سیکل زمانی فارکس و چرخه های زمانی ✅

سیکل های زمانی فارکس و چرخه های زمانی

 • مسیر جالبی وجود دارد که تقریبا همه بعد از ورود به فارکس به صورت خودکار آن را دنبال می کنند، به این ترتیب که ابتدا سعی می کنند با اندیکاتورها و ابزارهای مختلف کسب سود کنند، سپس تحلیل قیمت را یاد می گیرند و در نهایت به اهمیت سیکل زمانی فارکس و چرخه های زمانی تاثیرگذار در بازار پی می برند.

  در ادامه مقالات آموزش فاركس، در مبحث چرخه زماني ابتدا ميخواهيم خيلي آسان و راحت توضيحات مقدماتی را در خصوص چرخه های زمانی در تحلیل تکنیکال يا همان تحلیل سیکل زمانی فارکس و زمان بندی بازار خدمت شما ارائه دهیم و در ادامه انواع آن را بررسی کنیم.

  چرخه زماني یک الگو یا روند قیمتی قابل تشخیص است که با درجه‌ تقريبي مشخصي از نظم، در یک دوره زمانی خاصي رخ می دهد. تجزیه و تحلیل چرخه هاي زماني به ما تحليل ها و پيش بينی هاي خوبي از آينده بازار می دهد! مثلا نواحی عرضه و تقاضا را نشان می دهد که نشان دهنده واکنش های آتی در قیمت دارایی است و بنابراین یک مسئله اساسی در تجزیه و تحلیل تكنيكال است.

  آیا در بازار فاركس سیکل زمانی وجود دارد؟

  تحقیقات علمی نشان داده است که برخی از پدیده هایی که ظاهراً ربطی به هم ندارند، در واقع در یک دوره زمانی خوشه ای شده و در یک زمان به هم می پیوندند. این پدیده ها اغلب تکرار می شوند و از یک مدل چرخه ای پیروی می کنند.

  همواره بیشتر توجه معامله گران برروی بررسی حرکات قیمت متمرکز بوده و به اهمیت زمان در حل معمای پیش بینی توجه زیادی ندارند.

  نکته اینجاست که زمان در همه مراحل تحلیل تکنیکال نقش دارد ولی عموما در مرحله دوم اهمیت و بررسی قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم به معرفی سیکل های زمانی فارکس و آشنایی با چرخه های زمانی در بازارهای مالی بپردازیم. بنابراین می توانیم از این به بعد با دید بازتری به معامله بپردازیم.

  بررسی بروکر آلپاری تریدر نووا

  در بررسی سیکل های زمانی فارکس به جای اینکه از خود بپرسیم بازار در کدام مسیر و به چه اندازه حرکت خواهد کرد می پرسیم که چه موقع به آنجا خواهد رسید یا حتی اینکه چه موقع حرکتش را شروع خواهد کرد. در نمودارهای کندل استیکی روزانه، محور عمودی مقیاس قیمت را نشان می دهد.

  اما این خط تنها نیمی از اطلاعات لازم را در بر می گیرد. محور افقی مقیاس زمان را نمایش می دهد. بنابراین نمودار میله ای در واقع نمودار قیمت و زمان است. با این حال بسیاری از تریدرها صرفا بر روی اطلاعات قیمت متمرکز شده و از بررسی زمان صرف نظر می کنند.

  حال ببینیم که اصلا چرخه های زمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

  مثالی از چرخه های زمانی در فارکس

  موثرترین کتابی که تا به حال درباره چرخه ها نوشته شده است، توسط ادوارد دووی یکی از پیشگامان تحلیل چرخه ها به نام “چرخه ها، نیروهای شگفت انگیز آغازگر رخدادها” نوشته شده است. از میان چرخه های صدساله و گاها هزارساله هزاران چرخه مجزا از هم تفکیک شده اند.

  مثلا چرخه فراوانی ماهی قرل آلا در دریای آتلانتیک 96 ساله است و چرخه جنگ های بین المللی از سال 1415 تا 1930 میلادی حدود 22.2 سال می باشد.

  مثالی از چرخه های زمانی در فارکس

  دو نتیجه شگفت انگیز توسط دووی مطرح شده است. اول اینکه بسیاری از سیکل زمانی ها که به صورت پدیده های مجزا از هم ظاهر می شوند، دوره های زمانی یکسانی دارند.

  مثلا فراوانی هزارپا در نیوجرسی آمریکا، کرک صحرایی در کانادا، وسعت زمین های گندم در آمریکا و قیمت پارچه های کتان در آمریکا، همگی دارای سیکلهای 96 ساله مشابه هستند.

  کشف دوم این بود که این پدیده های دارای چرخه های یکسان هماهنگ نیز هستند یعنی اینکه همزمان با هم رخ می دهند. یکی کاربردهای این تحقیقات، استفاده از سیکل زمانی برای بازار سرمایه، بازار ارز دیجیتال، بازار مسکن و اقتصاد است.

  چه ويژگي هايي در مارکت سایکل يا چرخه های زماني در فارکس مهم است

  چرخه های زمانی ممکن است برای پیش بینی شروع یا پایان یک بازار صعودی و یا نزولی و فهم ميزان اعتبار یک خط روند یا خط کانال استفاده شوند. برخي میانگین متحرک ها و اوسيلاتور برای استفاده از چرخه هاي زماني بهينه شده اند. در واقع دوره چنین انديكاتور بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از شاخص ها از 14 روز به عنوان دوره پیش فرض خود استفاده می کنند.

  آناتومی یک سیکل زمانی شامل چه چيزهايی است؟ سه پارامتر مهم مربوط به چرخه ها و تجزیه و تحلیل چرخه وجود دارد: دامنه، دوره و فاز

  1. دامنه: دامنه به ارتفاع موج و فاصله بین تاج موج و دهانه موج اشاره دارد. با واحد قیمت هم اندازه گیری می شود.
  2. دوره موج: به فاصله دو ناهمواری متوالی اشاره دارد. با واحد زمان اندازه گیری می شود. از سوی دیگر ، فاز تفاوت دو موج را اندازه گیری می کند. این فاصله بین دهانه دو موج است. با واحد زمان اندازه گیری می شود.
  3. فاز: تحلیلگران چرخه به دنبال چرخه هایی در نمودارهای قیمت هستند تا به آنها در شناسایی نقاط عطف در بازار کمک کند. یکی از راههای تشخیص چرخه ، بازرسی بصری و چشمی است. البته ، این موضوع مخصوصاً برای مبتدیان احتمالا  ساده ترین کار نيست، اما با تمرین مداوم ، چرخه ها براي همه قابل مشاهده خواهند شد. اندازه گیری دوره بین ناهمواری های متوالی و سپس محاسبه میانگین آنها می تواند شاخص خوبی برای برآورد چرخه بعدی باشد.

  مفاهیم مقدماتی سیکل زمانی در فارکس

  ابتدا به بررسی ظاهری سیکل زمانی می پردازیم و سپس سه مشخصه اصلی آن را معرفی می کنیم. شکل زیر نشانگر دو سیکل متوالی قیمت است. چرخه ای که در زیر خط افقی قرار دارد را حفره و چرخه ای که در بالای آن قرار دارد را قله می نامند. تحلیل گران ترجیح می دهند که طول چرخه را از اندازه گیری فاصله بین دو حفره به دست آورند.

  سه خصوصیت یک سیکل زمانی، دامنه، دوره و فاز آن است. دامنه همان ارتفا امواج است. دوره یک موج فاصله زمانی بین حفره هاست. فاز نیز از اندازه گیری محل زمانی حفره یک موج به دست می آید. از آن جا که چرخه های مختلف به صورت همزمان رخ می دهد تحلیل گر چرخه با استفاده از فازها می تواند رابطه بین طول چرخه های مختلف را بررسی کند.

  اصول چرخه های زمانی

  اصول چرخه زمانی فارکس

  چهار اصل از مهمترین اصول چرخه های زمانی حاصل جمع، هماهنگی، همزمانی و تناسب می باشد.

  • اصل حاصل جمع به این معناست که حرکات قیمت، حاصل جمع تمام چرخه های فعال است. به عبارتی چرخه های زمانی مختلفی در بازار در حال تاثیر گذاری برروی قیمت هستند و نمودار قیمتی بازار، حاصل جمع تاثیرات تمام این امواج است.
  • اصل هارمونی به سادگی بیان می کند که موج های مجاور معمولا با اعداد کوچک رند به یکدیگر مربوط هستند. معمولا این عدد دو می باشد. برای مثال اگر چرخه 20 روزه ای موجود باشد، چرخه کوتاه تر بعد از آن معمولا نصف طول آن را خواهد داشت یعنی 10 روز و همچنین چرخه بزرگتر بعدی 40 روزه خواهد بود.
  • اصل همزمانی اشاره دارد به تمایل شدید موج های دارای طول یکسان برای رسیدن به حفره به صورت همزمان. به عبارت دیگر امواج با طول موج یکسان، تمایل به رفتار هارمونیک دارند.
  • اصل تناسب رابطه بین دامنه و دوره را مطرح می کند. چرخه ها دوره های بلندتر قاعدتا بایستی دامنه های وسیع تری نیز داشته باشند. برای مثال دامنه یا ارتفاع یک چرخه 40 روزه می بایست دو برابر یک چرخه 20 روزه باشد.

  احتمالا وقتی تا اینجای مقاله را مطالعه می کنید می خواهید بپرسید از چرخه های زمانی چطور می توان در معامله گری استفاده کرد؟ خب باید صریحا به شما بگوییم که جواب این سوال را کسی نمی داند!

  بحث سیکل های زمانی یکی از مواردی است که آنچنان که باید طبقه بندی نشده و متد خاصی از آن جهت معامله کردن وجود ندارد.

  اما خبر خوشی که برای شما داریم این است که می توانید با کمی تحقیق برروی چارت و بررسی فاکتور زمان در کنار سایر ابزارها، به الگوهای تکرار شونده ای بر اثر تجربه دست پیدا کنید که قطعا میزان موفقیت شما را در تریدینگ بالا خواهد برد. امیدواریم در آینده یکی از شما خوانندگان سایت گروه بررسی فارکس به متد مدونی در این خصوص دست پیدا کند.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲۴ رای

  3 کامنت ها

  • دروود بر شما در بازار فارکس سیکل های زمانی دقیقا با همین ضريب 2 که تو مقاله نوشتید وجود داره و من تونستم این سیکل ها رو پیدا کنم و دقیقا وقتی به انتهای سیکل زمان میرسه قیمت واکنش نشان میده

   • سلام دوست عزیز بنده هم رو این موضوع خیلی تحقیق کردم در صورت امکان مطالب رو به اشتراک بزارین استفاده کنیم یا برای تبادل اطلاعات به آیدی بنده در تلگرام پیام بدین Saeed_4540

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *