نمودار رنکو چیست؟ | استراتژی معامله با چارت Renko | آموزش 100%

نمودار رنکو

 • هنگام آموزش فارکس ممکن است با موارد عجیبی روبرو شوید ، چارت Renko یکی از این عجایب است! نمودارهای رنکو یکی از انواع نمودار قیمتی هستند که حرکات کوچک قیمت را فیلتر می کند تا معامله گران بتوانند روی روند بزرگتر تمرکز کنند. آنها توسط آجر رنکو ایجاد شده اند. برای ایجاد یک آجر رنکو، قیمت باید مقدار مشخصی را جابجا کند. هنگامی که قیمت در حال افزایش است، آجرهای رنکو سفید یا سبز هستند. وقتی قیمت در حال کاهش است، آجرها سیاه یا قرمز هستند. این امر تشخیص جهت فعلی که قیمت در آن در حال حرکت است را آسان می کند.

  هنگامی که نمودارهای رنکو به درستی مورد استفاده قرار گیرند می توانند به از بین بردن سردرگمی بر اساس جهت قیمت کمک کنند و می توانند در یک استراتژی معاملاتی روند گنجانده شوند.

  با نحوه استفاده از نمودارهای رنکو، نحوه تغییر تنظیمات آنها هنگام راه اندازی یک معامله جدید و تفاوت آنها با سایر انواع نمودار قیمت آشنا شوید، سپس ورود به فارکس را با اطمینان بیشتری تجربه کنید.

  نمودارهای رنکو چگونه کار می کنند؟

  نمودار رنکو نوعی نمودار قیمت است که توسط آجرهایی ایجاد می شود که از آجر قبلی با زاویه 45 درجه به بالا یا پایین حرکت می کنند. آجرها هرگز مستقیماً در کنار یکدیگر قرار نمی گیرند. کاربر نمودار Renko اندازه آجر را برای نمودار تعیین می کند، که سپس تعیین می کند که یک آجر جدید چه زمانی تشکیل می شود.

  مزایای نمودار رنکو معایب نمودار رنکو

  حرکت های کوچک قیمت فیلتر می شوند تا نموداری با ظاهر تمیزتر ایجاد کنند.

  نمودارهای رنکو ممکن است متلاطم به نظر برسند و در صورت عدم وجود جهت قیمت مشخصی ارائه ندهند. وقتی یک دارایی متلاطم است، نمودار رنکو نیز تغییر می کند.

  می‌توانید در تنظیمات نمودار، آنچه را که به‌عنوان معکوس قیمت است، سفارشی کنید. نمودار تمیزتر به معنای اطلاعات کمتر است. هنگام استفاده از نمودار رنکو، قیمت های بسته، اوج، پایین و قیمت های افتتاحیه از بین می روند.
  سطوح عرضه و تقاضا را می توان شناسایی کرد. یک ماشین حساب اندازه آجر Renko ممکن است اندازه آجر بهینه را برای داده های گذشته ارائه دهد، اما این اندازه آجر ممکن است برای تغییرات قیمت در آینده ایده آل نباشد.
  شما می توانید از نمودار رنکو به عنوان یک توقف ضرر برای معاملات روند استفاده کنید. تجارت آسان نیست، بنابراین سیستم رنکو آسانی وجود ندارد که برای هر معامله گر یا هر بازاری کار کند.
  جهت قیمت فعلی بر اساس آخرین رنگ آجری قابل مشاهده است.
  یک ماشین حساب اندازه آجر رنکو می تواند به تعیین اندازه بهینه آجر در یک بازه زمانی انتخابی کمک کند.

  به عنوان مثال، بیایید نمودار قیمت زیر 50 یورو را تجزیه و تحلیل کنیم. اگر اندازه 35 آجر انتخاب شود، به این معنی است که قیمت باید 35 امتیاز از قیمت بسته شدن آجر قبلی حرکت کند تا یک آجر جدید در جهت فعلی تشکیل شود.

  از آنجایی که آجرها نمی توانند در کنار یکدیگر تشکیل شوند، قیمت باید 70 نقطه حرکت کند تا یک آجر در جهت مخالف تشکیل شود. تنها حرکات 35 امتیازی، در این مورد، توسط آجرها برجسته می شوند. حرکت های کوچکتر از 35 نقطه (از آجر قبلی) آجر جدیدی را تشکیل نمی دهند.

  نمودارهای رنکو چگونه کار می کنند؟

  توجه داشته باشید که بازه زمانی در نمودار روی یک روز تنظیم شده است. این بدان معنی است که آجرهای جدید رنکو فقط بر اساس قیمت بسته شدن روز شکل می گیرند. از آنجایی که آجر قبلی در سمت چپ نمودار قرمز بود، قیمت باید 35 امتیاز پایین تر از آن آجر قرمز باشد تا آجر قرمز دیگری تشکیل شود.

  از آنجایی که این یک بازه زمانی روزانه است، قیمت می‌تواند 50 امتیاز به زیر آن سطح کاهش یابد، اما اگر قیمت کمتر از 35 نقطه پایین‌تر از آخرین آجر قرمز بسته شود، آجر جدیدی کشیده نمی‌شود، زیرا فقط قیمت‌های بسته شدن مهم هستند.

  تایم فریم را می توان روی تعداد بازه های مختلف بین یک ثانیه تا یک ماه تنظیم کرد. انتخاب نمودار یک دقیقه ای به این معنی است که آجرها بر اساس قیمت پایانی در هر دقیقه ترسیم می شوند. درباره تجارت در بازه های زمانی مختلف نمودار بیشتر بیاموزید . نمودارهای رنکو را می توان برای نمایش داده های قیمت برای هر ابزار مالی مانند سهام، زوج ارز ها، ETF ها، کالاها، شاخص ها و انواع ارز دیجیتال استفاده کرد.

  درک نمودارهای رنکو در معاملات

  نمودارهای رنکو تمایل دارند تا حرکات کوچک قیمت را فیلتر کنند. بنابراین، این نوع نمودار در برجسته کردن روندها خوب است و حتی می‌تواند به عنوان یک نوع استاپ ضرر و زیان دنباله دار استفاده شود .

  به عنوان مثال، نمودار بالا یک روند افزایشی را از اواسط ماه می تا اوایل ژوئن نشان می دهد. نمودار رنکو در هیچ نقطه ای معکوس نشد. معامله‌گری که این معامله را انجام می‌داد می‌توانست قبل از وقوع اولین آجر قرمز 385 امتیاز (11 در 35) سود کند، که معمولاً می‌توانست سیگنال خروج را ارائه دهد، زیرا روند نزولی در آن زمان آغاز شده بود.

  به دنبال آن، در ماه اکتبر یک افت طولانی وجود داشت که می تواند به معامله گران سیگنال دهد که موقعیت های خود را کوتاه کرده و از خرید خودداری کنند. این روند با یک روند صعودی قوی در ماه نوامبر دنبال شد، که بازدهی ثابتی را برای هر کسی که تجارت طولانی مدت را از طریق تمام آجرهای سبز انجام می دهد، فراهم می کند.

  اگرچه یک اشکال نیز وجود دارد. زمان هایی وجود دارد که نمودار رنکو بین ژوئن و اکتبر بسیار متلاطم به نظر می رسد. تلاش برای خرید و فروش بر اساس تغییر رنگ یا جهت در این دوره ممکن است منجر به ناامیدی و ضرر شود. بنابراین، نمودارهای رنکو به بهترین وجه همراه با تحلیل پرایس اکشن قیمت و سایر استراتژی‌های معاملاتی مثل استراتژی آربیتراژ، استراتژی مارتینگل و … استفاده می‌شوند، نه اینکه کاملاً به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند.

  بارهای نمودار رنکو

  آجرهای رنکو را گاهی جعبه، میله یا بلوک می نامند. میله اصطلاحی است که از نمودارهای میله ای می آید، جایی که هر نقطه داده یک میله است، درست مانند هر نقطه داده در نمودار شمعی یک شمع است.

  در زیر نمونه دیگری از نمودار رنکو از بروکر آمارکتس وجود دارد که در آن هر آجر یا میله نشان دهنده 50 پیپ حرکت در جفت ارز EUR/USD است. ما جاهایی را که روندهای برجسته، حرکت قیمت متلاطم و معکوس روند وجود دارد را برجسته کرده ایم.

  بارهای نمودار رنکو

  رنکو در مقابل هیکن اشی

  نمودارهای هیکن اشی با نمودارهای رنکو تفاوت دارند زیرا میانگین تغییرات قیمت اخیر را جمع‌آوری می‌کنند، در حالی که نمودار رنکو بر روند بزرگ‌تر تمرکز دارند. این نوع نمودار کندل استیک، قیمت شمع های قبلی را برای دستیابی به قیمت متوسطی که صاف تر از کندل های سنتی به نظر می رسد، ترکیب می کند.

  اسکرین شات از پلتفرم ما در زیر تفاوت بین این انواع نمودار را نشان می دهد. در سمت چپ، اندازه آجر رنکو 1.50 دلار است و پنج ماه از قیمت گذاری را نشان می دهد. نمودار Heikin-Ashi در سمت راست نیز 5 ماه فعالیت قیمت نفت خام را نشان می دهد.

  رنکو در مقابل هیکن اشی

  نمودار رنکو در مقابل نمودار کندل استیک

  نمودارهای کندل استیک بیشتر از نمودارهای رنکو بر روی بازه زمانی و جزئیات قیمت کوچک تمرکز دارند. یک کندل جدید در هر بازه زمانی شکل می گیرد، صرف نظر از اینکه قیمت چقدر حرکت می کند. به عنوان مثال، در نمودار روزانه کندل استیک ، با فرض اینکه حداقل یک تراکنش وجود داشته باشد، یک کندل در آن روز تشکیل می شود که قیمت های بالا، پایین، بسته و باز آن را نشان می دهد.

  نمودارهای رنکو بالا، پایین، بسته شدن و باز بودن هر روز معاملاتی را نشان نمی‌دهند و همچنین در هر بازه زمانی یک آجر جدید تشکیل نمی‌دهند. یک آجر جدید تنها زمانی تشکیل می شود که حداقل آستانه حرکت به دست آید یا از آن فراتر رود. درباره تجارت کندل استیک بیشتر بدانید .

  نمودار قیمت زیر دو قرارداد پنبه را نشان می دهد. تصویر سمت چپ از اندازه آجر رنکو 1.00 استفاده می کند و نمودار سمت راست از کندل روزانه استفاده می کند.

  نمودار رنکو در مقابل نمودار کندل استیک

  استراتژی معامله با چارت رنکو

  معامله گران می توانند نمودارهای رنکو را در استراتژی معاملاتی خود بگنجانند. در اینجا چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

  • الگوهای نمودار رنکو: درست مانند الگوهایی که در نمودارهای کندلی مانند الگوی سر و شانه، الگوی مثلث و قله و دره گرد شکل می گیرند، الگوهای مشابه در نمودارهای رنکو ظاهر می شوند. مشاهده چنین الگوهایی در نمودار رنکو ممکن است آسان‌تر باشد زیرا در مقایسه با نمودار کندلی، تغییرات قیمت کمتری وجود دارد. این نوع الگوهای نمودار را می توان با استفاده از اسکنر الگوی نمودار ما شناسایی کرد.
  • استفاده از نمودار رنکو به عنوان یک توقف ضرر: برای معامله گرانی که به دنبال سرمایه گذاری روی روندها هستند، نمودارهای رنکو می توانند به ماندن در روند تا زمانی که معکوس قابل توجهی ایجاد شود کمک کنند. وقتی و اگر روندها برای مدت طولانی ادامه داشته باشند، این می تواند منجر به سود زیادی شود. متأسفانه، سخت است که بدانید کدام حرکت قیمت انجام می شود و کدام یک به معکوس ختم می شود، بنابراین استراتژی های معاملاتی روند همچنان با ریسک همراه هستند.
  • حمایت و مقاومت: نمودارهای رنکو سطوح حمایت و مقاومت را نشان می‌دهند که ممکن است در نمودار کندلی یا میله‌ای قابل مشاهده نباشند. هنگامی که نمودارهای رنکو به طور مداوم در نزدیکی یک منطقه قیمتی خاص پایین یا بالاتر می روند، این نشان دهنده مقاومت یا حمایت قوی است. معامله گران می توانند از این مناطق برای معاملات بالقوه، انجام معاملات کوتاه نزدیک به مقاومت یا خرید نزدیک به حمایت استفاده کنند. معامله گران همچنین می توانند برای شناسایی شروع یک روند جدید، به دنبال شکست در این مناطق در نمودار رنکو باشند.

  اسکالپینگ در نمودار رنکو

  هدف استراتژی اسکالپینگ سود بردن از حرکات کوچک قیمت است که اغلب چندین بار در روز است. نمودارهای رنکو را می توان برای ارائه جهت کلی روند استفاده کرد، اما از آنجایی که آجرها مانند کندل ها به طور مداوم به روز نمی شوند، آجرها ممکن است همیشه داده های به موقع را ارائه نکنند. بنابراین، اسکالپینگ نمودار رنکو ممکن است بهترین قالب برای این نوع استراتژی نباشد.

  گفته شد، اسکالپرها می توانند آجرهای رنکو را بر اساس فواصل زمانی کوچکتر، مانند 30 دقیقه یا حتی کمتر، تنظیم کنند. به این ترتیب، نمودار رنکو روندهای کوچک و معکوس هایی را که ممکن است برای اسکالپینگ مناسب باشد، برجسته می کند.

  سیستم معاملاتی این نوع نمودار

  برای استفاده از نمودارهای رنکو در پلتفرم معاملاتی متاتریدر ۴ ، یک ابزار معاملاتی را از بین بیش از 10000 ابزار موجود در کتابخانه محصول انتخاب کنید. شما می توانید در فارکس، کالاها، سهام، شاخص ها، ETF ها و خزانه ها شرط بندی کنید یا CFD ها را معامله کنید. برای شروع یک حساب کاربری ثبت نام کنید.

  با کلیک بر روی دکمه نوع نمودار و انتخاب Renko می توانید بر اساس نوع نمودار فیلتر کنید. همانطور که در اسکرین شات زیر می بینید، نمودار را می توان بیشتر روی خرید، میانه یا فروش تنظیم کرد.

  این به قیمتی اشاره دارد که محصول را می توان خرید یا فروخت، بنابراین اگر به دنبال خرید هستید، می توانید نمای خرید و اگر به دنبال فروش هستید، می توانید نمای فروش را انتخاب کنید. Mid نقطه میانی بین قیمت خرید و فروش است.

  سیستم معاملاتی رنکو ما می‌تواند برای ابزارهای معاملاتی مختلف اعمال شود تا مشخص شود که آیا آنها برای استراتژی شما مفید هستند و آیا این نوع نمودار می‌تواند به تصمیم‌گیری‌های معاملاتی شما کمک کند.

  اگر برای نیازهای شما مناسب نیست، بسیاری از انواع نمودارهای دیگر وجود دارد که می توانید به جای آن امتحان کنید، مانند نمودار شمعدانی، نمودار خطی و نمودار کوه.

  تنظیمات کلی

  شما می توانید تنظیمات نمودار رنکو را در پلتفرم ما با انتخاب اندازه آجر و بازه زمانی مورد نظر خود تغییر دهید. هنگام تنظیم یک معامله اولیه Renko از منوی نوع نمودار ما، آجرها به طور خودکار محاسبه می شوند.

  برای انتخاب تنظیمات خود، روی دکمه Renko Chart در گوشه سمت چپ بالا کلیک کنید، که تنظیمات Renko ظاهر می شود. اندازه آجر را تایپ کنید و بازه زمانی نمودار مورد نظر را انتخاب کنید. در این صورت، آجرها بر اساس قیمت های بسته شدن از این بازه زمانی خواهد بود.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۵ رای

  2 کامنت ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *