پرایس اکشن چیست؟ بهترین استراتژی های پرایس اکشن فارکس

پرایس اکشن چیست؟

 • پرایس اکشن یا معامله بر پایه استراتژی تحلیل حرکت و عملکرد قیمت چیست؟ معامله گری بر پایه استراتژی پرایس اکشن روشی برای خرید و فروش در بازار های مالی از جمله بازار ارز خارجی فارکس است که شامل تجزیه و تحلیل و آنالیز حرکت اساسی قیمت در طول زمان است. این مورد توسط بسیاری از معامله گران خرده فروشی و غالباً توسط معامله گران سازمانی و مدیران صندوق های تامینی برای پیش بینی قیمت آینده بازار فارکس ، ارز دیجیتال یا سایر استاک مارکت های دیگر مالی مورد استفاده قرار می گیرد.

  پرایس اکشن چیست؟

  به بیان ساده ، پرایس اکشن تحلیل و فهم نحوه تغییر قیمت است ، یعنی عملکرد قیمت را ارزیابی میکنیم. این امر به راحتی در بازارهای با نقدینگی و نوسان بالا مشاهده می شود و هر چارت قیمتی که در بازار های مالی مختلف در تریدینگ ویو را باز کنید به راحتی میتوانید تحلیل کنید و ببینید ، قاعدتا در واقعیت هر چیزی که در بازار خریداری یا فروخته شود ، حرکتی در قیمت ایجاد می کند چراکه قیمت بر پایه عرضه و تقاضا تغییر میکند.

  معامله گری بر پایه پرایس اکشن عوامل دیگر موثر بر حرکت بازار را نادیده می گیرد و در عوض عمدتا به تاریخچه خود قیمت بازار می پردازد ، یعنی حرکت قیمت آن دارایی در یک دوره زمانی مشخص را میسنجد. بنابراین ،پرایس اکشن یک نوع تجزیه و تحلیل تکنیکال است ، اما چیزی که آن را از اکثر تجزیه و تحلیلهای تکنیکال متمایز می کند این است که تمرکز اصلی آن بر رابطه قیمت فعلی بازار با قیمتهای گذشته یا اخیر آن است.

  در پرایس اکشن خود عملکرد قیمت و حرکت قیمت اهمیت دارد؛ نه هیچ چیز دیگری! شما در پرایس اکشن همه آنچه در اندیکاتور ها و اکسپرت ها هست را به کنار می گذارید و صرفا فقط خود حرکت اخیر قیمت را آنالیز میکنید!

  پرایس اکشن استراتژی خالص تحلیل قیمت

  پرایس اکشن، استراتژی خالص تحلیل قیمت

  به عبارت دیگر ، معاملات پرایس اکشن ناظر به یک شکل “خالص” از تجزیه و تحلیل تکنیکال است زیرا شامل هیچ شاخص و اندیکاتور دست دوم و مشتق شده از قیمت نمی شود. معامله گران پرایس اکشن صرفاً به داده های دست اول بازار که درباره خود  متن بازار است توجه دارند. این حرکت قیمت در طول زمان فاکتور حیاتی پرایس اکشن است.

  تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت به معامله گر اجازه می دهد تا حرکت قیمت بازار را درک کند و توضیحاتی را در اختیار او قرار می دهد که به عنوان معامله گر می تواند سناریوی ذهنی لازم برای توصیف ساختار فعلی بازار را فهم و ایجاد کند. معامله گران باتجربه در مورد قیمت اغلب درک ذهنی منحصر به فرد خود  از یک بازار را دلیل اصلی تجارت سودآور خود می دانند.

  معامله گران پرایس اکشن از متن فعلی و قبلی حرکت قیمت در بازار استفاده می کنند ، به طور معمول بر عملکرد اخیر قیمت در 3 تا 6 ماه گذشته تمرکز می کنند و تمرکز سبک تری بر سابقه ی قیمتی دورتر دارند. این سابقه قیمت شامل نوسانات بالا و پایین در بازار و همچنین سطوح حمایت و مقاومت است.

  یک معامله گر حرفه ای می تواند از قیمت در بازار برای درک و توصیف روند فکری انسان هایی که در پشت حرکت بازار ایستاده اند و نقش کلیدی در کنترل تحرکات قیمت دارند، استفاده کند. هر یک از شرکت کنندگان بسته به اهمیت و حجم مالی تحت کنترلشان در بازار در هنگام معاملات خود “سرنخ” های مهمی را در نمودار قیمت بازار می گذارند ، حالا می توان این سرنخ ها را تفسیر کرد و برای پیش بینی حرکت بعدی در بازار استفاده کرد.

  ساده سازی چارت، عنصر حیاتی پرایس اکشن

  ساده سازی چارت، عنصر حیاتی Price Action

  معامله گران پرایس اکشن اغلب از عبارت Keep It Stupid Simple با اشاره به این واقعیت استفاده می کنند که معامله چیزی است که بسیاری از افراد با شلوغ کردن نمودارهای خود با اندیکاتور های تکنیکال متعدد و تجزیه و تحلیل فراتر از نیاز ، بیش از حد آن را پیچیده می کنند. حتی به مواردی مثل واگرایی هم نیازی نداریم.

  معاملات پرایس اکشن همچنین گاهی اوقات به عناوینی مثل “معاملات نمودار پاک” ، “معاملات برهنه” ، “معاملات خام یا طبیعی” ، نامیده می شود چراکه در معامله از یک نمودار قیمت ساده بی هیچ آلایشی استفاده میشود.

  موارد فوق الذکر به این معنی است که هیچ ربات فارکس یا اندیکاتور یا نشانگری در نمودار معامله گران وجود ندارد و هیچ رویداد یا اخبار اقتصادی (یا همان تحلیل فاندامنتال) در تصمیم گیری های تجاری مورد استفاده قرار نمی گیرد. تمرکز تنها بر روی عملکرد بازار است و اعتقاد معامله گران در مورد قیمت این است که این اقدام قیمتی همه متغیرها (رویدادهای خبری ، داده های زیست محیطی و غیره) را تحت تأثیر قرار می دهد و بر بازار تأثیر می گذارد و باعث حرکت آن می شود. بنابراین ، مفهوم این است که تجزیه و تحلیل بازار و معامله از طریق قیمت آن بسیار ساده تر است ، نه اینکه بخواهیم متغیرهای متفاوتی را که هر روز بر بازار تأثیر می گذارد رمزگشایی و مرتب سازی کنم.

  در پرایس اکشن Support and Resistance Levels

  مراحل معامله با پرایس اکشن

  در ادامه به ترتیب هر یک از مراحل معامله با پرایس اکشن برای معامله گران تازه کار را توضیح میدهیم تا با خیال راحت بهترین و آسان ترین راه را در معاملات خود استفاده کنید. چرا که پرایس اکشن یکی از بهترین سیستم های معاملاتی فارکس است. پس در ادامه همراه ما باشید!

  مرحله ۱: شناسایی مناطق عرضه و تقاضا یا سطوح پشتیبانی و مقاومت کلیدی

  اولین قدم در پرایس اکشن در شناسایی ساختار بازار فعلی، یافتن و علامت گذاری سطوح تکنیکال کلیدی در نمودار قیمت است. ما به این سطوح تکنیکال کلیدی به عنوان سطوح حمایت و مقاومت کلیدی اشاره می کنیم که معمولاً میزبان تعداد زیادی از سفارشات خرید و فروش هستند و بنابراین می توانند به عنوان مناطق افزایش عرضه یا تقاضا توصیف شوند.

  شناسایی سطوح حمایت و مقاومت کلیدی بهتر است در بازه های زمانی طولانی تری مانند روزانه یا هفتگی انجام شود. به دنبال فراز و فرود های نوسانی واضح باشید که چندین بار در گذشته قیمت به آن ها واکنش نشان داده است و در بازار رعایت شده اند و آنها را با خطوط افقی مشخص کنید. این سطوح دقیقا همان سطوح حمایتی و مقاومتی اصلی در قدم اول پرایس اکشن هستند که قیمت احتمالاً در آنها تغییرخواهد کرد.

  انواع سطوح حمایت و مقاومت در پرایس اکشن

  انواع سطوح حمایت و مقاومت در پرایس اکشن

  علاوه بر سطوح حمایت و مقاومت افقی، انواع دیگری از سطوح واکنشی در چارت بازار نیز وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. برخی از مهمترین آنها را در ادامه ذکر کرده ایم:

  1. سطوح مقاومت و حمایت روانی: این سطوح معمولاً حول نرخ‌های مبادله اعداد گرد، مانند 1.00، 1.10، 1.20 و غیره شکل می‌گیرند. بسیاری از فعالان بازار سفارش‌های خرید و فروش خود را در اطراف اعداد گرد قرار می‌دهند، به همین دلیل است که قیمت می‌تواند به آن‌ها واکنش جدی داشته باشد.
  2. سطوح اصلاحی فیبوناچی: سطوح اصلاحی فیبوناچی برای یافتن سطوح بالقوه ای استفاده می شود که در آن قیمت ممکن است عقب نشینی کند و روند اساسی خود را تغییر دهد. هنگامی که در بازه‌های زمانی بالاتر اعمال می‌شود، سطوح مهم فیبوناچی مانند سطح اصلاحی 61.8% می‌تواند به سطوح تکنیکال کلیدی تبدیل شود که میزبان تعداد زیادی از سفارش‌های معلق باشد.
  3. سطوح حمایت و مقاومت پویا: سطوح حمایت و مقاومت لزوماً ثابت نیستند، این سطوح همچنین می توانند پویا باشند. میانگین‌های متحرک معمولاً برای شناسایی سطوح کلیدی پویا استفاده می‌شوند که در حدود EMA 50 روزه، EMA 100 روزه، EMA 200 روزه یا اطراف سطوح EMA فیبوناچی مانند EMA 144 روزه ایجاد می‌شوند. که هر یک از این سطوح خود یک مقاومت پویا هستند!
  4. نواحی هم‌آهنگ S/R: اینها مناطقی هستند که سطوح مقاومتی مهم پرایس اکشن در آنها تلاقی می‌کنند، که بر اهمیت آن سطوح بیشتر تأکید می‌کند. برای مثال، یک خط روند افزایشی می‌تواند برای یک جفت ارز فارکس دقیقاً در سطح قیمتی که حمایت افقی در آن قرار دارد، پشتیبانی کند. این یک منطقه حمایتی تلاقی خط روند صعودی و حمایت افقی را تشکیل می دهد.

  مرحله ۲ در آمورش پرایس اکشن: جهت گیری بازار – روندها

  اکنون که سطوح مقاومتی تکنیکال طلایی را در نمودار شناسایی و علامت‌گذاری کرده‌اید، زمان آن رسیده است که جهت فعلی بازار، روند فعلی را تجزیه و تحلیل کنید. بسیاری از معامله‌گران پرایس اکشن، معاملات را فقط در جهت روند کلی بازار انجام می‌دهند، زیرا این تنظیم‌های معاملاتی بالاترین احتمال موفقیت را دارند.

  انواع حالت های حرکت قیمت

  بازارها می توانند به سه طریق حرکت کنند: بالا، پایین و رنج (یا همان چوپی). بازارهایی که به سمت بالا حرکت می کنند در روند صعودی قرار دارند که با بالا و پایین شدن بیشتر در نمودار مشخص می شود. در طی اصلاحات قیمت، نرخ‌های بالاتری شکل می‌گیرند که حرکت‌های کوتاه‌مدت قیمت در جهت مخالف روند تعیین‌شده است و پایین‌ترین فرود ها از فراز های قبلی قیمت بالاتر است. این روند ها معمولاً در نتیجه فعالیت‌های طیف گسترده ی معامله‌گرانی شکل می‌گیرند که در حال حاضر در روند صعودی حاضرند برای یک جفت ارز مبالغ بالاتری را پرداخت کنند و بازار روند افزایشی دارد.

  مرحله 2 در آمورش پرایس اکشن: جهت گیری بازار - روندها

  هنگامی که قیمت کاهش می یابد، خریداران جدید به بازار می آیند زیرا قیمت فعلی بازار را نسبتاً کم ارزش می دانند. به این ترتیب یک روند نزولی شکل می گیرد. بازارهایی که سطوح پایین تر و اوج های پایین تر را کم کم تشکیل می دهند در یک روند نزولی قرار گرفته اند.

  و در نهایت، بازارهایی که مشخصه های HH و HL روندهای صعودی و LL و LH های روند نزولی را نشان نمی دهند، اما بدون جهت مشخص در همان رنج قیمتی باقی مانده و حرکت می کنند، بازارهای ranging یا چوپی نامیده می شوند. در طول بازارهای متغیر، معامله گران قیمتی تمایل دارند زمانی که قیمت به مرزهای محدوده پایینی می رسد خرید کنند و زمانی که قیمت به مرزهای محدوده بالایی می رسد به فروش بپردازند.

  هنگامی که جهت بازار فعلی را شناسایی کردید، می توانید تنها با قرار دادن معاملات در جهت روند کلی، یک تکنیک پرایس اکشن مبتنی بر روند را اعمال کنید.

  مرحله 3: روانشناسی بازار در پرایس اکشن

  تاکنون، در جهت ایجاد یک استراتژی پرایس اکشن، سطوح تکیکال کلیدی را در نمودار مشخص کرده اید و جهت کلی بازار را شناسایی کرده اید. با این حال، شما هنوز یک عنصر کلیدی را برای به دست آوردن تصویر بزرگتر از بازار و درک ساختار فعلی بازار از دست می دهید. این عنصر روانشناسی فعالان بازار است.

  مرحله 3: روانشناسی بازار در پرایس اکشن

  روانشناسی بازار بینش ارزشمندی از آنچه اکثر شرکت کنندگان در بازار فکر می کنند به شما می دهد، بنابراین می توانید اردر های خرید خود را دقیقاً در زمانی که خریداران بر فروشندگان برتری پیدا می کنند، سفارش دهید و بالعکس سفارشات فروش خود را در زمانی که فروشندگان به دلایل مختلف از جمله دلایل روانی در بازار از خریداران پیشی میگرند.

  برای تجزیه و تحلیل روانشناسی بازار فعلی، معامله گران پرایس اکشن معمولاً از الگوهای نمودار و کندل استفاده می کنند. الگوهای نمودار و یا شکل کندل ها، حالت های خاصی در قیمت هستند که اطلاعات زیادی را در مورد نبرد بین خریداران و فروشندگان نشان می دهد.معامله گران از الگوهای نمودار برای پیش بینی تغییرات قیمت در آینده بسته به نتیجه نبرد استفاده می کنند. الگوهای نمودار در گذشته کارآمد بوده اند و معامله گران و تحلیلگران تکنیکال معتقدند که این الگوها باید در حال و آینده نیز کارساز باشند.

  برای مطالعه ادامه این مبحث به موضوع  و مطللب روانشناسی معاملات مراجعه کنید! در آنجا به صورت کامل این مبجث را برای شما عزیزان توضیح داده ابم!

  سه استراتژی پرایس اکشن: پین بار، فیکی و اینساید بار

  الگوهای پرایس اکشن واقعاً مهمترین جنبه معاملات بر پایه استراتژای اقدام قیمتی هستند ، زیرا این الگوها هستند که سرنخ های قدرتمندی را در مورد اینکه قیمت بعدی چه اقدامی می کند در اختیار معامله گران قرار می دهند.

  در این مقاله قصد داریم سه استراتژی پرایس اکشن بسیار پرکاربرد را برای شما توضیح دهیم؛ پین بار، اینساید بار و فیکی. این الگوهای معاملاتی در عین سادگی بسیار قدرتمند می باشند و اگر به درستی آن ها را فرابگیرید و با نظم و دیسیپلین در بازار اجرا کنید، مزیت خیلی بزرگی نسبت به دیگر تریدرهای فارکس خواهید داشت.

  با این که این سه الگوی معاملاتی، هسته ی اصلی استراتژی پرایس اکشن ما را تشکیل می دهد اما نسخه های زیادی دارند و بسیار متنوع می باشند که ما در دوره ی آموزشی حضوری خود آن را به طور کامل آموزش می دهیم. با این حال، شما در این مقاله می توانید از پایه این سه استراتژی پرایس اکشن را فرابگیرید. پس بدون مقدمه می رویم سراغ اصل مطلب…

  استراتژی پین بار (Pin bar)

  استراتژی پین بار یکی از اصلی ترین راههایی است که من بوسیله ی آن در فارکس معامله می کنم. پین بار دقت بسیار بالایی در بازارهای رونددار دارد خصوصا اگر در مناطق مستعد اتفاق بیافتد. پین بارهایی که در مناطق مقاومت و حمایت مهم اتفاق بیافتند به طور معمول دارای دقت بسیار زیادی هستند. پین بارها برای تغییرروند نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرند، البته می بایست حتما از کندلهای اطرافشان به راحتی قابل تمییز دادن باشد و به خوبی بازگشت از یک سطح حمایت یا مقاوت را نشان دهد. مثالی که در تصویر سمت چپ آورده ام را به دقت تماشا کنید.

  در مثالی که در نمودار زیر آورده ام می توانید به راحتی پین بارهایی را که در روند صعودی بازار اتفاق افتاده اند را مشاهده کنید. همچنین می بینید که این روند صعودی قدرتمند پس از ایجاد دو کندل پین بار صعودی شکل گرفته است.

  استراتژی پین بار (Pin bar)

  استراتژی فیکی (Fakey)

   استراتژی فیکی یا همان ساختگی ( فیکی ) نیز یک استراتژی پرایس اکشن بسیار ساده و راحت می باشد. این استراتژی بازگشت از یک سطح مهم حمایت و یا مقاومتی را نشان می دهد. معمولا بازار که در یک طرف در حال حرکت است، به ناگاه بازمی گردد فقط برای اینکه معامله گران تازه کار و بی تجربه را از میدان به در کند، در حالی که تریدرهای با تجربه دوباره بازار را به سمت و سوی اصلی و قبلی خود بازمی گردانند. الگوی فیکی یا ساختگی اغلب اوقات حرکت های بزرگی را در بازار منجر می شود.

  همانطور که در شکل سمت چپ می بینیم، الگوی فیکی شامل یک الگوی اینساید بار است که به دنبالش یک شکست نامعتبر به سمت مخالف صورت گرفته که قیمت بسته شدنش در بازه ی همان اینساید بار است. تایید الگوی استراتژی فیکی نیز به وسیله ی شکست قیمت در خلاف جهت شکست نامعتبر قبلی است.

  قبل از معامله با استراتژی پرایس اکشن حتما مقاله بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان را مطالعه نمایید.

  در نمودار نیز می بینیم که قیمت قبل از اینکه الگوی فیکی شکل بگیرد در حال صعود به سمت بالا بوده است. توجه کنید که الگوی فیکی پس از یک شسکت ناموفق از اینساید بار به سمت پایین شکل گرفته است. این شکست ناموفق به این دلیل بوده که تریدرهای بی تجربه قصد فروختن در قله ی قیمتی را داشتند زیرا گمان می کردند روند بازار نزولی خواهد شد، اما تریدرهای حرفه ای با دید بازی که از بازار داشتند متوجه این موضوع شدند و بازار به روند اصلی خود ادامه داد.

  Fakey strategy

  استراتژی اینساید بار (Inside bar)

  الگوی اینساید بار یک سیگنال ادامه دهنده ی قوی روند می باشد که برای پیدا کردن نقاط بازگشت قیمت می توان از آن استفاده نمود. با این حال اولین قدم جهت یادگیری معامله با استراتژی اینساید بار ، به عنوان یک سیگنال ادامه دهنده ی روند می باشد. بنابراین ما نیز همین کار را خواهیم کرد. همانطور که در شکل سمت چپ نیز میبینیم، اینساید بار به طور کامل توسط کندل قبلی خود احاطه شده است. این امر نشان دهنده ی تثبیت کوتاه مدت قیمت و سپس شسکت روند برای ایجاد روند جدید می باشد. استراتژی اینساید بار در تایم فریم ( قاب های زمانی ) روزانه و هفتگی موثرتر می باشد. در این تایم فریم ها ریسک این استراتژی کمتر و بازدهی آن حداکثر می باشد. استراتژی اینساید بار به همراه یک روند قدرتمند در بازار محبوب ترین شیوه ی معاملاتی ماست.

  در مثال زیر ما در نمودار زوج ارز یورودلار با استفاده از استراتژی اینساید باردر یک روند قدرتمند وارد شده ایم.  این اینساید بار به محض شکست سطح حمایتی قیمت در بازار ایجاد شده است که با شسکت اینساید بار به سمت پایین سیگنال ورود ماشه چکانی شده و ورود قطعی است.

  استراتژی اینساید بار (Inside bar)

  همانطور که در مثال های بالا به زیبایی مشاهده نمودید، معامله گری و ترید در فارکس آنچنان سخت و پیچیده نیست و با استفاده ی موثر از استراتژی پرایس اکشن و با کمی تمرین و ممارست می توانید به سودآوری معقولی دست یابید. اگر در اولین قدم های ورود به بازار هستید و یا هنوز به سودآوری مستمر نرسیدید می توانید از بخش سیگنال فارکس ما استفاده کنید و با آن ها هم سود کنید هم مهارت خود را افزایش دهید. هم ماهی بگیرید هم ماهی گیری را یادبگیرید!

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *