تولید ناخالص داخلی GDP چیست؟ روش محاسبه GDP چیست؟

gdp چیست

 • تولید ناخالص داخلی یا gdp در اقتصاد چیست؟ تولید ناخالص داخلی ارزش کالاها و خدمات نهایی تولید شده در هر کشور را اندازه گیری می کند (بدون احتساب دو برابر کالاها و خدمات واسطه ای که برای تولید آنها استفاده شده است). تغییرات در تولید ناخالص داخلی مشهورترین شاخص سلامت کلی اقتصاد کشور است.

  • تعریف: تولید ناخالص داخلی ارزش نهایی کالاها و خدمات تولید شده در محدوده جغرافیایی یک کشور طی یک دوره زمانی مشخص ، معمولاً در یک سال است.
  • روش خروجی: این امر ارزش پولی یا بازار همه کالاها و خدمات تولید شده در مرزهای کشور را اندازه گیری می کند.

  سه نوع روش محاسبه تولید ناخالص داخلی چیست؟
  روشهای محاسبه تولید ناخالص داخلی تولید ناخالص داخلی را می توان با سه روش اصلی تعیین کرد. هر سه روش زمانی که به درستی محاسبه می شوند باید یک رقم را به دست آورند. این سه رویکرد اغلب رویکرد هزینه ، رویکرد خروجی (یا تولید) و رویکرد درآمد نامیده می شود.

  شاخص تولید ناخالص داخلی GDP

  آیا شاخص تولید ناخالص داخلی GDP بالا خوب است؟

  تولید ناخالص داخلی مهم است زیرا اطلاعاتی در مورد اندازه اقتصاد و نحوه عملکرد یک اقتصاد ارائه می دهد. نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی اغلب به عنوان شاخص سلامت عمومی اقتصاد مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی ، افزایش تولید ناخالص داخلی واقعی به عنوان نشانه ای از عملکرد خوب اقتصاد تفسیر می شود.

  تولید ناخالص داخلی (GDP) یکی از شاخص های اصلی اقتصاد کلان است که برای ارزیابی وضعیت اقتصاد کشورها استفاده می‌شود. این، ارزش پولی کل کالاها، و خدمات تولید شده در یک بازه زمانی یا اندازه‌ای، اقتصاد را ارائه می‌دهد. معمولاً، GDP به عنوان مقایسه با سه ماهه یا سال قبل بیان می‌شود. به عنوان مثال، اگر تولید ناخالص داخلی سال به 3٪ افزایش داشته باشد، این بدان معناست که اقتصاد نسبت به سال گذشته، 3٪ رشد کرده است.

  تولید ناخالص داخلی (GDP)

  تولید و رشد اقتصادی، همان چیزی که تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد، تقریباً در همه افراد در آن اقتصاد تأثیر زیادی دارد. وقتی اقتصاد سالم باشد، معمولاً بیکاری کم و دستمزد بالاتر را مشاهده خواهید کرد زیرا در اقتصاد در حال رشد، مشاغل نیاز بیشتری به نیروی کار دارند. تغییر قابل، چه زیاد شدن آن و چه کمم شدن آن، در تولید ناخالص داخلی، معمولاً تأثیر قابل توجهی در بازار دارد. سرمایه گذاران همیشه نگران رشد منفی تولید ناخالص داخلی هستند، زیرا این یکی از عواملی که اقتصاددانان تعیین می‌کنند که آیا اقتصادی در حال رکود است یا خیر است، این عامل است.

  در ادامه مقاله‌ای برگرفته از تریدینگ پدیا است، با مفاهیم زیر آشنا خواهید شد

  1. چگونه شاخص GDP بر بازار فارکس تأثیر میگذارد؟
  2. چه زمانی از اندیکاتورها استفاده میشود؟
  3. چگونه GDP توسط معامله گران استفاده میشود؟
   و بیشتر…

  چگونه شاخص GDP بر بازار فارکس تأثیر میگذارد؟

  انتشار داده‌های اقتصادی برای هر معامله گر فارکس ضروری است، به ویژه گزارش‌هایی که از اهمیت بالایی برخوردار هستند مانند تولید ناخالص داخلیhow-does-the-gdp-indicator-affect-the-forex-market یک کشور، که نشان دهنده وضعیت کلی اقتصاد مربوطه است. چنین داده‌هایی نوسان ایجاد می‌کنند و همیشه حدس و گمان‌های فراوانی برا آن‌ها وارد است. فعالان بازار این قسمت مهم اقتصادی را کنترل می‌کنند تا وارد موقعیت جدید شوند یا به موقعیت فعلی اضافه شوند، اما در بیشتر موارد از آن در ترکیب با سایر عوامل تعیین کننده روند اقتصادی، استفاده می‌کنند.

  گزارش تولید ناخالص داخلی وزن زیادی برای معامله‌گران ارز دارد. این امر به عنوان شواهدی از رشد در یک اقتصاد تولیدی و پربار عمل می‌کند، در حالی که رکود و کساد را در یک اقتصاد بی ثمر را نشان می‌دهد. در نتیجه، معامله‌گران ارز به دنبال نرخ‌های بالاتر رشد خواهند بود به عنوان نشانه‌ای که نرخ بهره از همان جهت پیروی می‌کند. اگر یک اقتصاد رشد چشمگیری داشته باشد، مزایا در نهایت بر مصرف کننده تأثیر می‌گذارد – احتمال هزینه و توسعه را افزایش می‌دهد. به نوبه خود، هزینه‌های بیشتر منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود که اگر از سرعت رشد اقتصادی پیشی بگیرند (تورم شدید)، بانک‌های مرکزی سعی در تعدیل آن دارند. (توصیه میکنیم مقاله بهترین بروکر فارکس را بخوانید!)

  انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی GDP

  beaداده‌های تولید ناخالص داخلی به صورت ماهانه یا سه ماهه منتشر می‌شود. مسئول انتشار شاخص‌های آماری GDP در آمریکا، اداره‌ی تحلیل اقتصادی است که واحدی در ایالات متحده است. بخش بازرگانی BEA، اعداد سه ماهه پیشرفته، مقدماتی و نهایی را در پایان هر ماه منتشر می‌کند. نمایندگی همچنین شاخص قیمت تولید ناخالص داخلی خود را منتشر می‌کند که هم با هزینه‌های مصرف شخصی و هم با شاخص قیمت مصرف کننده به عنوان معیار تورم مصرف کننده رقابت می‌کند.

  همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سه نسخه از ارقام و اشکال GDP وجود دارد – پیشرفته، مقدماتی و نهایی. اما به خاطر داشته باشید که تنها انتشارهای فردی مهم نیستند، بلکه رابطه بین آنها مهم است. بازیگران باتجربه بازار در هنگام معامله، ابتدا خوانش پیشرفته را در نظر می‌گیرند و بعداً هنگام مقایسه پیشرفته با دو خوانش بعدی، بر هرگونه تفاوتی تأکید می‌کنند.

  به عنوان مثال، انتشار نهایی2.0 درصدی رشد تولید ناخالص داخلی GDP در مقایسه با خواندن پیشرفته‌ی 4.5 درصدی، در مقایسه با موقعیت مشابهی که درصد هردو (نهایی و پیشرفته) 2.0٪ باشد، وضعیت بدتری دارد. رقم توسعه اقتصادی همیشه طرفداری احساسات مثبت را می‌کند، اما وقتی رقم نهایی تولید ناخالص داخلی کمتر از روند پیشرفته باشد، تأثیر آن در بازار حداقل تا حدی خاموش است.

  چگونه شاخص GDP بر بازار فارکس تأثیر میگذارد؟چگونه GDP توسط معامله‌گران فارکس استفاده می‌شود؟

  hammer-iconدر ادامه به تاثیرات متقابل فارکس و GDP میپردازیم!
  سه نوع واکنش اصلی در بازار وجود دارد که یک سرمایه‌گذار یا تریدر می‌تواند هنگام انتشار ارقام تولید ناخالص داخلی انتظار داشته باشد؛

  1. یک خوانش تولید ناخالص داخلی کمتر از حد انتظار، به طور کلی باعث فروش ارز داخلی نسبت به همتایان خود خواهد شد. به عنوان مثال، یک رشد تولید ناخالص داخلی بدتر از حد انتظار در انگلیس نشانگر کند شدن اقتصاد و محدود کردن دلار ایالات متحده است. زیرا احتمال افزایش نرخ بهره در ایالات متحده را کاهش می‌دهد. بعلاوه هر چقدر خواندن تولید ناخالص داخلی واقعی پیش‌بینی‌های اقتصاددانان را در پی داشته باشد، ارزش دلار بیشتر کاهش می‌یابد.

  2. یک خوانش منطبق با انتظارات،به تجزیه و تحلیل و مقایسه بیشتری توسط بازیگران بازار نیاز دارد. از آنجا که مقادیر پیشرو و نهایی با هم مطابقت دارند و چیزی برای مقایسه وجود ندارد، معامله‌گر باید رقم فعلی را با سه ماهه‌های قبلی و اغلب حتی خواندن سال‌های گذشته جمع کند. این موضوع، ارزیابی بهتر از وضعیت فعلی را تضمین می‌کند، اما از آنجا که این تجزیه و تحلیل، آنی نیست که سر راست باشد و نظرات سرمایه‌گذاران متفاوت است، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که عملکرد قیمت حاصل، به گونه‌ای که در بازار وجود دارد، با جزئیات متفاوت باشد.

  3. یک توسعه اقتصادی سریعتر از حد انتظار به طور کلی ارز پایه را در مقابل سایر همتایان خود پشتیبانی خواهد کرد. در مورد ما، یک رقم قوی تر تولید ناخالص داخلی به سود دلار ایالات متحده خواهد بود، و به آن اجازه می‌دهد در برابر ارزهای مقابل خود موقعیت کسب کند. هرچه خوانش نهایی GDP بالاتر باشد، پشتیبانی از دلار آمریکا نیز قوی‌تر خواهد بود، بنابراین بیشترین پیشرفت را خواهد داشت.

  بازارها بیشترین پاسخ را به انتشار ارقام تولید ناخالص داخلی از ایالات متحده، منطقه اروپا، انگلیس و ژاپن می‌دهند، زیرا پویایی اقتصادی این کشورها بیشترین تأثیر را بر روی احساسات و روند کلی بازار دارد. بنابراین، معامله‌گران باید با دقت تمام، رقم تولید ناخالص داخلی این کشورها را کنترل کنند، اما بیشترین توجه باید به ارقام رشد کشورهایی باشد که ارزهای آنها را تجارت می‌کنید. برای مثال، اگر جفت USD/CAD را معامله می‌کنید، شاخص‌های اقتصادی از ایالات متحده بیرون می‌آیند. و کانادا از اهمیت بالایی برای شما برخوردار خواهد بود.

  مثال

  نمودار زیر نمایان‌گر این است که چگونه انتشار داده‌های GDP می‌تواند بر یورو/ دلار آمریکا تأثیر بگذارد. شما می‌توانید حرکت نزولی این جفت ارز را به دلیل تقویت دلار در زمان انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی (13:30 GMT) مشاهده کنید. داده‌ها 4.1٪، که بیشتر از انتظارمان که 3.6٪ بود را نشان داد.

  نمودار نمایان‌گر این است که چگونه انتشار داده‌های GDP می‌تواند بر یورو/ دلار آمریکا تأثیر بگذارد.افزایش تولید ناخالص داخلی کشور بین 3.0٪ و 3.5٪ به طور کلی نشان دهنده اقتصاد سالم است، به طوری که چنین سطوح رشد آنقدر متناسب ​​است که خطر تورم بیش از حد را تأمین نمی‌کند. برعکس، رقم نزولی تولید ناخالص داخلی با کاهش تقاضای کلی، منجر به افزایش بیکاری و توقف چرخه تجارت می‌شود.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *