شاخص pmi چیست و اثرات آن بر فارکس چگونه بررسی میشود؟

شاخص PMI چیست

 • شاخص مدیران خرید (PMI) چیست؟ شاخص مدیران خرید (PMI) شاخص جهت غالب روندهای اقتصادی در بخشهای تولید و خدمات است. این شامل یک شاخص انتشار است که خلاصه می کند که آیا شرایط بازار ، همانطور که مدیران خرید مشاهده می کنند ، در حال گسترش یا ثابت ماندن است. هدف PMI ارائه اطلاعات در مورد شرایط تجاری فعلی و آینده به تصمیم گیرندگان شرکت ، تحلیلگران و سرمایه گذاران است.

  شاخص مدیران خرید (pmi) به طور کلی یک شاخص مرکب و به هنگام است که سرنخ‌هایی راجع به احساسات در بخش‌های اقتصادی و بازار فارکس مانند تولید، خدمات و ساخت و ساز ارائه می‌دهد. این شاخص معمولاً در اولین روز کاری هر ماه پس از ماه نظرسنجی توسط موسسه مدیریت عرضه (ism)، یک سازمان غیرانتفاعی با بیش از 40000 عضو، که در زمینه مشاغل مدیریت تأمین و خرید فعالیت می‌کنند، منتشر می‌شود.

  شاخص PMI چگونه کار می کند

  این شاخص توسط موسسه مدیریت تامین (ISM) ماهانه گردآوری و منتشر می شود. PMI براساس نظرسنجی ماهانه ای است که برای مدیران ارشد بیش از 400 شرکت در 19 صنعت اصلی ارسال شده است ، که بر اساس سهم آنها در تولید ناخالص داخلی ایالات متحده تعیین شده است. PMI بر اساس پنج حوزه اصلی بررسی میشود: سفارشات جدید ، سطح موجودی ، تولید ، تحویل عرضه کنندگان و اشتغال. ISM هر یک از این مناطق بررسی را به طور مساوی وزن می کند. این نظرسنجی ها شامل سوالاتی در مورد شرایط کسب و کار و هر گونه تغییری است ، خواه در حال بهبود باشد ، بدون تغییر بمانند یا بدتر شوند.

  شاخص PMI چگونه کار می کند

  عنوان PMI عددی از 0 تا 100 است. PMI بالای 50 در مقایسه با ماه قبل نشان دهنده افزایش است. مقدار PMI زیر 50 نشان دهنده انقباض است و مقدار 50 نشان دهنده هیچ تغییری نیست. هرچه از 50 دورتر باشیم ، سطح تغییر بیشتر می شود.

  در این مقاله که برگرفته از مطلب تریدینگ پدیاست، به مفهوم شاخص مدیران خرید یک شاخص ترکیبی متشکل از پنج “زیر شاخص” است، می‌پردازیم. این شاخص معمولاً با نظرسنجی‌ها مطابقت دارد و شامل بیش از 400 مدیر خرید فعال در داخل کشور است که برای مزایای متنوع سازی جغرافیایی و صنعتی آن‌ها انتخاب شده است. به شرح زیر به این پنج زیرشاخص اهمیت داده می‌شود:

  • سطح تولید 0.25
  • سفارشات جدید از مشتریان 0.30
  •  زمان بندی تحویل فروشنده0.15
  •  موجودی 0.10
  •  سطح اشتغال 0.20

  از آنجا که شاخص مدیران خرید (pmi) نمایانگر یک نظرسنجی است

  از آنجا که شاخص مدیران خرید (pmi) نمایانگر یک نظرسنجی است، نتایج این نظرسنجی معمولاً فقط در سه گزینه پخش می‌شود. مدیرانی که در نظر سنجی شرکت می‌کنند، می‌توانند با کلمات “بهتر”، “همان” یا “بدتر” به سوالات مربوط به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند، پاسخ دهند. مقدار شاخص به شرح زیر محاسبه می‌شود:

  pmi = (p1 * 1) + (p2 * 0.5) + (p3 * 0)

  که p1 درصدی از پاسخ‌ها است که بهبود را گزارش کرده‌است،
  علامت p2 درصدی از پاسخ‌ها است که هیچ تغییری را در شرایط گزارش نکرده‌است،
  علامت p3 درصد پاسخ‌هایی است که شرایط بدتری را گزارش کرده‌است.

  مقدار pmi حاصل، از 0 تا 100 اندازه گیری می‌شود. اگر شاخص 100.0 را نشان دهد، این بدان معنی است که 100٪ پاسخ دهندگان بهبود شرایط را گزارش کرده‌اند. اگر این شاخص مقدار 0 را نشان دهد، این بدان معنی است که 100٪ از پاسخ دهندگان وخیم شدن شرایط را گزارش کرده‌اند. اگر 100٪ پاسخ دهندگان تغییری در شرایط مشاهده نکردند، این شاخص 50.0 را نشان می‌دهد.

  موسسه مدیریت عرضه این شاخص را برای ایالات متحده منتشر می‌کند. برای مثال، شاخص‌های مشابهی برای کشورهای منطقه اروپا و انگلستان توسط گروه تحقیقات اقتصاد مارکیت منتشر شده است.

  شاخص مدیران خرید PMI و اثرات آن بر فارکسچگونه PMI بر تصمیمات اقتصادی تأثیر می گذارد ؟

  PMI و داده های مربوطه که ماهانه توسط ISM از نظرسنجی های آن تولید می شود ، ابزارهای مهم تصمیم گیری برای مدیران در نقش های مختلف هستند. به عنوان مثال ، یک تولید کننده خودرو بر اساس سفارشات جدیدی که از مشتریان در ماه های آینده انتظار دارد، تصمیم گیری می کند. این دستورات جدید تصمیمات خرید مدیریت را در مورد ده ها قطعه و مواد اولیه مانند فولاد و پلاستیک می گیرد.

  سرمایه گذاران همچنین می توانند از PMI به نفع خود استفاده کنند زیرا این شاخص، شاخص شرایط اقتصادی است. جهت روند PMI قبل از تغییر در روند، در حقیقت برآورد عمده فعالیتها و تولیدات اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی ، تولید صنعتی و اشتغال است. توجه به ارزش و تحرکات PMI می تواند آینده نگری سودمندی در جهت توسعه روندهای کلی اقتصاد ایجاد کند.

  چگونه تریدر ها شاخص مدیران خرید را می‌خوانند؟

  هنگامی که یک تحلیلگر بنیادی pmi را بررسی می‌کند، سطح کلیدی (مقدار) که وی در نظر می‌گیرد 50.0 است. رقم 50.0 یا بالاتر به عنوان نشانه‌ای از گسترش صنعت (بخش) در نظر گرفته می‌شود. در صورت گسترش بخش تولید، فعالیت کلی اقتصادی نیز باید در حال گسترش باشد. بنابراین، pmi همچنین به عنوان شاخصی ارائه می‌شود که سرنخ هایی را برای سطح تولید ناخالص ملی در آینده ارائه می‌دهد. بسیاری از اقتصاددانان، پس از مطالعه گزارش pmi، پیش‌بینی‌های تولید ناخالص داخلی را تنظیم می‌کنند.

  رقم دیگری که از اهمیت بالاتری برخوردار است 42.0 است. اگر pmi با گذشت زمان، عددی بالاتر از 42.0 را نشان دهد، این معمولاً نشان دهنده گسترش اقتصادی است (رقم رو به رشد تولید ناخالص داخلی). مقادیر مختلف بین 42.0 و 50.0 نشان می‌دهد که این گسترش چقدر قوی است. اگر میزان pmi به زیر 42.0 برسد، این بدان معنی است که یک رکود اقتصادی (انقباض اقتصادی) می‌تواند در پیش باشد.

  نرخ تغییر ماه به ماه بسیار مهم است. این عاملی است که هنگام انتشار داده‌های مربوط به تولید یا خدمات pmi، بر ارزهای کشورها تأثیر می‌گذارد.

  اگر گزارشی بیان کند که تولید pmi در یک کشور معین، مثلاً 50.5 را در این ماه نشان می‌دهد (که از گسترش فعالیت در بخش تولید خبر می‌دهد)، پس از یک ماه قبل این شاخص به مقدار مثلا 6/55 رسیده است، پس چنین عملکردی از pmi احتمالاً مورد توجه بازیگران بازار قرار نخواهد گرفت، خصوصاً اگر اقتصاد آن کشور اخیراً علائمی از رشد انعطاف پذیر نشان داده باشد. بنابراین، بازرگانان تمایل به فروش (کوتاه) ارز آن کشور دارند. در صورت اشاره به تولید pmi برای آلمان، معامله گران جفت یورو / دلار آمریکا را می‌فروشند (همانطور که قبلاً بحث کردیم: فروش یورو و خرید دلار آمریکا).

  در نمودار می‌توانیم ببینیم که یورو / دلار آمریکا در برابر اعلامیه تولید pmi برای ایالات متحده در ساعت 14:00 GMT 1 نوامبر واکنش نشان می‌دهد. گزارش ISM نشان داد که این شاخص در ماه اکتبر به مقدار 56.4 رسیده است که بیش از انتظارات(که 55.1 بوده) است. سه نمودار قرمز که از ساعت 14:00 GMT شروع می‌شود حرکتی حدود 15-20 پیپ در کراس یورو / دلار آمریکا را تجسم می‌کنند (معامله‌گران پس از نتیجه خوش‌بینانه از دلار آمریکا حمایت می‌کنند).

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۶ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.