استیکینگ ارز دیجیتال یا سهام‌ گذاری چیست؟ معرفی و آموزش staking

استیکینگ ارز دیجیتال یا سهام‌ گذاری چیست معرفی و آموزش staking

 • استیکینگ ارز دیجیتال یا سهام‌ گذاری چیست؟ استیکینگ (Staking) یا سهام گذاری یکی از راه‌های کسب سود از طریق نگه داری ارزهای دیجیتال است. اگر شما یک سرمایه‌گذار حوزه رمزارزها باشید احتمالا واژه استیکینگ به گوشتان آشنا است. استیکینگ در فارسی سهام‌ گذاری یا سپرده‌ گذاری سهام ترجمه می‌شود و در واقع یکی از مکانیسم‌ های تایید تراکنش‌های ارز دیجیتال است. هولدرها یا نگه‌ دارندگان ارزهای دیجیتال می‌توانند با استیک کردن یا سپرده‌ گذاری دارایی‌ هایشان، کسب سود کنند.

  اما استیکینگ در حقیقت چیست؟ استیکینگ ارزهای دیجیتال پرو‌‌سه‌ سپرده‌ گذاری ارزهای دیجیتال برای حمایت از یک شبکه بلاکچین و تایید تراکنش‌های شبکه است.

  استیکینگ در رمزارزهایی که از مکانیسم اثبات سهام اثبات سهام در شبکه‌ بلاکچین خود برای تایید تراکنش‌ ها استفاده می‌کنند امکان پذیر است. این مکانیسم آلترناتیوی برای مکانیسم اثبات کار اثبات کار است که در بلاکچین‌ هایی مانند بیت کوین استفاده می‌شود و به خاطر نیاز به حل معادلات پیچیده‌ ریاضی برای تایید تراکنش‌ ها و ساخت بلاک جدید به دستگاه‌های پردازشی (ماینر ها) و انرژی زیادی نیاز دارد.

  به  فرایند تایید تراکنش در مکانیسم اثبات کار، استخراج می‌گویند مثل استخراج بیت کوین. در مکانیسم اثبات سهام دیگر خبری از استخراج نیست. به همین جهت این روش از منظر زیست محیطی و مصرف کمتر انرژی مزیت دارد.

  علاوه بر مزیت فوق، استیکینگ یک روش عالی برای کسب درآمد غیر فعال از ارز دیجیتال نیز است چرا که برخی رمزارزها نرخ سود استیک بسیار بالایی دارند. قبل از اینکه استیک ارزهای دیجیتال را شروع کنید باید مفهوم استیکینگ را به طور کامل درک کنید. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

  استیکینگ در رمز ارزها چگونه کار می‌کند؟

  سهام گذاری در رمزارزهایی که از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کنند، روشی برای تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید است.

  فرایند تایید تراکنش‌ها در این روش به این شکل است که ابتدا افراد رمزارز مورد نظر را در پروتکل خاص آن ارز سپرده‌گذاری یا وثیقه‌گذاری می‌کنند. سپس پروتکل از میان افرادی که بیشترین سپرده‌گذاری را داشته‌اند تعدادی تایید کننده یا ولیدیتور (validators) انتخاب می‌کند. ولیدیتورها علاوه بر اینکه خودشان رمزارز استیک کرده‌اند، رای دیگر کاربران را نیز دارند.

  هر چه مقدار کوین‌ یا توکن استیک شده توسط یک ولیدیتور (توسط خود او یا کسانی که به او رای داده‌اند) بیشتر باشد، قدرت او بیش‌تر خواهد بود. تعداد تاییدکننده‌ها می‌تواند در بلاکچین‌ های مختلف متفاوت باشد. وظیفه تایید کننده‌ ها تایید تراکنش‌ ها و ایجاد بلاک‌ های جدید است.

  هر بار که بلاک جدیدی به شبکه بلاکچین اضافه می‌شود، تعدادی کوین صادر شده و به عنوان پاداش به تایید کنندگان داده می‌شود. ولیدیتورها نیز بخشی از پاداش را در بین کسانی که به آن‌ها رای داده‌اند تقسیم می‌کنند. در حقیقت این تایید کنندگان همان کاری را انجام می‌ دهند که ماینرها در بلاکچین بیت‌ کوین انجام می‌دهند. عموما پاداش از همان نوع رمز ارزی است که افراد استیک کرده‌اند؛ با این حال، برخی اوقات نوع پاداش با رمز ارز استیک شده متفاوت است.

  اگر می‌خواهید یک کریپتوکارنسی را استیک کنید باید رمزارزی داشته باشید که از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند. سپس می‌توانید از طریق یکی از صرافی‌های ارز دیجیتالی که از استیک ارز دیجیتال مورد نظر پشتیبانی کنند، هر تعداد کوین که تمایل داشتید سهام‌ گذاری کنید.

  مالکیت کوین‌های استیک شده همچنان متعلق به شما خواهد بود. تنها در مدت زمان استیک، بدون آن که کار خاصی انجام دهید پاداش دریافت می کنید.  می‌توانید بعدا آن رمزارزها را از حالت استیک خارج کرده و معامله کنید. البته توجه کنید که معمولا یک بازه حداقلی برای استیک اکثر رمزارزها وجود دارد و تنها پس از آن سررسید می‌توانید کوین‌های خود را از حالت استیک خارج کنید.

  تنها رمزارزهایی که از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کنند قابل سهام‌ گذاری هستند.

  مکانیسم اثبات کار بیت‌ کوین به علت نیاز به توان محاسباتی بالا و مصرف انرژی فراوان انتقادات زیادی را متوجه خود کرده است. در نقطه مقابل مکانیسم اثبات سهام به انرژی کمی نیاز داشته و به دلیل تایید سریع‌تر تراکنش‌ها مقیاس پذیری بیشتری نیز دارد. برای مثال تایید هر بلوک شبکه‌ی بیت کوین تا 10 دقیقه زمان می برد. این زمان در رمز ارزهای با مکانیسم PoS به کم‌تر از چند ثانیه کاهش می‌یابد.

  چگونه می‌توان ارزهای دیجیتال را استیک کرد؟

  شاید در نگاه اول استیک رمزارزها کمی پیچیده به نظر برسد ولی به محض این که درگیر این فرایند شوید متوجه سادگی آن خواهید شد. در ادامه نحوه استیک کریپتوها به صورت گام به گام توضیح داده می‌شود.

  چگونه می‌توان ارزهای دیجیتال را استیک کرد؟

  ۱. یک رمز ارز که از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند خریداری کنید

  همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم همه رمزارزها قابل استیک کردن نیستند. باید رمزارزی را برای خرید انتخاب کنید که از اثبات سهام برای تایید تراکنش‌هایش استفاده می‌کند. در ادامه لیستی از مهم‌ترین کریپتوهایی را که می‌‌توانید استیک کنید، آورده‌ایم:

  • اتریوم (توکن: اتر(ETH)): بلاکچین اتریوم اولین شبکه‌ای بود که ایده قراردادهای هوشمند یا اسمارت کانترکت‌ ها را وارد دنیای کریپتو کرد. این بلاکچین از مکانیسم اثبات کار استفاده می‌کرد. اما در آپدیت اتریوم 2 به مکانیسم اثبات سهام کوچ کرده است و قابل استیک خواهد بود.
  • کاردانو (توکن: ADA): کاردانو رمز ارزی محیط‌ زیست دوست بوده و بسیار شبیه به اتریوم است. بلاکچین کاردانو از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. این بلاکچین چند لایه است و لایه ای برای تراکنش‌های آدا و لایه‌ی دیگری برای توسعه نرم افزارهای غیر متمرکز و حوزه‌ی دیفای (DeFi) دارد.
  • پولکادات (توکن: DOT): پولکادات پروتکلی است که امکان اتصال بلاکچین‌های مختلف را فراهم می‌کند.
  • سولانا (توکن: SOL): بلاکچینی مبتنی بر اثبات نمایندگی سهام یا DPoS بوده و به‌خاطر مقایس‌پذیری و سرعت بالای تراکنش‌ها و کارمزدهای پایین محبوبیت پیدا کرده است.

  قبل از استیک کردن هر ارزی درباره‌ی مکانیسم اجماعی که استفاده می‌کند، پاداش و پروسه‌ی استیک و اهداف آن خوب تحقیق کنید. پس از اطمینان از ارزندگی رمزارز مورد بررسی می‌توانید آن را از صرافی‌های مختلف بخرید.

  ۲. رمزارز خریداری شده را به یک کیف پول بلاکچینی منتقل کنید

  پس از خرید رمزارز از صرافی، اگر آن صرافی پلتفرم استیکینگ داشت، توکن‌ هایتان را همان‌جا استیک کنید. در غیر این صورت باید توکن‌های خریداری شده را به یک کیف پول ارز دیجیتال منتقل کنید. والت‌های ارز دیجیتال بهترین و امن‌ترین مکان برای ذخیره‌ی دارایی های کریپتویی هستند. والت‌های نرم‌افزاری را می‌توانید به راحتی از اینترنت دانلود کنید، اما والت‌های سخت افزاری یا فیزیکی را باید بخرید.

  پس از نصب یا خرید کیف پول دیجیتال، گزینه واریز (deposit) را انتخاب کنید و ارزی را که می‌خواهید به آن والت واریز کنید، انتخاب کنید. با این کار یک آدرس کیف پول تولید می شود. سپس به صرافی خود رفته و گزینه انتقال (withdraw ) را بزنید. آدرس کیف پولتان را کپی کرده و در محل مورد نظر جایگذاری کنید تا ارزهای خریداری شده به کیف پول منتقل شوند.

  ۳. به یک استخر استیکینگ بپیوندید

  استیکینگ رمزارزهای مختلف می‌تواند با هم تفاوت‌هایی داشته باشد. با این حال اکثر افراد از استخرهای استیکینگ استفاده می‌کنند. تریدرهای کریپتو در این استخرها دارایی‌هایشان را با هم ترکیب می‌کنند و شانس خود را برای تایید تراکنش‌ها و گرفتن پاداش‌ها افزایش می‌دهند. (مراقب باشید استخر استیکینگ را با استخر استخراج اشتباه نکنید!)

  استخرهای موجود در ارزدیجیتالی را که خریداری کرده‌اید، پیدا کرده و در آن استخرها سپرده‌گذاری کنید. هنگام انتخاب استخر به چند نکته زیر توجه کنید:

  • قابلیت اطمینان: اگر سرورهای استخر خاموش باشد پاداشی دریافت نخواهید کرد. استخری را انتخاب کنید که همیشه فعال باشد.
  • کارمزدهای منطقی: اکثر استخرهای استیکینگ مقدار کمی از پاداش را به عنوان کارمزد کسر می‌کنند. بسته به رمز ارزمان، کارمزد بین 2 تا 5 درصد منطقی است.
  • حجم استخر: استخرهای کوچک معمولا شانس کم‌تری برای انتخاب شدن به عنوان تایید کننده دارند. با این وجود وقتی بلاکی را تایید کنند پاداش بین افراد کمتری تقسیم می‌شود، بنابراین مقدار پاداش بیش‌تری را پیشنهاد می‌کنند. اگر استخر خیلی کوچک باشد احتمالا موفق به تایید بلاکی نخواهد شد. از طرف دیگر استخرهای بسیار بزرگ، ممکن است اشباع شده باشند. زیرا برخی رمزارزها برای دادن پاداش به یک استخر سقفی تعیین کرده‌اند و بیش از آن سقف پاداشی نمی‌دهند. بنابراین بهترین انتخاب برای اکثر سرمایه‌گذاران استخرهای با اندازه متوسط است.

  به محض اینکه استخر مناسب را پیدا کردید، رمزارزهای خود را در داخل آن استیک کرده و پاداش دریافت کنید.

  مکانیسم اثبات سهام چیست؟

  اثبات سهام در کریپتو یکی از مکانیسم‌ های اجماع برای تایید تراکنش‌ ها در بستر بلاکچین است. گره‌ ها (nodes) در بلاکچین باید وضعیت فعلی بلاکچین و تراکنش‌ها را تایید کنند. دقت کنید که بلاک‌ ها در بلاکچین پس از ایجاد تنها با تایید اکثریت قابل تغییر هستند. به عبارت دیگر با تایید هر بلاک، وضعیت کلی بلاکچین نیز تایید می‌شود. چون هر بلاک جدید به بلاک‌ های قبلی متصل (chain) شده است.

  مکانیسم اثبات سهام چیست؟

  مکانیسم‌ های اجماع مختلفی در رمز‌ارزها استفاده می‌شود. اثبات سهام به دلیل امکان دریافت پاداش از هولد کردن توکن‌ها یکی از محبوب‌ترین مکانیسم‌های اجماع به شمار می رود.

  پاداش استیکینگ مشوق بلاکچین برای مشارکت‌ کنندگان در امنیت‌ بخشی به شبکه است. هر بلاکچین تعدادی توکن به تایید کنندگان تراکنش‌ها پاداش می‌دهد. وقتی رمزارزی را استیک می‌کنید و به عنوان تایید کننده انتخاب می‌شوید، آن پاداش را دریافت می‌کنید.

  مزایای سهام گذاری یا استیکینگ

  مزایای استیکیتگ عبارتند از:

  • روشی آسان برای کسب سود از هولد کردن رمزارزهاست.
  • برای استیکینگ نیاز به تجهیزات خاص استخراج کریپتوهایی مثل بیت کوین نیست.
  • با استیکینگ به امنیت و کارایی بلاکچین کمک می‌کنید.
  • این روش از استخراج کریپتوها به صرفه‌ تر است.

  فایده‌ی بنیادین سهام‌داری این است که با داشتن مقدار مشخصی کریپتو، مقدار بیش‌تری به دست خواهید آورد. در برخی مواقع 10 تا 20 درصد در سال به خاطر استیکینگ رمز ارز شما افزایش می‌یابد. استیکینگ روشی پربازده برای سرمایه‌گذاری است و تنها کاری که لازم است انجام دهید خرید و استیک مقداری رمزارز است که از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند.

  استیکینگ همچنین راهی برای حمایت از بلاکچین کریپتویی است که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید. رمزارزها در این روش برای تایید تراکنش‌ها به مقدار ارز استیک شده توسط هولدرها تکیه می‌کنند.

  مخاطرات استیکینگ

  بازار رمزارزها بازاری پر ریسک است. استیکینگ نیز از این امر مستثنی نیست. در ادامه به چند خطری که ممکن است دارایی استیک شده‌ی شما را تهدید کند اشاره می‌کنیم:

  • قیمت رمزارز استیک شده می‌تواند کاهش پیدا کند. در این صورت ممکن است کل سودی را که به‌دست آورده‌اید، به‌خاطر این افت قیمتی از دست بدهید.
  • برای استیک رمزارزها، باید مدت زمان معینی کوین‌هایی را که خریداری کرده‌اید در یک حساب قفل باشند. در این مدت امکان فروش دارایی‌هایتان را نخواهید داشت.
  • از استیک خارج کردن کردن یک رمز ارز ممکن است حتی تا هفت روز زمان ببرد.
  • استخر استیکینگ ممکن است هک شده و کل سرمایه فرد از بین برود.
  • اگر تاییدکننده‌ای که انتخاب کرده‌اید به وظیفه‌اش عمل نکند و جریمه شود شما نیز پاداشی دریافت نمی‌کنید.

  چرا نمی توان همه رمز ارزها را استیک کرد؟

  تنها کریپتوهایی را می‌توان استیک کرد که از اثبات سهام استفاده می‌کنند. اثبات سهام اولین یا تنها مکانیسم اجماع کریپتوها نیست. بسیاری از رمزارهایی که با تقلید از بیت‌کوین ساخته شده‌اند از مکانیسم اثبات کار استفاده می‌کنند. در سال 2012 پیرکوین (Peercoin) با توکن PPC، مکانیسم PoS را برای اولین بار معرفی کرد.

  هنوز بحث‌های زیادی پیرامون اینکه کدام مکانیسم اجماع امن‌ تر است، وجود دارد. گرچه مکانیسم اثبات کار قدرت محاسباتی بالا و انرژی زیادی را هدر می‌دهد، اما همین‌ امر انگیزه حمله به شبکه را کاهش می‌دهد.

  یک مکانیسم کمتر مرسوم دیگر، اثبات سوزاندن (proof of burn) است. در این روش ماینرها یا استخراج‌ کنندگان برای تایید تراکنش‌ها توکن‌ ها را می‌سوزانند. هیچ مکانیسمی کامل نیست و توسعه دهندگان رمزارزها با توجه به اهداف خود ممکن است هر کدام از این روش‌ها را به کار گیرند.

  زمان مناسب سهام گذاری رمز ارزها

  اگر مقداری ارز دیجیتال خریده‌ اید و تصمیم ندارید در آینده‌ ای نزدیک این ارزها را خرید و فروش کنید، سهام‌ گذاری این رمزارزها ایده خوبی خواهد بود. بدون آن که کاری انجام دهید مقداری سود به‌ دست می‌آورید.

  اگر رمزارزی ندارید که قابل استیک کردن باشد، با تحقیق و بررسی رمزارزهای قابل استیک که فکر می‌کنید آینده خوبی هم خواهند داشت انتخاب کرده و خریداری کنید.

  آیا سهام گذاری پر بازده است؟

  پاداش استیکینگ مثل سود سهام تقسیم‌ شده در بازار بورس است. هر دوی این سودها، درآمد غیر فعال تلقی می‌شوند. در هر دو حالت تنها کافی است مقداری سهام را برای مدت معینی نگهداری کنید. هنر شما انتخاب رمزارز یا سهام مناسب است. هر چه مدت زمان نگهداری سهم یا استیک ارز دیجیتال طولانی‌ تر باشد، سود بیش‌تری کسب خواهید کرد. توجه به یک‌ سری نکات مانند میزان پاداش، اندازه استخر استیکینگ و مقدار استیک، می‌تواند بین سود استیکینگ و سود سهام تقسیم‌ شده تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. بنابراین هنگام انتخاب رمزارز نکات فوق را مد نظر قرار دهید.

  منابع

  https://www.fool.com/investing/stock-market/market-sectors/financials/cryptocurrency-stocks/what-is-staking.

  https://www.coindesk.com/learn/crypto-staking-101-what-is-staking/

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.