزیکی مانند منحصر به فرد بودن، کمیابی و اثبات مالکیت است. از طرف دیگر، کالاهای عینی به خاطر ارزش ذاتی خود مبادله می شوند و نه ویژگی های منحصر به فردی که آن ها را متمایز می کند. اما دارایی های دیجیتال تنها وقتی در ارتباط با محصول خود استفاده شوند دارای ارزش خواهند بود.

  نمونه های اولیه NFTها سکه هایی رنگی بودند که به دارایی های آزمایشی ایجاد شده روی شبکه بیت کوین در سال 2012 اشاره داشتند. اولین دارایی که یک ساخت توکن غیر مثلی قابل معامله روی بلاکچین تلقی می شد، در سال 2014 برای کنفرانس Seven on Seven در موزه جدید شهر نیویورک ساخته شد.

  هم زمان با افزایش توجه دنیای کریپتو به توکن های غیر مثلی کالکتیبل های دیجیتال (اقلام دیجیتالی که ارزش جمع آوری دارند) و آثار هنری، راه های بالقوه استفاده از این دارایی ها نیز رو به رشد است. کاربردهای NFT از موارد معمول مانند هنرهای دیجیتال و بازی ها به دنیای مد، موسیقی، دانشگاه، توکنیزه کردن اشیای دنیای واقعی، حق ثبت اختراع، فروش حق عضویت و برنامه های وفاداری مشتری گسترش یافته است. همچنین فضایی برای ترکیب مزایای تکنولوژی NFT با عملکرد امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) ایجاد شده است. برای مثال، امکان وام دهی و وام گرفتن ان اف تی ها در حوزه دیفای فراهم شده است و می توان از آن ها به عنوان وثیقه وام استفاده کرد.

  هر کسی که علاقمند به فروش و به اشتراک گذاری آثار دیجیتال خود مانند محتوا، آثار هنری، موسیقی و عکس باشد، می تواند NFT این آثار را بسازد. در این مقاله با نحوه ساخت NFTها و فروش آن ها آشنا می شوید.

  در ادامه مقاله نحوه ساخت NFT به کمک دوتا از مشهورترین پلتفرم های بازار (marketplace) را در شش گام شرح می دهیم.

  گام اول ساخت توکن غیر مثلی: درک مفهوم NFT

  ان اف تی ها یا توکن های غیر مثلی توکن های دیجیتالی هستند که روی شبکه بلاکچین ذخیره می شوند. بر خلاف ارزهای دیجیتال که هر سکه یا توکن دقیقا مشابه دیگری است (مثلا دو توکن بیت کوین هیچ فرقی با هم ندارند)، هر توکن غیر مثلی منحصر به فرد است و می تواند به عنوان سند مالکیت یک دارایی دیجیتال به فروش برسد. در هر مورد فایل دیجیتال روی بلاکچین ذخیره نمی شود، بلکه لینکی به آن فایل در بلاکچین ذخیره شده و توکن به عنوان مدرک مالکیت هر چیزی که داخل آن لینک وجود دارد عمل می کند.

  برای یک فایل می توان ان اف تی متعددی ساخت و در این مورد محدودیتی وجود ندارد. هم چنین هر فردی می تواند با استفاده از فایلی که شما بر اساس آن ان اف تی ساخته اید، برای خودش ان اف تی بسازد. چیزی نمی تواند مانع او شود. شبکه بلاکچین تنها می تواند نشان دهد که آن ان اف تی مربوط به حساب او است.

  از نظر فنی شما می توانید هر فایل دیجیتالی را به صورت ان اف تی در آورده و بفروشید، با این حال اگر به دنبال یک پلتفرم برای صدور آسان این نوع توکن ها باشید، مجبور خواهید شد تنها در قالب فرمت هایی که آن پلتفرم پشتیبانی می کند، ان اف تی بسازید. اولین ساخت توکن غیر مثلی شما می تواند یک تصویر، ویدئو یا کلیپی صوتی باشد. به این بستگی دارد که چه چیزی را می خواهید در قالب توکن غیر مثلی بفروشید.

  گام دوم: مطمئن شوید که می خواهید فروشنده NFT شوید

  اگر تنها ایده خامی در مورد ساخت NFT دارید و صرفا به این جهت که همه این کار را انجام می دهند، شما هم می خواهید وارد این حوزه شوید، باید یک سری نکات را مدنظر قرار دهید. اولین نکته، کارمزد تراکنش ها است. ما پلتفرم هایی را معرفی خواهیم کرد که ساخت ان اف تی روی آن ها رایگان است. با این وجود ساخت و فروش دو مقوله جدا از هم هستند.

  اکثر توکن های غیر مثلی روی بلاکچین اتریوم به فروش رفته اند. هر تراکنش روی شبکه اتریوم نیاز به کارمزدی دارد که شبکه به ماینرها پرداخت می کند. این کارمزدها که همانند سوخت شبکه عمل می کنند، گس (GAS) نامیده می شوند. میزان گس با توجه به تعداد و حجم تراکنش ها متفاوت خواهد بود. هر کاری که در شبکه اتریوم انجام می دهید، از ساخت توکن غیر مثلی تا فروش آن نیاز به گس دارد. البته باید توجه کنید که پرداخت گس انجام تراکنش را به طور 100 درصدی تضمین نمی کند. پرداخت گس بیش تر شانس موفقیت تراکنش را افزایش می دهد. با این وجود اگر بعد از پرداخت گس تراکنش انجام نشد دستتان به جایی بند نخواهد بود و گس قابل برگشت نیست.

  نکته دیگر به جنبه زیست محیطی NFT برمی گردد. اکثر مارکت پلیس های (marketplaces) محبوب ان اف تی روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده اند. این بلاکچین به خاطر استفاده از مکانیسم اثبات کار برای ایجاد بلاک جدید و تایید تراکنش ها به شدت انرژی بر است. گرچه با ارتقای شبکه به اتریوم 2، مکانیسم گواه اثبات سهام جای گواه اثبات کار را خواهد گرفت ولی تا آن زمان، به خاطر ردپای کربن زیاد این شبکه، نگرانی های زیست محیطی پیرامون NFT های صادر شده روی این بلاکچین وجود خواهد داشت. این موضوع می تواند فروش و ساخت توکن غیر مثلی را تحت تاثیر قرار دهد.

  گام سوم: یک پلتفرم برای فروش و ساخت NFT هایتان انتخاب کنید

  مارکت پلیس هایی برای فروش و ساخت nft روی بلاکچین های مختلف وجود دارد. توضیح نحوه کارهمه این پلتفرم ها در یک مقاله امکان پذیر نیست؛ بنابراین، برای صرفه جویی در زمان، دو مورد از بهترین و محبوب ترین پلتفرم های فروش ان اف تی را معرفی خواهیم کرد. با این حال به خاطر داشته باشید که اگر این دو پلتفرم نیازهایتان را برطرف نمی کند، می توانید گزینه های دیگری مانند اتمیک هاب (AtomicHub) بر بستر بلاکچین وکس (Wax) یا سول سی (Solsea) بر پایه شبکه سولانا را نیز بررسی کنید.

  ما در این مقاله نکات پایه ای فروش و ساخت توکن غیر مثلی را بیان می کنیم. برای درک عمیق تر موضوعاتی مانند فروش توکن های صادر شده در اوپن سی (OpenSea) روی راریبل (Rarible) یا مجموعه های تولید شده با برنامه نویسی مانند میمون های کسل یا بورد ایپ یات کلاب (Bored Apes yacht club)، باید بیشتر مطالعه کرده و تجربه کسب کنید.

  هر دو پلتفرم اوپن سی و راریبل با استفاده از سیستم مینتینگ تنبل (lazy minting) امکان ساخت ان اف تی رایگان روی شبکه اتریوم را فراهم می کنند. در این روش شما یک NFT ساخته و در لیست فروش قرار می دهید، اما تا زمانی که آن توکن به فروش نرفته و اطلاعاتش روی شبکه بلاکچین ذخیره نشده، کارمزدی کسر نمی شود. به محض این که کسی ان اف تی شما را خریداری کرد، کارمزد ساخت و انتقال آن به صورت یک جا کسر می شود. به کمک این مکانیسم لازم نیست از همان ابتدا برای ساخت توکن غیر مثلی که معلوم نیست به فروش خواهد رفت یا نه، 10 تا 30 دلار هزینه کنید.

  با وجود مکانیسم مینتینگ تنبل نیز ممکن است مجبور شوید پرداختی هایی داشته باشید. مثلا در پلتفرم اوپن سی برای لیست شدن اولین ان اف تی خود بر پایه اتریوم باید اکانتتان را راه اندازی کنید. هزینه این راه اندازی می تواند 400 دلار افزایش یابد. تنها بعد از پرداخت این کارمزد اولیه می توانید از lazy mint استفاده کنید.

  در راریبل چنین کارمزدی وجود ندارد؛ با این حال برداشتن NFT از حالت فروش کارمزد 20 تا 30 دلاری لازم دارد. هر دو پلتفرم اوپن سی و راریبل 2.5 درصد از مبلغ فروش را به عنوان کارمزد کسر می کنند.

  در پلتفرم راریبل می توانید توکن هایتان را به جای اتریوم با استفاده از بلاکچین فلو (Flow Blockchain) بفروشید. هم چنین اوپن سی اجازه می دهد از شبکه پالیگان استفاده کنید. هر دو گزینه نسبت به اتریوم کارمزدهای اندکی داشته یا گاهی بدون کارمزد هستند.

  همان طور که ممکن است حدس زده باشید، اگر هیچ کارمزد و مشکلی برای صدور ان اف تی وجود نداشته باشد، همه سازنده ان اف تی خواهند شد. در حال حاضر، با استفاده از فلو در راریبل، تنها می توان NFTهای تک نسخه ای ساخت و امکان برگزاری مزایده نیز وجود ندارد. به علاوه وقتی از بلاکچینی غیر از اتریوم استفاده می کنید، مردم امکان خرید آن NFT با استفاده از اتریوم را ندارند (حداقل بدون صرف کارمزدهای بیش تر). این موضوع برخی خریداران را منصرف خواهد کرد.

  نکته: در شبکه پالیگان امکان استفاده از اتریوم ورژن بلاکچین پالیگان وجود دارد. اما انتقال از این شبکه به شبکه اصلی اتریوم نیز کارمزد خواهد داشت.

  آیا استفاده ازمارکت پلیس برای ساخت nft ضروری است؟

  از نظر فنی خیر. هر فرد می تواند برای ساخت nft یک قرارداد هوشمند نوشته، آن را روی بلاکچین اجرا کرده و توکن های خود را ضرب کند. اما این موضوع نیاز به تخصص فنی و کد نویسی دارد. اکثر مردم استفاده از پلتفرم های ثالث را ترجیح می دهند.

  گام چهارم: برای ساخت توکن غیر مثلی کیف پول ارز دیجیتال بسازید

  NFT خریداری شده یا ضرب شده باید در والت یا کیف پول ارز دیجیتال ذخیره شود. هنگام انتخاب کیف پول توجه کنید که آن کیف پول از بلاکچینی که شما استفاده می کنید پشتیبانی کند. متامسک (MetaMask ) یکی از کیف پول هایی است که بسیاری از برنامه های بر پایه اتریوم مانند اوپن سی از آن پشتیبانی می کنند، افزونه کروم و فایرفاکس دارد و اپلیکیشن هایش هم برای اندروید و هم گوشی های آیفون موجود است.

  کوین بیس نیز والت اختصاصی خود را دارد که به صورت افزونه و اپلیکیشن موبایلی موجود است و توسط بسیاری از پلتفرم ها پشتیبانی می شود. فرایند نصب و ایجاد اکانت در متامسک و کوین بیس شبیه هم است. بعد از اینکه افزونه یا اپلیکیشن این والت ها را نصب کردید روی ایجاد والت “Create new wallet” کلیک کنید. ولت کوین بیس نیاز به ایجاد به نام کاربری و کلمه عبور دارد ولی در متامسک فقط کلمه عبور تعیین می کنید.

  گام چهارم ساخت nft یک کیف پول ارز دیجیتال بسازید

  در نهایت هر دو کیف پول یک ترکیب 12 کلمه ای می دهند که حتما باید آن را در جای مناسب ذخیره کنید. از این عبارت امنیتی می توانید برای بازیابی اکانت خود یا نصب والت روی یک وسیله دیگه و مشاهده اکانتتان در آن وسیله استفاده کنید. اگر پسورد و این عبارت امنیتی را فراموش کنید  بعد از ساخت توکن غیر مثلی دیگر به دارایی های دیجیتالتان دسترسی نخواهید داشت.

  گام پنجم: کیف پولتان را به پلتفرم متصل کنید

  بعد از آن که کیف پول را نصب کرده و اکانت ساختید باید آن را به یک مارکت پلیس NFT که قرار است به کار ببرید متصل کنید. در اوپن سی و راریبل برای ساخت nft در گوشه سمت چپ تبی وجود دارد که از شما می خواهد تا والت خود را به سایت متصل کنید. بعد از زدن این تب لیستی از والت های پشتیبانی شده نمایش داده می شود. اگر روی مرورگر خود افزونه والت متامسک یا کوین بیس نصب کرده باشید. یک پاپ آپ (pop-up) مثل شکل زیر نمایش داده می شود که از شما می خواهد والت خود را به سایت متصل کنید. بعد از چند کلیک والت به سایت متصل خواهد شد.

  گام پنجم: کیف پولتان را به پلتفرم متصل کنید

  گام ششم: ساخت nft

  خب حالا میرسیم به ساخت nft بعد از آنکه والت خود را به اوپن سی یا راریبل وصل کردید به صفحه ساخت ان اف تی منتقل خواهید شد. اگر این اتفاق نیفتاد از دکمه create در بالای صفحه استفاده کنید.

  کالکشن ها یا مجموعه ها شامل مجموعه ای از NFTها هستند. در Rarible از صفحه ساخت NFT می توانید برای ایجاد یک کالکشن استفاده کنید. در پلتفرم OpenSea برای ساخت کالکشن ابتدا روی پروفایل خود کلیک کنید، سپس تب My Collections را زده و سرانجام رو Create a collection کلیک کنید تا کالکشن شما ساخته شود.

  در صورتی که کالکشنی نساخته باشید اوپن سی به طور خودکار NFT ساخته شده را در یک کالکشن بی نام قرار خواهد داد. البته می توان بعدا اسم کالکشن را تغییر داد یا NFT را به کالکشن دیگری منتقل کرد. اما در راریبل می توان یک NFT بدون کالکشن داشت.

  لیست کردن یک NFT در اوپن سی برای ساخت توکن غیر مثلی

  بعد از کلیک بروی دکمه Create به صفحه جدیدی منتقل خواهید شد. این صفحه با سربرگ create new item نمایان است. برای شروع روی مستطیلی که آیکون image دارد کلیک کرده و فایلی را که می خواهید تبدیل به NFT شود انتخاب کنید. بعد از افزودن فایل یک اسم برایش انتخاب کنید. سپس می توانید لینک وبسایت یا توییتر خود را اضافه کنید. در قسمت Description ، توصیفی کلی برای درک بهتر NFT خود ارائه کنید.

  لیست کردن یک NFT در اوپن‌سی بعد از ساخت توکن غیر مثلی

  بعد از تکمیل مراحل فوق می توانید یک کالکشن برای NFT خود برگزینید. در ادامه می توانید ویژگی ها (Properties)، سطوح (Levels)، Stats، Supply یا تعداد را هم وارد کنید که فراداده تلقی می شوند. این مراحل اختیاری هستند. در اوپن سی می توانید یک متن در قسمت unlockable content هم اضافه کنید که تنها خریدار و مالک NFT قادر به مشاهده آن است. این متن می تواند پیام تشکر یا لینک سایت و… باشد. هم چین اگر محتوای NFT حساسیت برانگیز است بر چسبsensitive content را فعال کنید.

  بعد از تکمیل مراحل فوق، بلاکچینی را که می خواهید توکن ان اف تی شما بر پایه آن ضرب شود انتخاب کنید. در حال حاضر اتریوم یا پالیگان را می توانید انتخاب کنید.

  کالکشن در آموزش ساخت nft

  در این مثال ما از پالیگان استفاده خواهیم کرد. چرا که فعلا استفاده از آن کارمزدی ندارد. اگر از پالیگان استفاده کنید، امکان ایجاد چند کپی از NFT خود را خواهید داشت. بعد از انتخاب بلاکچین مجددا همه چیز را چک خواهید کرد. تا زمانی که ان اف تی خود را برای فروش نگذاشته اید قادر به تغییر فراداده ها خواهید بود.

  پس از تکمیل همه مراحل می توانید روی گزینهCreate کلیک کنید. فرایند ساخت بسته به فایل و آیتم های انتخابی ممکن است چند دقیقه طول بکشد. پس از تکمیل ساخت پیغامی مبنی بر ساخته شدن NFT را مشاهده خواهید کرد.

  ساخت nft

  برای اینکه NFT خود را در لیست فروش ثبت کنید به صفحه NFT خود بروید (با کلیک روی پروفایل و سپس تب Created و انتخاب NFT). در این صفحه گزینه Sell را مشاهده خواهید کرد.

  در این مرحله اگر NFT شما بر پایه اتریوم باشد می توانید آن را با یک قیمت ثابت لیست کرده یا به مزایده بگذارید. در بلاکچین پالیگان امکان مزایده وجود نخواهد داشت. در لیست کردن با قیمت ثابت، مقدار مدنظرتان را وارد می کنید اما اگر NFT امکان مزایده داشت، می توانید برای مدت معینی مزایده برگزار کنید.

  فروختن توکن غیر مثلی ساخته شده

  NFT پس از لیست شدن توسط کاربران سایت قابل خرید خواهد بود. از قسمتMore options می توانید انتخاب کنید چه کسانی قادر به خرید توکن شما باشند.

  روی Complete listing کلیک کنید تا فرایند لیست شدن ان اف تی تکمیل شود. پس از چند کلیک ساده فرایند تکمیل می شود. در پالیگان تراکنش ها رایگان هستند و پس از تکمیل مراحل فوق پیامی مبنی بر لیست شدن آیتم هایتان دریافت می کنید.

  در اتریوم همانطور که پیش از این نیز اشاره شد باید ابتدا والت خود را راه اندازی کنید. برای این منظور باید در کیف پول خود اتریوم داشته باشید تا بتوانید کارمزد راه اندازی والت را بپردازید. این کارمزد تنها صرف هزینه گس اتریوم می شود و اوپن سی از آن منتفع نخواهد شد. بنابراین مقدار آن به گس اتریوم در آن لحظه بستگی خواهد داشت. این کارمزد می تواند تا 450 دلار نیز برسد. بنابراین بهتر است منتظر بمانید تا هزینه گس کاهش یابد.

  بعد از تایید و پذیرش تمام تراکنش ها NFT شما در لیست فروش اوپن سی نمایش داده خواهد شد.

  آموزش ساخت NFT روی سایت Rarible

  اولین سوال راریبل این است که می خواهید ان اف تی تان تک نسخه ای باشد یا چند نسخه ای؟ در هر دو حالت فرایند تقریبا مشابهی را طی می کنید. اما برای ساخت ان اف تی چند نسخه ای حتما باید از بلاکچین اتریوم در ادامه کار استفاده کرده و تعداد کپی ها را مشخص کنید.

  ما در این مثال گزینه تک نسخه ای را انتخاب می کنیم. پس از انتخاب این گزینه به صفحه ساخت NFT منتقل می شوید. اولین کار ارسال فایلی است که می خواهیم به توکن غیر مثلی تبدیل کنیم.

  سپس باید نحوه فروش را انتخاب کنید. اگر هنوز تصمیم به فروش نگرفته اید می توانید گزینه Put on marketplace را فعال کنید که حالت دیفالت است. اما اگر بخواهید NFT خود را بفروشید گزینه های زیر پیش رویتان خواهد بود:

  • Fixed price: یک قیمت تعیین می کنید و هر کسی می تواند با پرداخت قیمت دارایی شما را بخرد.
  • Open for bids: اجازه می دهد مردم قیمت های پیشنهادی خود را ثبت کنند و شما می توانید بپذیرید یا رد کنید.
  • Timed auction: یک مزایده است. یک قیمت پایه تعیین می کنید و زمان شروع و پایان مزایده را تعیین می کنید.

  ما در این جا قیمت ثابت را انتخاب می کنیم. می توانید ارزی را که می خواهید دریافت کنید، انتخاب کنید. بعد از انتخاب نحوه و جزئیات فروش، مانند اوپن سی می توانید یک محتوای قابل بازگشایی (unlockable content) برای خریدار اضافه کنید.

  در ادامه کالکشن مدنظرتان را انتخاب کرده و گزینه ضرب یا مینتینگ رایگان را انتخاب کنید. این گزینه اجازه می دهد از سیستم مینتینگ تنبل راریبل استفاده کنید. اگر این آپشن را آف کرده و از بلاکچین اتریوم استفاده کنید، باید گس اتریوم را برای ضرب NFT پرداخت کنید. این گس هنگام تست ما حدود 120 دلار بود.

  ساخت nft روی سایت rarible

  سپس برای ساخت NFT خود یک نام و در صورت تمایل یک توصیف انتخاب کنید. سرانجام می توانید درصدی برای وفاداری انتخاب کنید. برای مثال اگر شما ان اف تی خود را 0.2 اتر بفروشید و خریدار آن را در آینده به 1 اتریوم بفروشد، شما درصدی از آن فروش را که به صورت پیش فرض 10 درصد است دریافت می کنید.

  گزینه نهایی تنظیمات پیشرفته (Advanced Settings) است که امکان اضافه کردن مشخصات به ان اف تی را فراهم می کند (تکمیل این مورد اختیاری است اما ممکن است به فروش شما کمک کند).

  مجددا همه اطلاعات را چک کنید. تغییر اطلاعات بعد از ساخت می تواند هزینه بر یا غیرممکن باشد. در نهایت روی Create Item کلیک کنید.

  با شروع ساخت، چند درخواست تراکنش با کیف پولتان را تایید می کنید. اگر از افزونه والت استفاده می کنید این درخواست ها در قالب پاپ آپ خواهد بود. اگر هم از اپلیکیشن گوشی استفاده می کنید اپ والت را باز کرده و درخواست ها را تایید کنید.

  بعد از تایید درخواست های فوق و چند دقیقه انتظار، پیامی دریافت می کنید که می گوید NFT شما ساخته شده است. می توانید با کلیک روی View NFT توکن غیر مثلی خود را ببینید. همچین با کلیک بر My Profile می توانید کالکشن های خود را مشاهده کنید.

  با انجام مراحل فوق می توانید یک توکن غیر مثلی داشته باشید که روی اوپن سی، راریبل یا هر دو به فروش گذاشته شده است.

  اگر می خواهید چیزی که ساخته اید به فروش برود، باید برای آن بازاریابی کنید یا طوری باشد که جذابیتی برای خرید ایجاد کند. اگر تجربه فروش NFTهای خود را دارید. با ما درمیان بگذارید.

  توجه: اگر NFT ساخته شده در این روش در والتتان قابل مشاهده نیست نگران نباشید. چون از مکانیسم مینتینگ تنبل استفاده کرده ایم تا زمانی که این NFT به فروش نرسد روی بلاکچین ذخیره نخواهد شد.

  منابع: cointelegraph.com و theverge.com

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *