شاخص cpi در فارکس |شاخص قیمت مصرف کننده و تولید کننده و تاثیرات آن

شاخص cpi در فارکس

 • شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI یک شاخص اصلی تورم برای یک اقتصاد و همچنین تاثیرگذار بر فارکس است. اول از همه بریم ببینیم cpi چیه؟ CPI یک معیار آماری است که توسط اداره آمار کار آمریکا یا (BLS) تهیه شده است. این آمار یکی از رایج ترین آمارهای اقتصادی است و به طور گسترده ای در میان تحلیل گران به عنوان نماینده و نشان دهنده تورم مورد استفاده قرار می گیرد. سرمایه گذاران به CPI به عنوان شاخصی که اقتصاد در ریل آن حرکت می کند توجه زیادی دارند !

  حالا چرا این شاخص در فارکس و سهام دارایی ها بسیار با اهمیته؟ چون این شاخص بر پیش بینی قیمت دارایی های حساس به تورم مانند اوراق بهادار و کالاها تأثیر بسیاری می گذارد. در میان عموم مردم ، CPI اغلب به عنوان یک فشارسنج سلامت کلی اقتصادی در نظر گرفته می شود ، و اکثر مفسران ترجیح می دهند یک CPI پایین تا متوسط را در محدوده 2 تا 3 درصد در ساختار اصلی اقتصادی جامعه ببینند!

  شاخص cpi در فارکسشاخص cpi چیست؟

  این شاخص بر اساس سبدی از کالاها و خدماتی که روزانه توسط مصرف کنندگان خریداری و استفاده می‌شود، تهیه شده است. در ایالات متحده، دفتر آمار کار (BLS) برای محاسبه شاخص، قیمت 80000 مورد مصرف کننده را بررسی می‌کند. این شاخص،قیمت کالاهایی که معمولا توسط خانوارهای شهری خریداری شده را نشان می‌دهد که حدود 87٪ از جمعیت ایالات متحده را نشان می‌دهد. دفتر، داده‌های قیمت 23000 مشاغل خرده فروشی و خدماتی را پردازش می‌کند.

  این مقاله که برگرفته از مطلب تریدینگ پدیا است، در ادامه این کوارد به طور کامل بررسی شده پس با ما همراه باشید:

  • شاخص قیمت مصرف کننده چیست؟
  • چگونه معامله گران گزارش شاخص قیمت مصرف کننده را میخوانند؟
  • شاخص قیمت تولید کننده چیست و چگونه بازرگانان آن را میخوانند؟

  شاخص قیمت مصرف کننده، شامل مالیات فروش است، منتهی شامل مالیات بر درآمد و قیمت سرمایه گذاری مانند سهام و اوراق قرضه و قیمت فروش خانه‌ها نمی‌شود. این گزارش معمولاً به صورت ماهانه منتشر می‌شود (تقریباً در اواسط ماه) و شامل اطلاعات مربوط به ماه قبل است. BLS این گزارش را در ساعت 13:30 GMT منتشر می‌کند. بیشترین رقم که توسط تحلیلگران مشاهده می شود، CPI اصلی است که شامل قیمت مواد غذایی و مشتقات انرژی نیست. این رقم معمولاً به عنوان یک رقم تنظیم شده به صورت فصلی ارائه می‌شود، چراکه الگوهای مصرف‌کننده بسته به زمان سال بسیار متغیر است.

  این رقم اصلی یک معیار مهم است، چون این معیار است که بانک ذخیره فدرال آمریکا از آن برای تنظیم سیاست پولی خود بررسی می‌کند. FED از CPI اصلی استفاده می‌کند، زیرا قیمت مواد غذایی، نفت و گاز بسیار ناپایدار هستند و ابزارهای بانک‌های مرکزی برای تحلیل آن عملکرد کندی دارند. اگر قیمت گاز افزایش قابل توجهی داشته باشد، این می‌تواند منجر به نرخ تورم بالا شود، اما بانک مرکزی اقدامی نمی‌کند تا زمانی که این افزایش قیمت سایر کالاها و خدمات را تحت تأثیر قرار دهد.

  cpiتأثیرات انتخاب مصرف‌کننده

  نوع دیگری از CPI که همراه با CPI اصلی منتشر می‌شود، Chain-Weighted CPI است. میتوانیم بگوییم که تأثیرات انتخاب مصرف کننده را نشان می‌دهد. به گفته بسیاری از تحلیلگران، ارقامChain-Weighted CPI بیشتر از ارقام CPI ثابت، بازتابنده الگوهای واقعی مصرف‌کننده هستند، زیرا شاخص Chain-Weighted جایگزینی محصول جدید را که در CPI ثابت وجود دارد در نظر میگیرد.

  اگر مصرف‌کننده کالایی را به کالای دیگر، به دلیل اینکه قیمت کالای اولی افزایش قیمت پیدا کرده است،ترجیح دهد و آن را خریداری کند،مورد دوم این تغییر خرید را منعکس می‌کنند، در حالی که سی پی آی اصلی اینگونه نیست. مورد اول بدون در نظر گرفتن این واقعیت که تعداد کمتری مردم این محصول را خریداری می‌کنند، همچنان با وجود افزایش قیمت، قیمت محصول را ارزیابی می‌کند. شاخص قیمت مصرف‌کننده، شاخصی با ماهیت قابل پیش‌بینی است.

  چگونه معامله‌گران فارکس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده را میخوانند؟

  گزارش CPI اغلب بازارهای سهام، ارز و اوراق قرضه را چه در روز انتشار و چه به صورت مداوم به حرکت در می‌آورد. حتی ممکن است دوره جدیدی در بازارها برای دوره‌های آینده ایجاد کند. پس از هضم گزارش CPI، معمولاً در مورد اقدامات احتمالی اندوخته‌های فدرال یا بانک مرکزی اروپا در جلسات سیاست‌های آینده خود، به تجار و تحلیل گران سرنخی ارائه می‌شود.

  درصورتی که اقتصاد در حال توسعه داشته باشیم و نرخ سالانه CPI بیش از حد پیش‌بینی شده در یک دوره معین باشد و با نزدیک شدن به هدف تورم تعیین شده توسط بانک مرکزی، شتاب بگیرد، این ممکن است به عنوان سیگنالی در نظر گرفته شود که احتمالاً بهبود اقتصاد به سرعت در پیش است. بنابراین معامله‌گران تمایل به حمایت از پول ملی دارد.

  درصورتی که اقتصاد کسادی داشته باشیم و نرخ CPI اصلی سالانه با سرعتی کمتر از حد پیش‌بینی شده طی یک دوره مشخص افزایش یابد، این ممکن است به عنوان نشانه‌ای از ضعف فشار تورمی در نظر گرفته شود و برای تحریک اقتصادی هنوز به سیاست پولی سازگار نیاز است. بنابراین معامله‌گران تمایل به فروش پول ملی دارند.

  از طرف دیگر، همانطور که قبلاً در مقاله قبلی اشاره کردیم، نرخ بسیار بالای تورم (بسیار بالاتر از هدف تورم بانک‌های مرکزی، که ثبات قیمت را فراهم می‌کند) می‌تواند برای اقتصاد مضر باشد.

  مثال

  نمودار نحوه واکنش یورو / دلار آمریکا به انتشار CPI از ایالات متحده را در ساعت 13:30 GMT در تاریخ 17 دسامبر نشان می‌دهد.نمودار بالا نحوه واکنش یورو / دلار آمریکا به انتشار CPI از ایالات متحده را در ساعت 13:30 GMT در تاریخ 17 دسامبر نشان می‌دهد. بر اساس این گزارش، در ماه نوامبر در مقایسه با ماه اکتبر، نرخ کلی شاخص CPI ثابت باقی مانده است، در حالی که در برآوردهای اولیه، نرخ CPI سالانه 1.2٪ در ماه نوامبر افزایش یافت. گزارش شده است که CPI اصلی سالانه مطابق با انتظارات 1.7٪ در ماه نوامبر افزایش یافته است. این داده‌ها توسط بازیگران بازار مثبت ارزیابی شده و EUR / USD با 30 پیپ عقب نشینی کرده است (توالی پنج خط قرمز در نمودار).

  به طور کلی

  شاخص قیمت تولید کننده (PPI) میانگین تغییر در طول زمان را در قیمت فروش دریافت شده توسط تولیدکنندگان داخلی برای تولید خود اندازه گیری می‌کند. گزارش PPI در طی هفته دوم یا سوم هر ماه توسط اداره آمار کار (BLS) منتشر می‌شود و داده‌های مربوط به ماه قبل را پوشش می‌دهد. دفتر این گزارش را در ساعت 13:30 GMT (8:30 صبح) منتشر می‌کند.

  شاخص قیمت تولید کننده، روندهای بازارهای عمده فروشی، صنایع تولیدی و بازار کالاها را نشان می‌دهد. تمام صنایع تولید کننده کالاهای فیزیکی، که شامل اقتصاد هستند، به استثنای واردات، قیمت‌های موجود در PPI اولین معامله تجاری را دربر می‌گیرند.

  از آنجا که شاخص قیمت تولید کننده قیمت کالاهای مصرفی و تجهیزات سرمایه را منعکس می‌کند، بخشی از تورم در سطح تولید کننده معمولاً به شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) منتقل می‌شود.

  در حالی که PPI فقط شامل “صنایع کالاهای فیزیکی” مانند استخراج، تولید و غیره بود، بسیاری از صنایع مبتنی بر خدمات با گذشت زمان وارد این شاخص شدند.

  سه حالت PPI

  گزارش PPI آمریکا سه رقم شاخص اصلی را نشان می‌دهد، یکی برای محصولات خام، دیگری برای کالاهای متوسط ​​و دیگری برای کالاهای نهایی در سطح ملی:

  شاخص کالای PPI (خام) میانگین تغییر قیمت در ماه جاری را در مقایسه با ماه قبل برای کالاهایی مانند انرژی، ذغال سنگ، نفت خام و ضایعات فولاد نشان می‌دهد.

  مرحله PPI شاخص پردازش (SOP) (متوسط) کالاهایی را نشان می‌دهد که در برخی از سطوح تولید شده‌اند اما به منظور ایجاد کالای نهایی به تولیدکنندگان دیگر فروخته می‌شوند. نمونه‌هایی از محصولات SOP میتواند الوار، فولاد، پنبه و سوخت دیزل باشد.

  شاخص صنعت PPI (تمام شده) آخرین مرحله تولید را نشان می‌دهد و به عنوان منبع PPI اصلی استفاده می‌شود.

  شاخص قیمت مصرف کننده

  با اهمیت‌ترین گزارش PPI

  شکل اصلی PPI از اهمیت بیشتری برخوردار است. این نمایانگر شاخص کالاهای نهایی منهای مواد غذایی و انرژی ناپایدار است. منظور از PPI فقط قیمت‌هایی است که در طول ماه بررسی پرداخت می‌شود. معمولاً شرکت‌هایی که با مشتریان بزرگ، تجارت منظم انجام می‌دهند دارای نرخ قرارداد طولانی مدت هستند که ممکن است در حال حاضر شناخته شده باشد اما تا تاریخی در آینده پرداخت نمی‌شود. PPI مقادیر آینده یا نرخ قرارداد را شامل نمی‌شود.

  همانند CPI ،PPI هم از یک سال پایه استفاده می‌کند که طی آن یک سبد کالا اندازه‌گیری می‌شود و شاخص دارای ارزش 100 است. PPI از 1982 به عنوان سال معیار استفاده می‌کند. و هر سال بعد، با این سال پایه مقایسه می‌شود.

  چگونه معامله‌گران فارکس گزارش شاخص قیمت تولید کننده را می‌خوانند؟

  تجار و تحلیلگران، PPI کالاهای نهایی را پیش درآمد تورم قیمت مصرف کننده می‌دانند. در صورت افزایش قیمت‌هایی که تولیدکنندگان برای مواد اولیه خود پرداخت می‌کنند، تولیدکنندگان برای حفظ مارجین سود خود مجبور به افزایش قیمت‌هایی هستند که مصرف کنندگان برای کالاهای نهایی خود می‌پردازند.

  از آنجا که CPI شاخص تورم است، معامله گران با بررسی گزارش PPI در تلاش‌اند تا یک پیش نمایش سریع به دست آورند. فدرال رزرو نیز به منظور شفاف سازی سیاست‌های آینده، که ممکن است برای مدیریت تورم مورد نیاز باشد، این گزارش را به دقت مطالعه می‌کند.

  گزارش PPI مستقیماً روی جفت ارز تأثیر نمی‌گذارد، اما چون قبل از گزارش CPI منتشر می‌شود، به عنوان ابزاری ارزشمند برای پیش‌بینی نرخ تورم عمل می‌کند. از آنجا که تورم نشانه کاهش قدرت خرید واحد پول کشورها است و هر واحد پول محلی کالاها و خدمات کمتری را خریداری می‌کند، افزایش نرخ تورم (بسیار بالاتر از هدف تورم تعیین شده توسط بانک‌های مرکزی) معمولاً تأثیر منفی بر یک ارز می‌گذارد.

  اگر ارز محلی به دلیل فشار تورمی کمتر مورد ارزیابی قرار گیرد، تقاضا برای آن ارز کاهش می‌یابد. این امر به ویژه در صورتی آشکار می‌شود که کشور موردنظر مقدار زیادی کالای ارزشمند و مورد نیاز را از کشوری با هزینه تولید پایین وارد کند. به نظر میرسد این کالاها گران‌تر هستند زیرا ارزش پول محلی در برابر ارز کشورهای صادر کننده از دست می‌رود، این در حالی است که نرخ تورم با افزایش قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

  مثال

  نمودار نحوه واکنش یورو/دلار آمریکا به انتشار گزارش PPI از ایالات متحده را در 13:30 GMT 13 دسامبر نشان می‌دهد.نمودار بالا نحوه واکنش یورو/دلار آمریکا به انتشار گزارش PPI از ایالات متحده را در 13:30 GMT 13 دسامبر نشان می‌دهد. PPI سالانه، در نوامبر به 0.7٪ افزایش یافت، که در پیش‌بینی‌ها 0.8٪ در نظر گرفته می‌شد، در حالی که PPI اصلی سالانه از 1.4٪ در ماه اکتبر به 1.3٪ در نوامبر رسید. کارشناسان انتظار داشتند که PPI اصلی در نوامبر ثابت بماند. این داده‌ها با توجه به این که کراس یورو/دلار آمریکا 15 تا 20 پیپ افزایش پیدا کرده است، به عقب‌نشینی پول آمریکا منجر می‌شود. یک توضیح احتمالی؟ از آنجا که PPI اصلی سالانه تقریباً بدون تغییر در ماه نوامبر در مقایسه با اکتبر باقی مانده است، این نتیجه حاکی از آن است که احتمالاً CPI اصلی می‌تواند سرعت خود را کم کند و یا بدون تغییر بماند.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.