اندیکاتور حجم معاملات در فارکس – آموزش نحوه ترید با Volume

اندیکاتور حجم معاملات در فارکس - آموزش نحوه ترید با Volume

 • اکثر تریدرهایی که از تحلیل تکنیکال در بازارهای مالی مثل فارکس استفاده می کنند، با دنبال کردن دو عامل قیمت و اندیکاتور حجم معاملات از روش های چند بعدی برای تحلیل بازار استفاده می کنند. چارتیست های بازار سرمایه به سادگی از حجم نمی گذرند و از اندیکاتورهای مختلف استفاده می کنند تا حجم را در کنار قیمت به صورت همزمان تحلیل کنند.

  به تعبیر خیلی از تریدرهای سازمانی و حرفه ای، شما تا زمانی که حجم را وارد تحلیل خود نکنید، صرفا در حال نقاشی روی چارت هستید و تریدهای شما صرفا به صورت شانسی انجام می شود. اما حجم معاملات چیست و کاربردش در معامله گری چیست؟ پاسخ این سوال در این مقاله ذکر شده است.

  حجم معاملات به عنوان یک اندیکاتور ثانویه

  حجم معاملات به میزان معاملات انجام شده در دوره ای از زمان گفته می شود. ما ابتدا به بررسی حجم روزانه می پردازیم. حجم روزانه با خط های عمودی در پایین نمودار روزانه قیمت رسم می گردد.

  در سایر بازارهای مالی مانند سهام و معاملات فیوچرز، معامله گران تقریباً به طور انحصاری از اندیکاتور حجم معاملات برای تصمیم گیری در مورد ترید خود استفاده می کنند. با این حال، در بازار فارکس، تریدرها اغلب این ابزار فوق العاده مفید را نادیده می گیرند.

  پس حجم در فارکس چیست؟ عملاً هر بار که یک معامله انجام می شود، می توان حجم مقدار معامله شده را محاسبه کرد.

  محاسبه حجم فارکس کمی سخت‌تر شده است زیرا بروکرها نهاد متمرکزی ندارند که تمامی معاملات در آن ثبت شود. فارکس یک بازار غیرمتمرکز است. به همین دلیل، حجمی که مشاهده خواهید کرد فقط بر اساس اطلاعاتی است که در آن بروکر فارکس در حال تبادل است.

  این دلیل اصلی است که بسیاری از معامله گران فکر می کنند استفاده از اندیکاتور حجم معاملات کار بیهوده ای است.

  موضوع دیگری نیز وجود دارد که قیمت ها بر اساس جریان سفارشات سازمانی بزرگ حرکت می کند. بسیاری از داده‌های حجم موجود از دلال‌هایی است که در مشتریان خرده‌فروشی تخصص دارند و حجم فارکس نشان‌دهنده عملکرد قیمتی نیست که دیده‌ایم.

  بنابراین هنگام نگاه کردن به حجم و تلاش برای استفاده از آن به عنوان نوعی اندیکاتور، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. با این حال، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم همچنان از حجم فارکس استفاده کنیم و از آن استفاده مفید ببریم.

  همچنین حجم معاملات می تواند به صورت هفتگی رسم شود. این مقدار کلی برای یک هفته زیر نمودار قیمت هفتگی رسم می شود. به ندرت حجم ماهیانه به کار برده می شود.

  چگونه از اندیکاتور حجم معاملات فارکس استفاده کنیم؟

  حتی با وجود اینکه ما در هنگام معامله در فارکس یک کارگزاری متمرکز نداریم، هنوز برخی از بروکرهای بزرگ هستند که حجم قابل توجهی را به صورت روزانه انجام مورد تبادل قرار می دهند.

  بنابراین، روش استفاده کردن به داده‌های حجمی این است که از بروکری اطلاعات بگیریم که نسبتا معروف باشد و تعداد تریدرهای بیشتری را در خود جای داده باشد.

  صرف نظر از حجم کل، معامله گران موقعیت هایی را جمع می کنند و در مناطق مشابه خرید و فروش می کنند. پول سازمانی در اشل بزرگتر همچنان وارد بازار خواهد شد و ما نمی‌توانیم آن حجم را در نمودار ببینیم، اما روند کلی را می توانیم به شکل یک تصویر راهنما برای تصمیم‌گیری در معاملات در نظر بگیریم.

  چگونه از اندیکاتور حجم معاملات فارکس استفاده کنیم؟

  همانطور که در نمودار بالا می بینید، (چارت GBP/USD در بروکر FXCM) اندیکاتور حجم معاملات تصویر بسیار دقیقی را نشان می دهد.

  در طول ساعات اصلی بازار اروپا، حجم تریدها افزایش یافته است. سپس در طول جلسه عصر، حجم کاهش می یابد. همچنین افزایش حجم زیادی وجود دارد که به چند دلیل رخ می دهد.

  داده های اقتصادی – هنگامی که یک اطلاعیه مهم منتشر می شود، باعث می شود معامله گران عجله کنند تا به سرعت معامله خود را در راستای جهت بازار اخبار فارکس مانند گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، باز کنند.

  اخبار فوری – وقتی اخباری به بازارها می رسد که پیش بینی نشده اند و غیرمنتظره هستند، فرصتی برای کسب سودهای عظیم است و معامله گران سعی می کنند به سرعت برای معامله گری و اخذ پوزیشن جدید اقدام کنند. یک مثال ممکن است حمله به تاسیسات نفتی در خاورمیانه باشد که به سرعت قیمت WTI را بالاتر می برد.

  سطوح عرضه و تقاضا – همواره، معامله گران و سرمایه گذاران سطوح کلیدی را مشاهده می کنند و در اطراف آن سطوح خرید و فروش می کنند. در بسیاری از موارد، سفارشات حد ضرر در طرف دیگر یک سطح کلیدی قرار دارند و با نقدینگی زیاد در آن نقاط، برای عبور قیمت از سطوح بزرگ به حجم زیادی نیاز است که منجر به افزایش حجم می شود. یک مثال خوب، اجرای سطح اعداد دور کلیدی است که اهمیت روانشناختی بیشتری دارد. 1000 در EUR/USD ممکن است آن نوع سطحی باشد که همه از نزدیک تماشا می کنند.

  استراتژی ترید با اندیکاتور حجم

  حجم یک اندیکاتور فارکس مهم برای اکثر معامله گران است و ما می توانیم از آن برای افزودن عمق به معاملات خود و افزایش نرخ موفقیت خود استفاده کنیم.

  موثرترین استراتژی برای استفاده از اندیکاتور حجم فارکس، استفاده از آن در ارتباط با سطوح کلیدی معاملات و عملکرد قیمت است. اندیکاتور حجم معاملات می تواند به ترسیم تصویر واضح تری از آنچه در مورد قیمت می گذرد و آنچه ممکن است در آینده بیفتد کمک کند.

  به عنوان مثال، زمانی که قیمت در تلاش برای شکستن یک سطح کلیدی است، اگر شاهد افزایش حجم بالاتری در هنگام عبور قیمت از یک سطح کلیدی باشیم، می‌توانیم فرض کنیم که بازیگران سازمانی بزرگ مانند موسسات حضور دارند و آنها مشتاق هستند قیمت از سطح عبور کند.

  این به ما می گوید که شکست در آن سطح احتمال بیشتری دارد و ما باید معامله خود را در جهت شکست انجام دهیم.

  در مقابل، اگر در هنگام برخورد قیمت به یک سطح کلیدی، افزایشی در حجم وجود نداشته باشد، آنگاه ممکن است نشان دهد که این احتمالاً فقط یک سری سفارشات حد ضرر است و جریان سفارشات بزرگ سازمانی وجود ندارد که منجر به شکسته شدن سطح شود.

  همچنین می توانیم از اندیکاتور حجم معاملات استفاده کنیم تا به ما بگوید چه زمانی ممکن است قیمت به نقطه پایان رسیده باشد. ما به این کندل “فروختن” می گوییم و می توان آن را “خستگی” نیز نامید.

  اگر قیمت در یک جهت به شدت در حال اجرا بوده است و با افزایش حجم و شمعی که نزدیک جایی که باز شده بسته می شود مواجه می شود. این ممکن است نشان دهد که حرکت از بین رفته و پایان حرکت نزدیک است.

  تفسیر حجم معاملات در همه بازارهای مالی

  میزان حجم معاملات شدت یا فوریت پنهان شده در حرکت قیمت را نشان می دهد. حجم سنگین تر نشانگر تمایل یا فشار بیشتر است. با بازنگری سطح معاملات همراه با حرکات قیمت تحلیل گران می توانند میزان تمایل یا فشار برای خرید یا فروش را در حرکت بازار بهتر بسنجند. سپس این اطلاعات منی تواند برای تایید حرکت قیمت یا هشدار برای اینکه حرکت قیمت نامطمئن است به کار رود.

  بیان مختصر این قانون چنین است: اندیکاتور حجم معاملات می بایست در جهت روند قیمت موجود افزایش یافته یا گسترده شود. در روند صعودی حجم می بایست در جهت روند قیمت موجود افزایش یافته یا گسترده شود.

  در روند صعودی حجم باید همزمان با صعود قیمت بیشتر شود و در هنگام پدید آمدن حفره ها باید کاهش یابد. تا هنگامی که الگو ادامه دارد حجم باید روند قیمت را تایید کند.

  تحلیل گران همچنین به دنبال یافتن علامت واگرایی هستند. واگرایی هنگامی رخ می دهد که نفوذ به بالاتر از نقطه بالایی در یک روند صعودی همراه با کاهش حجم باشد. این وضعیت هشداری است به معامله گران در مورد کاهش فشار خرید. اگر اندیکاتور حجم معاملات تمایل به افزایش در حفره ها داشته باشد، تحلیل گران نگران این موضوع هستند که روند صعودی با اشکال مواجه شده باشد.

  حجم به عنوان عامل تایید کننده در الگوهای قیمت

  یکی از علائم وقوع الگوی سر و شانه سقف، زمانی است که در هر موج صعودی حجم نسبت به موج صعودی قبلی کاهش یابد و حجم معاملات در شانه راست کمتر از شانه چپ باشد. در الگوهای سقف دو قلو و سه قلو، حجم در هر موج صعودی تا رسیدن به سقف همراه است با حجم سبک تر نسبت به موج قبلی.

  الگوهای ادامه دهنده روند مثل مثلث ها می بایست با افت تدریجی حجم همراه باشند. به عنوان یک قانون کلی در تمام نقاط شکست اگر اخطار شکست واقعی باشد باید شاهد حجم سنگینی باشیم.

  سخن پایانی

  به طور خلاصه، اندیکاتور حجم معاملات یکی از مفیدترین ابزارهای در دسترس تریدرهاست و شما همیشه باید قدرت حرکت یا شکست را بر اساس حجمی که در اطراف آن سطح قیمت انجام می شود، ارزیابی کنید.

  استفاده از حجم احتمالاً نرخ برد تریدهای شما را افزایش می دهد و شما را در سمت راست معاملات نگه می دارد.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *