بروکر چیست؟ | کارگزاری‌ های فارکس دقیقا چه می کنند؟

بروکر چیست کارگزاری چیست

 • همراهان عزیز در این مطلب همراه شما هستیم تا به موضوع مهم و مقدماتی کارگزاری فارکس یا بروکر چیست؟ بپردازیم و بفهمیم یک بروکر چه چیزی میتوانند به سرمایه گذاران ارائه دهد؟ و در بازار سرمایه چه نقشی دارند؟! در ابتدا پیشنهاد می دهیم به جای این صفحه، بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان را مطالعه بفرمایید.

  همانطور که قبلاً در مطالب آموزش فارکس خوانده اید ، بازار ارز خارجی یا همان Forex این بازار با گردش مالی روزانه 6 تریلیون دلار بزرگترین و نقدینه ترین بازار موجود در جهان است. این بازار روز به روز به دلیل فرصت های بی حد و حصر رشد ، استفاده از اهرم و مارجین کم سود در مقایسه با سایر بازارها، پیشرفت میکند و سرمایه گذاران بیشتری را به خود جذب میکند.

  متاسفانه هر روز با افراد تازه کار زیادی مواجه میشیم، که به تازگی وارد بازار شده اند و با گذراندن دوره های نه چندان قوی تصور میکنند خیلی حرفه ای شده اند و الان خودشان به تنهایی یک شرکت کارگزاری خاص جهانی شده اند (!) و میدانند بازار مالی فارکس دقیقا چیست و سیستم به این بزرگی را با تمام بزرگ و کوچکش می شناسند.

  اما خب در واقع این جزئیات در بازار فارکس خیلی بیشتر از آن چیزی است که شما فکر میکنید و از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. برای انتخاب یک بروکر قابل اعتماد و مناسب و جلوگیری از معایب مختلف و خیلی مشکلات و چیزهای دیگر، یک معامله گر باید ابتدا نحوه کار بروکر ها و نحوه اجرای سفارشات را بیاموزد.

  بروکر چیست؟

  بروکر فارکس چیست؟ کارگزار فارکس یک شرکت خدمات مالی است که به معامله گران امکان دسترسی به بستری برای خرید و فروش ارزهای خارجی را می دهد. فارکس هم مخفف ارز خارجی است. معاملات در بازار فارکس همیشه بین یک جفت دو ارز متفاوت انجام می شود. یک کارگزار فارکس همچنین ممکن است به عنوان یک کارگزار فارکس خرده فروشی یا یک کارگزار تجارت ارز شناخته شود.

  بروکر ها، مثل کارگزاری های بورس شرایط تجارت را برای هر معامله گری با توجه به پلت فرمشان که ممکن است اختصاصی یا سفارشی باشد، به راحتی ممکن و قابل دسترس می سازند. بروکر ها در واقع یک واسطه ای هستند بیت معامله گران و بانک ها نهاد های مالی و ساختارهای مالی که به همه، با تجربه ی کم یا زیاد این امکان را می دهد که، سفارشات خود را در کسری از ثانیه اجرا کنند. به همین دلیل است که بروکرها از این مقدار ارزش برخوردار هستند.

  بروکر ها با ارائه مجموعه خاصی از ابزارهای معاملاتی و اندیکاتور های مختلف به مشتریان خود این امکان را میدهند تا از استراتژی های بسیار متنوعی هنگام معامله استفاده کنند. برخی از شرکت ها البته با ارائه گزینه های سفارشی سازی بیشتر رابط خدماتی، ابزارها و شاخص ها، طیف گسترده تری از روش های واریز و برداشت، و البته مانند هر شغل دیگری، پشتیبانی بهتر از مشتری، محبوبیت بیشتری کسب کرده اند.

  کارگزاری چیست

  یک کارگزاری دقیقا در کجای زنجیره بازار قرار دارد؟

  اگر از یک منظر متفاوت و دقیق تر به بازار فارکس نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این بازار ، مانند هر بازار معمولی دیگر ، از خریداران و فروشندگان تشکیل شده است که محصولی را خرید و فروش میکنند! این محصول خدمات تأمین توانایی مبادله ارز های خارجی است. معامله گران (مشتریان) برای دستیابی به بازار مالی، یک مبلغی را (پیشنهاد فروش یا درخواست دارایی مورد معامله یا کمیسیون ثابت) به فروشندگان (کارگزاری ها) پرداخت میکنند. اما در این زنجیره، کارگزاری ها صرفا خرده فروشانی هستند که خدمات را ارائه میدهند. آیا تا به حال فکر کرده اید که پول واقعی (نقدینگی اصلی) از کجا تأمین میشود؟ چند خط بعدی به این سوال پاسخ میدهد.

  • بروکر ها چطور درآمد زایی می کنند؟
   نحوه درآمدزایی کارگزاران فارکس به این شرح است:
   سود کارگزاران فارکس از دو طریق ایجاد می شود. اولین مورد از طریق اسپرد در پیشنهاد قیمت یک جفت ارز است.به عنوان مثال ، هنگامی که ایالات متحده یورو. جفت دلار به قیمت 1.20010 پیشنهاد و 1.20022 قیمت دارد ، فاصله بین این دو قیمت 0.00012 است که به 1.2 پیپ معروف است. هنگامی که یک مشتری خرده فروشی موقعیتی را با قیمت درخواست باز می کند و بعداً آن را با قیمت پیشنهادی می بندد ، کارگزار فارکس از مشتریان بابت معامله اسپرد میگیرد که همان تفاوت بیت Ask و  Bid است.ثانیا ، برخی از کارگزاران هزینه های اضافی دریافت می کنند. برخی از آنها برای دسترسی به یک رابط نرم افزاری خاص ، هزینه ای برای هر تراکنش یا مجموعا به صورت ماهیانه می پردازند.

  در این مقاله به این پرسش میپردازیم که کارگزاری یا بروکر چیست ، چه ویژگی هایی دارد و چگونه می توان برای تریدر در فارکس به آن ها اعتماد داشت کارگزار فارکس یک شرکت خدمات مالی است که به معامله گران امکان دسترسی به بستری برای خرید و فروش ارزهای خارجی را می دهد.

  تامین کنندگان نقدینگی بروکر

  موسساتی که مسئول تأمین پول بازار هستند به اصطلاح تأمین کنندگان نقدینگی هستند که به عنوان سازندگان بازار نیز شناخته میشوند. یک تأمین کننده نقدینگی بسیاری از معامله گران و کارگزاران را با به جریان انداختن جریان پولی به یکدیگر متصل میکند، و یک بازار مشترک ایجاد می کند ، که افزایش نقدینگی آن به نفع همه شرکت کنندگان است، زیرا باعث کاهش قیمت و هزینه معامله و تجارت می شود.

  تأمین کنندگان نقدینگی اغلب بانکهای بزرگ و سایر موسسات مالی هستند. در بازار مالی، برخی از بزرگترین و شناخته شده ترین ارائه دهندگان نقدینگی بانک ها و موسسات مالی HSBC, Bank of America, Citibank, UBS, Credit Suisse, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Detsche Bank و غیره هستند که در جایگاه نخست جهانی قرار دارند.

  broker

  معامله گران چگونه با بازارسازان ارتباط برقرار میکنند؟

  قبل از اینکه یک بروکر شروع به کار کند، لازم است مبلغ مشخصی را قبلا سرمایه گذاری کرده باشد تا سه عنصر مهم را بدست آورد – یک پلت فرم تجاری، یک دفتر کار پشتیبانی پیچیده و یک رابط یا پل مالی که از طریق آن میتواند ارتباط بین بانکی بازار ارز را ایجاد کند.

  بستر معاملات، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، همان چیزی است که کاربر در جلسات معاملاتی روزمره خود میبیند و تجربه میکند. اطلاعاتی که به طور مداوم به روز می شود. در صفحه اول پلت فرم  قیمت ها، نقل قول ها، نمودارها، اخبار و غیره را مشاهده می شود.

  سیستم های دفاتر پشتیبانی هم ابزار تحلیل قیمت، سرورهای تجارت و حساب های کاربری، سرورهای خبری و غیره را پشتیبانی و تنظیم میکنند. کل جریان اطلاعات از دفتر پشتیبانی در پلتفرم معاملات ادغام شده است، که همانطور که قبلاً گفتیم، اگر کاربر پسند باشد، بدون تأخیر باشد و اجازه دسترسی به مجموعه گسترده ای از ابزارها را بدهد، یک مزیت رقابتی به کارگزاری میدهد.

  برخی از بروکر ها سرمایه ای دارند که میتوانند از پس ساخت پلتفرم های تجاری و اختصاصی خود مانند متاتریدر ۴ برآیند، در حالی که برخی از آنها محصولات نرم افزاری مشترک را اجاره میکنند و آنها را سفارشی میسازند تا بتوانند استفاده کنند و برخی دیگر فقط مجوز استفاده از یک پلتفرم را مانند آنچه که هست خریداری میکنند، مانند خود پلت فرم متا تریدر توسط شرکت نرم افزار متا کوت.

  قیمت گذاری در بروکر

  این امر ما را به سومین عنصر اساسی که یک کارگزاری برای فعالیت به آن نیاز دارد، می رساند دریافت قیمت های بازار فارکس از سازندگان بازار. برای دریافت قیمت از ارائه دهنده نقدینگی، یک کارگزاری باید از طریق یک به اصطلاح رابط پل، ارتباطی را با بازار بین بانکی برقرار کند. یک کارگزاری از پروتکل های برنامه ی رابط کاربری (api) استفاده خواهد کرد که تأمین کننده نقدینگی و یکی از شرکت کنندگان عمده در بازار بین بانکی آن را ارائه داده است، که به منظور ایجاد پیوند و دریافت جریانی در زمان واقعی، آن را به شما ارائه می دهد.

  به طور معمول، کارگزاری های بزرگتر، شبکه ای با بیش از یک سازنده بازار ایجاد میکنند که اغلب تا چهار شرکت دارند، که به آنها امکان میدهد هنگام اجرای سفارشات، انعطاف پذیر باشند زیرا قیمت های مختلف بانک ها تا حدی متفاوت است. در همین حال، کارگزاری های کوچک فارکس معمولاً فقط یک تامین کننده نقدینگی دارند و این امر آنها را به هر قیمتی که تنها سازنده ی بازار اعلام کند، وابسته میکند. لازم است که به یاد داشته باشید مهم نیست که با کدام کارگزاری معامله کنید، شما فقط با بخشی از بازار بین بانکی این بازار مالی تعامل خواهید داشت زیرا کارگزاری ها فقط با تعداد کمی از سازندگان بازار کار میکنند.

  مثال در مورد فعالیت بروکرها

  اجازه دهید تا کل فرآیند بروکر ها را با یک مثال به تصویر بکشیم. یک معامله گر تصمیم میگیرد یک سفارش طولانی برای یورو / دلار آمریکا ثبت کند و قیمت فعلی 1.3000 – 1.3003 را روی صفحه خود میبیند. کاربر درخواستی را برای خرید با قیمت 1.3003 ارسال میکند، سپس به پل پشتیبانی کارگزاری ارسال میشود. در این مرحله کارگزار نقل قول های جریانی را از ارائه دهنده نقدینگی خود دریافت میکند.

  بیایید تصور کنیم که کارگزاری ما با دو سازنده بازار کار میکند. یکی از آنها قیمت 1.3001-1.3003 را تعیین کرده است، در حالی که دیگری 1.3000 – 1.3002 را تعیین میکند. اکنون کارگزاری تجارت و سود خود را از طریق اسپرد پیشنهاد / درخواست خود تأیید میکند. البته کارگزاری ها همیشه قیمت مناسب تری را انتخاب میکنند و در مورد ما با 1.3002 (1 پیپ زیر قیمت مشتری خود می خرد) خرید میکنند، خطر تجارت را جبران میکنند و کارگزاری را نسبت به برنده شدن یا باختن معامله گر، ضمانت میکنند.

  اکنون، بیایید به سمت نقطه پایانی موقعیت حرکت کنیم. بیایید تصور کنیم که یورو در مقابل دلار آمریکا به دست آمده و کارگزاری یا بروکر به مشتری اش قیمت دلار آمریکا/یورو را 1.3100 – 1.3103نشان میدهد، پس از مشاهده ی این که اولین ارائه کننده ی نقدینه 1.3099 – 1.3101 را ارائه میدهد.در حالی که بقیه، قیمت را 1.3100 – 1.3103 تعیین کرده اند. به محض اینکه معامله گر موقعیت خود در 1.3100 (نرخ پیشنهادی کارگزار) میبندد، کارگزاری مجددا با بهترین قیمت ارائه شده توسط سازندگان بازار بسته میشود، که در مورد ما 1.3099 است. و یک پیپ اضافی برای آن کسب میکند. به این ترتیب کارگزاری نسبت به اینکه کاربر سود میکند یا ضرر میکند بی تفاوت است.

  انواع بروکرها

  دو نوع کارگزاری یا بروکر اصلی وجود دارد – بروکرهای با میز معامله و بدون معامله، که دومی میتواند یک کارگزاری مستقیم از طریق پردازش یا یک کارگزاری مستقیم از طریق پردازش + کارگزاری شبکه ارتباطات الکترونیکی باشد.

  • بروکرهای با میز معامله

  کارگزاری های با میز معامله، سازندگان بازار هستند و به عنوان یک طرف مقابل در سفارشات مشتریان خود عمل میکنند. یک کارگزاری با میز معامله، پیشنهاد و قیمت را تعیین میکند که در آن مایل به خرید و فروش است و ممکن است تصمیم بگیرد که بالاتر یا پایین تر از سطح واقعی بازار را پیشنهاد دهد. هنگامی که یک کاربر وارد معامله میشود، کارگزاری همیشه یک موقعیت مخالف را باز میکند، و پرونده عدم اجرای سفارش را از بین میبرد.

  بروکرهای با میز معامله با خرید در قیمت های پایین تر و فروش در قیمت بالاتر، یا پیشنهاد قیمت / پیشنهاد، به آنها امکان میدهند تا وقتی قیمت ها به هر دو جهت حرکت میکنند درآمد کسب کنند. سفارشاتی که با کارگزاری با میز معامله ارسال میشوند به ندرت از استخر نقدینگی خود خارج می شوند و به بازار بین بانکی میرسند و این امر، آن را بسیار پایدار میکند.

  برخی ممکن است فکر کنند که با تعیین قیمت ها و ورود همیشگی به موقعیت مخالف، این کارگزاری ها ممکن است در تضاد منافع باشند، اما تاجر همیشه حق رد این شرایط را دارد. کارگزاری های با میز معامله معمولاً اسپرد ثابت ارائه میدهند.

  • بروکرهای بدون میز معامله

  بروکرهای بدون میز معامله در مقابل کارگزاری های با میز معامله قرار دارند. و دسترسی مستقیم به بازار بین بانکی را برای معامله گران فراهم میکنند. از آنجا که آنها قیمت های خود را مانند کارگزاری های با میز معامله تعیین نمیکنند، آنها با اضافه کردن یک نشان به قیمت های پیشنهادی / درخواستی که ارائه دهنده نقدینگی نقل میکند، سود کسب میکنند. یک کارگزاری بدون میز معامله وقتی مشتری سفارش خود را می دهد موقعیت متضادی را وارد نمیکند، بلکه آن را با طرف مقابل مطابقت میدهد. در این حالت کارگزاری فقط به عنوان یک واسطه عمل میکند.

  آنها میتوانند یک کارگزاری STP ( از طریق پردازش مستقیم) یا STP + ECN (شبکه ارتباطات الکترونیکی) باشند. هیچ تقاضای مجددی از قیمت ها وجود ندارد، که این امر باعث میشود تا در هنگام اعلامیه های اقتصادی بدون محدودیت بتواند تجارت کند، اما اسپردها ثابت نیستند و ممکن است در طی نوسانات بیشتر افزایش یابند.

  •  کارگزاری از طریق پردازش مستقیم – کارگزاری STP نوعی کارگزاری آنلاین ndd است که با یک یا چند ارائه دهنده نقدینگی در ارتباط است. در این حالت، سفارشات مشتریان به طور کامل رایانه ای انجام میشود و بلافاصله بدون هیچ گونه مداخله کارگزاری به بازار بین بانکی، جایی که پردازش انجام میشود، ارسال میشود.
  •  شبکه ارتباطات الکترونیکی – یک کارگزار ecn از یک شبکه ارتباطات الکترونیکی برای برقراری ارتباط مستقیم مشتریان خود با سایر بازرگانان استفاده میکند. آنها اطلاعات كتاب سفارشات را به صورت بلادرنگ ارائه میدهند كه شامل سفارشات پردازش شده و قیمت های پیشنهادی توسط بانك ها در بازار بین بانكی است كه با به اشتراک گذاری اطلاعات با همه شركت كنندگان به بهبود شفافیت بازار كمك میكند. این، کارگزاران ecn را قادر میسازد تا به مشتریان خود اسپرد رقابتی تری ارائه دهند و از آنجا که اسپرد کم است، آنها با گرفتن کمیسیون ثابت در هر معامله سود میبرند.

  برای مطالعه بیشتر در مورد اینکه بروکر چیست میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *