تایم فریم چیست؟ بهترین تایم فریم برای معامله در فارکس

تایم فریم چیست؟ بهترین تایم فریم معاملاتی در فارکس

 • بی شک اولین موضوعی که ذهن تریدرهای تازه‌کار پس از ورود به فارکس را به خود مشغول می کند، موضوع تایم فریم معاملاتی در فارکس است و این که بهترین تایم فریم برای معامله در فارکس کدام است؟ در این مقاله از آموزش فارکس به این موضوع به طور کامل می پردازیم.

  بازه زمانی در کندل معاملاتی یا تایم فریم در معاملات فارکس همان دوره زمانی است که کندل‌ها تغییرات رمانی را در آن پک به ما نشان میدهند، در آن معامله‌گران سفارشات معاملاتی خرید یا فروش مد نظرشان را با محور آن دوره زمانی میگیرند.در ابندای آموزش های فارکس به صورت خلاصه بر اساس چارچوب زمانی کلی، معاملات می تواند بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت باشد.

  بازه های زمانی نمودار قیمت در پلتفرم معاملاتی می تواند یک دقیقه‌ای، پانزده دقیقه‌ای، یک ساعته‌‌، چهار ساعته، روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره باشد. بازه زمانی نمودار یک دقیقه ای حرکت قیمت را به صورت کندل‌های شصت ثانیه‌ای به شما نشان میدهد؛ بازه زمانی نمودار ساعتی هم حرکت قیمت را به صورت ساعتی و غیره دنبال می‌کند.

  از میان انواع مختلف تایم فریمهایی که توسط معامله گران موفق فارکس جهت پیش بینی وضع بازار و ترید به کار برده می شود، نمودار یکساعته است و به همین دلیل تایم فریم یکساعته تقریبا از همه متداول تر است.

  هرچند با استفاده از این قاب زمانی، دوره زمانی مراجعه به چارت کوتاه تر می شود، اما به دلیل اینکه اغلب معامله گران تمایل به معاملات کوتاه مدت دارند، نمودارهای کندل استیکی یکساعته بسیار رواج دارد.

  اما شاید شما تازه وارد کارزار فارکس یا به طور کلی بازارهای مالی شده باشید و هنوز دقیقا ندانید تایم فریم چیست و چگونه می توان بهترین تایم فریم معاملاتی را با توجه به روش تحلیل خود پیدا کرد. پس اجازه دهید کمی در این مورد با شما صحبت کنیم.

  تایم فریم (Timeframe) یا همان دوره زمانی، یکی از روش های نشان دادن نمودار قیمت بر حسب زمان است. همانطور که می دانید این نمودار دارای دو محور اصلی قیمت-زمان می باشد که حرکت های قیمت را بر اساس پیشرفت زمان به ما نشان می دهد.

  مقیاس نمایش دهنده قیمت برروی این چارت بسته به نوع بازار دارد، مثلا در بازار سهام ایران قیمت را براساس ریال نمایش می دهند، در بازار سهام نیویورک بر اساس دلار و در بازار فارکس هم بر اساس نسبت تغییرات قیمت دو ارز (مثلا نسبت یورو به دلار).

  اما مقیاسی که در محور زمان بر آن اساس به نمایش اطلاعات پرداخته می شود، بسته به انتخاب تریدر دارد. مثلا اگر شخصی، تایم فریم روزانه (Daily Timeframe) را انتخاب نماید، هر کدام از کندل استیکها (اگر معنی کندل استیک را نمیدانید اینجا کلیک کنید.) نمایانگر تغییرات قیمت در بازه زمانی یک روز کامل هستند.

  بنابراین high، low، open و close یک کندل استیک در تایم فریم روزانه، به ترتیب نمایانگر قیمت آغازین، پایین ترین قیمت، بالاترین قیمت و قیمت بسته شدن بازار در آن روز به خصوص است. اگر تایم فریم را به حالت M15 تغییر دهیم، این مقادیر نشانگر تغییرات در آن بازه 15 دقیقه به خصوص خواهند بود.

  انواع تایم فریم‌ های معاملاتی

  یکی از متداول ترین پلتفرم های معاملاتی در بازارهای مالی از جمله فارکس و بورس، نرم افزار متاتریدر 4 می باشد که در آن تایم فریم های زیر به صورت پیش فرض آماده سازی شده اند و تریدر بنابر ترجیح معاملاتی خویش می تواند یکی از آن ها را انتخاب نماید:

  • M1 (یک دقیقه ای)
  • M5 (پنج دقیقه ای)
  • M15 (پانزده دقیقه ای)
  • M30 (سی دقیقه ای)
  • H1 (یکساعته)
  • H4 (چهارساعته)
  • D (روزانه)
  • W (هفتگی)
  • M (ماهیانه)

  انواع تایم فریم های معاملاتی فارکس

  البته در متاتریدر 5، تریدینگ ویو و سایر پلتفرم های تحلیلی، قابلیت اضافه کردن تایم فریمهای دلخواه از قبیل 10 دقیقه ای، 2 ساعته، 8 ساعته، دو روزه، دو هفته ای و … وجود دارد.

  اهمیت تایم فریم‌ های بلند مدت

  نمودارهای بلند مدت بازار چشم اندازی از روند بازار را ارائه می کند که به دست آوردن آن با استفاده از نمودارهای کوتاه مدت به تنهایی ممکن نیست. برجسته‌ترین مشخصه نمودارهای با تایم فریم‌های بلند مدت این است که نه تنها روندها را به وضوح آشکار می کنند بلکه آن روندهای بلند مدت تا هفته ها و ماهها بعد به طول می‌انجامند.

  تصور کنید براساس یکی از این روندهای بلند مدت بتوانید بازار را پیش بینی کنید و نیازی پیدا نکنید تا مدتی طولانی پیش‌بینی خود را تغییر دهید. از طرفی الگوهای قیمت مثل الگوهای سر و شانه یا الگوی دوقله در نمودارهای بلند مدت نیز ظاهر می شوند و به همان روشی تفسیر می‌شوند که در نمودارهای روزانه انجام میشد.

  طبقه‌بندی انواع تایم فریم‌های معاملاتی

  بازه های زمانی که در معاملات فارکس استفاده می‌شوند به طور کلی کوتاه مدت، میان‌مدت یا حتی بلند مدت هستند و بر این اساس طبقه بندی می‌شوند. معامله‌گران می‌توانند استفاده از تمام این بازه‌های زمانی معاملاتی را پیاده سازی کنند.

  و یا هنگامی که به تجزیه و تحلیل معاملات غیر قطعی و احتمالی می‌رسند، می‌توانند چارت قیمتی را در یک بازه بلندتر و یک بازه کوتاه تر مشاهده کنند. اگرچه می‌توانید بازه‌های زمانی طولانی تری (هفتگی و …) را برای انخاذ استراتژی و شروع یک ترید انتخاب کرد، اما تجربه ثابت کرده که بازه‌های زمانی کوتاه‌تر برای زمان‌بندی کندل‌های قیمتی مفیدتر است.

  1. بازه زمانی بلند مدت برای کسانی است که سبک معاملات موقعیتی دارند. روند بازه زمانی بلند مدت به صورت هفتگی است. محرک محدوده زمانی در بازه روزانه تغییرات اصلی را ایجاد میکند.
  2. بازه زمانی میان مدت برای کسانی است که سبک معاملات استراتژی اسکالپ یا سوئینگ تریدینگ (سوئینگ تریدینگ یا معاملات نوسانی، سبکی از معامله میباشد که در آن فرد تلاش داردکه سودهای کوتاه مدت تا میان مدت از بازار را طی چند روز تا چند هفته کسب کند) دارند.
  3. روند کوتاه مدت هم روزانه است و محرک بازه زمانی در یک دوره چهار ساعته یا یک ساعته تغییرات قیمت را نشان میدهد. بازه زمانی کوتاه مدت برای کسانی است که در معاملات روزانه مشغول هستند؛ یا به عبارت دیگر به صورت تمام وقت معاملات و اثرات آن در بازار را دنبال میکنند.

  بهترین تایم فریم کدام است؟

  پاسخ این سوال همانند پاسخ این پرسش است که “بهترین غذا کدام است؟” قطعا جواب هرکس براساس روشهای تحلیلی و تجربه وی متفاوت خواهد بود. اما چیزی که مثل روز مشخص است، این است که بهترین روش برای استفاده از تایم فریم ها، کار به صورت مولتی تایم فریم است. به عبارت دیگر تحلیل در نمودارهای بلند مدت و معامله در تایم فریم های کوتاه مدت.

  به این ترتیب شما در نمودار بلند مدت بهترین تحلیل تکنیکال را خواهید داشت، و در نمودار کوتاه مدت براساس آن تحلیل، در بهترین نقطه وارد معامله می شوید و بنابراین بهترین معامله را تجربه خواهید کرد. این چیزی است که پیروان مکتب های تحلیلی و معامله گری مختلف از قبیل پرایس اکشن، الیوت، معامله گران اندیکاتوری و … به کرات توصیه می کنند.

  در انتها ممنون که با ما همراها بودید اگر علاقه مندید و احساس میکنید نیاز است مطالب بیشتری در این خصوص بدانید میتوانید در اینجا بیشتر در این زمینه بخوانید، حال به نظر شما بهترین تایم فریم با توجه به روش معاملاتی شما کدام هاست؟

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۴ رای

  4 کامنت ها

  • سلام واسه یه تازه کار بهترین جفت ارز کدام است و باتوجه به روند کلی کدام تایم فریم مناسب است یک ساعته نیم ساعته یا ۱۵ دقیقه

   • سلام حسین جان. چیزی به نام بهترین زوج ارز برای تازه کارها وجود نداره. برای تازه کارها تحلیل و معامله در تمام زوج ارزها ابتدا دشوار است و به مرور زمان با افزایش مهارت و تجربه این کار آسان تر می شود. اما در کل زوج ارزهایی که در یک طرف دلار آمریکا دارند، حرکاتی اصولی تر دارند. تایم فریم های 4 ساعته و روزانه نیز دارای نویز کمتری هستند و راحت تر می توان در آن ها معامله کرد.

   • سلام
    تحلیلتون رو فعلا رو تایم فریم ۴ساعته و ۱ ساعته بزنید
    رو تایم فریم ۱۵ معامله بازکنید و رو تایم فریم ۵ دقیقه نقاط ورود و خروج بگیرید این رود صحیح باعث میشه نتایج معاملاتتون رو زود تر ارزیابی کنید تقاط ضعف و قوت رو اصلاح و تقویت کنید
    و حتما روی خساب دمو مدتی تست کنید

   • بیشترین نوسان eurusd
    داره چون تریدرهای زیادی تو دنیا روش ترید میزنن معاملات طلا و تقره هم نوسان بالایی داره در کل برای معاملات کوتاه مدتی اسکالپی حتما اسپرد رو چک کنید و در جریان هزینه سواپ باشید گرچه رو تایم فریم های بالا خیلی اهمیت تداره .
    مساله بعدی این که معاملات یورو شاید طبق میشبینی شما انجام نشه چون رشد یا افت یورو تقریبا دست۱۷ کشور هستش و اینتر بانک ها هم روی این دو ارز خیلی ورود میکنن بهترین ارز ها ارزهایی هستن که برای دو منطقه مختلف باشه که بتونین فاندامنتال رو هم دخیل کنین
    و در جریان باشین که نعامله باز کردن روی کریپتو ها مثل بیتکوبن مارجین سنگینی داره و اسپرد بالا
    مثلا btc usd
    0.01
    100دلار مارجین میکنه حدودا

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *