نمودار قیمت چیست؟ انواع نمودار قیمت شمعی خطی و میله ای

نمودار قیمت چیست؟ انواع نمودار قیمت شمعی خطی و میله ای

 • می دانید چرا انتخاب نوع مناسب نمودار قیمت در معامله گری اهمیت دارد؟ اگر سهام، جفت ارز یا ارزدیجیتال خوب را با قیمت نامناسبی خریداری کنید، می تواند زیان ده باشد، برای جلوگیری از این امر در فارکس باید زمان بندی بازار و نمودار قیمت به زمان بندی ورود و خروج شما در بازار کمک کند. تحلیل تکنیکال همه چیز در مورد زمان بندی بازار را به شما نشان می دهد.

  تجزیه و تحلیل قیمت اولین گام در تحلیل تکنیکال است، ما به دنبال شناسایی روند بازار، قدرت بازار و حرکت هستیم. انواع نمودار قیمت می تواند به شما در تحلیل سیگنال معاملاتی یا نشانه حرکت آتی قیمت کمک بسزایی کند.

  در این مقاله به بررسی انواع نمودار قیمت خواهیم پرداخت:

  1. نمودار خطی
  2. نمودار میله ای
  3. نمودار کندل استیک
  4. نمودار حجمی
  5. نمودار نقطه و شکل
  6. نمودار رنکو Renko
  7. شمع هیکن اشی
  8. نمودار شکست خط

  نمودار قیمت چیست؟

  یک نمودار قیمت دنباله ای از قیمت هایی است که در یک بازه زمانی مشخص ترسیم می شود. در نمودار، محور عمودی (محور y) مقیاس قیمت را نشان میدهد و محور افقی (محور x) مقیاس زمان را نشان میدهد. قیمت ها از چپ به راست در محور افقی نشان داده می شوند که جدیدترین حرکت قیمت دورترین در سمت راست است.

  تحلیل گران بازار (که منحصراً از طریق بررسی نمودار معامله می کنند) از نمودارها برای تجزیه و تحلیل انواع مختلف اوراق بهادار و جفت ارزهای فارکس و پیش بینی حرکت های آینده در بازار استفاده می کنند.

  اگرچه یک تریدر فارکس تقریباً به طور انحصاری از نمودارها استفاده می کنند، اما استفاده از نمودارها فقط به تجزیه و تحلیل تکنیکال محدود نمیشود. آنها همچنین می توانند برای تحلیل بنیادی (که با استفاده از داده های بنیادی تجارت می کنند) به دلیل آسان خواندن نمایش گرافیکی حرکت یک قیمت در یک بازه زمانی خاص، بسیار مورد استفاده قرار گیرند. یک ثبت تاریخی گرافیکی به شما کمک میکند تا تأثیر وقایع کلیدی اقتصادی و غیر اقتصادی بر قیمت یک سهام یا جفت ارز را تشخیص دهید، به شما امکان می دهد عملکرد آن را برای مدت زمان مشخص ارزیابی کنید و اینکه آیا معاملات در نزدیک طرفین (اوج و فرود) قرار دارند یا این که در بین این دو هستند.

  چارچوب زمانی یا تایم فریم یک نمودار قیمت در فارکس

  چارچوب زمانی یا تایم فریم که برای ترسیم نمودار قیمت استفاده می شود بستگی به میزان فشرده سازی داده های تجسم یافته دارد. می توانید تایم فریم میان روزی (ثانیه ای، 1 دقیقه، 5 دقیقه، 10 دقیقه، 1 ساعت، 4 ساعت و غیره)، روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه داشته باشید.

  اگر میخواهید جزئیات بیشتری نمایش داده شود، به داده های فشرده شده کمتری نیاز خواهید داشت. با این وجود، هرچه فشرده سازی داده ها بیشتر باشد، داده های بیشتری را می توان بر روی نمودار نمایش داد (شما نمیتوانید داده های دو ساله را در یک بازه زمانی پنج دقیقه ای مشاهده کنید).

  داده های روزانه و هفتگی در نمودار های قیمت

  داده های روزانه شامل داده های روزانه ای است که برای نشان دادن هر روز در نمودار قیمت، به صورت یک دوره واحد بسته بندی شده است. داده های هفتگی شامل داده های روزانه است که برای نشان دادن هر دوره پنج روزه به عنوان یک نقطه واحد داده، فشرده شده است.

  هرچه داده ها در انواع نمودار قیمت دارای فشردگی بیشتری باشند، مدت زمان طولانی تری برای نمایش داده ها امکان پذیر است. معامله گران برای پیش بینی نوسانات کوتاه مدت قیمت بر روی نمودارهای متشکل از داده های روزانه و درون هر روز (مانند نمودارهای 10 دقیقه ای) تمرکز می کنند، زیرا همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، هرچه اطلاعات دارای فشردگی کمتری باشند، جزئیات بیشتری از آن ترسیم خواهد شد. با این حال، اگرچه از نظر جزئیات غنی است، اما کوتاه مدت، حاوی اتفافات تصادفی زیادی است و میتواند ریسک معاملات را بالاتر ببرد. جهش های زیاد قیمت، شکاف قیمت یا گپ ها و دامنه های بسیار پایین و بالا میتواند تصویر کلی را بسیار راحت تر تحریف کند.

  سرمایه گذاران در نمودارهای هفتگی و ماهانه تمرکز می کنند تا روند طولانی مدت را مشاهده کنند و حرکت قیمت در بلند مدت را پیش بینی کنند. با این وجود اکثر بازیگران اصلی فارکس باتجربه بازار از ترکیبی از نمودار کوتاه مدت و نمودار بلند مدت استفاده می کنند. از چارچوب های زمانی بزرگتر برای تجزیه و تحلیل تصویر کلی و به دست آوردن چشم انداز گسترده ای از نمودار قیمت استفاده میشود. به محض اینکه یک تصویر بزرگ آنالیز شود، می توان از یک تایم فریم روزانه یا حتی کوچکتر برای زوم کردن به روی چند ماه، روز و ساعت گذشته استفاده کرد.

  حال اجازه دهید انواع نمودار قیمتی را در زیر با هم بررسی کنیم.

  ۱. نمودار خطی

  ساختن یک نمودار خطی، به سادگی با اتصال قیمت بسته شدن بازه زمانی مربوطه، بسیار ساده است. نمودار خطی جزئیات زیادی را ارائه نمی دهد زیرا قیمت پایانی هر بازه زمانی را نشان می دهد.

  اما چندین مزیت دیگر نمودار خطی مانند شناسایی روندهای بلند مدت، مشاهده الگوهای نمودار مانند الگوی سر و شانه و الگوی مثلث وجود دارد.

   

  خطی

  نمودارهای خطی شامل یک قسمت از اطلاعات تجاری هستند که معمولاً بسته شدن (آخرین قیمت معامله شده در بازه زمانی) است. برخی از فعالان بازار که روزانه و نه به صورت یک قسمت از روز معامله می کنند، قیمت بسته شدن را مهم تر از قیمت بازشدن، سقف یا کف قیمتی می دانند، زیرا اگر تنها بسته شدن را در نمودار قیمت در نظر بگیریم، نوسانات داخل روز را می توان نادیده گرفت. علاوه بر این، گاهی اوقات فقط داده‌های بسته شده برای برخی از شاخص ها و سهام معاملات موجود است که نمودارهای خطی را تنها گزینه موجود ارائه می دهد.

  ۲. نمودار میله ای

  یکی از محبوب ترین انواع نمودار قیمتی، نمودار میله ای است. به منظور رسم هر دوره از نمودار میله ای، شما به سقف، کف و قیمت بسته شدن نیاز دارید. قیمت بازشدن اجباری نیست، اما در صورت موجود بودن استفاده می شود.

  نمودار میله ای در انواع نمودار قیمت

  بالاترین قیمت و پایینترین قیمت توسط بالا و پایین میله تجسم مییابد. قیمت بازشدن به عنوان یک خط افقی کوتاه که در سمت چپ میله امتداد دارد نمایش داده می شود ، در حالی که قیمت بسته شدن یک خط افقی کوتاه است که به سمت راست گسترش یافته است.

  در یک نمودار روزانه، هر میله نشان دهنده میزان open، high، low و close برای یک روز خاص است. نمودارهای قیمت هفتگی بر اساس open دوشنبه، close جمعه و high و low آن هفته یک میله دارند.

  ۳. نمودار کندل استیکی – شمعی

   

  کندل استیکی شمعی

  نمودار شمعی یا کندل استیک که از ژاپن منشا میگیرند، اخیراً بسیار محبوب شده اند. برای رسم نمودار کندل استیک، شما باید تمام قیمت های open، high و low و close قیمت را با هم داشته باشید، در حالی که برای نمودار میله ای میتوانید open را از در نظر نگیرید. کندل هفتگی براساس باز روز دوشنبه، محدوده کم هفته در داخل هفته و بسته شدن جمعه است، در حالی که کندل روزانه از همان سطح قیمت استفاده می کند ، اما به صورت روزانه.

  بسیاری از سرمایه گذاران از نمودارهای کندلی استفاده می کنند زیرا خواندن رابطه بین open و close را بسیار آسان می کند. کندل‌های سبز حرکت قیمت رو به بالا را نشان میدهند (وقتی که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن است)، در حالی که کندل‌های قرمز هنگام بسته شدن در زیر قیمت باز شدن ترسیم می شوند. فاصله بین open و close که به صورت مستطیل قرمز یا سبز عمودی نشان داده شده است، بدنه کندل نامیده می شود. خطوطی که به بالا و پایین بدنه میرسند به عنوان سایه شناخته میشوند و نشان دهنده بالا و پایین دوره مربوطه هستند.

  ۴. هیکن اشی

  کندل‌های Heikin-Ashi اساساً با نمودار استاندارد شمعدان یکسان هستند، اما در برخی نکات کلیدی متفاوت هستند.

  نمودار قیمت هیکن اشی

  • شمع Heikin-Ashi زمانی سبز می شود که HA-Close بیش از HA-Open باشد.
  • شمع های Heikin-Ashi وقتی HA-Close زیر HA-Open باشد قرمز می شوند.

  شمعدان Heikin-Ashi مقادیر بسته، باز، بالا و پایین:

  1. بستن (HA) = (قیمت باز + زیاد + پایین + بستن) / 4
  2. Open (HA) = میانگین قیمت باز و قیمت بسته شمع قبلی HA
  3. بالا (HA) = حداکثر مقدار (بالای روز، باز بودن HA، بسته شدن HA)
  4. کم (HA) = حداقل مقدار (پایین روز، باز بودن HA، بسته شدن HA)
  • اشکال این است که برخی از اطلاعات ارزشمند با میانگین گیری از بین می روند. آخرین قیمت ممکن است منعکس کننده هزینه واقعی مزیت نباشد، که می تواند بر ریسک تأثیر بگذارد.
  • شمع های سبز حاکی از صعود است، به این معنی است که باید به پوزیشن لانگ خود اضافه کنید و پوزیشن های فروش خود را رها کنید.
  • شمع‌هایی با بدنه‌ای کوچک که با سایه‌های بالا و پایین احاطه شده‌اند، ضعف در الگوی کندلی را نشان می‌دهند.
  • شمع های قرمز روند نزولی را نشان می دهند. شمع های قرمز بدون سایه های بالاتر روند نزولی ثابت را تایید می کنند. شما باید برای یک بازه زمانی کوتاه بنشینید تا زمانی که الگوها تغییر کند.

  جمع بندی

  در این مقاله با انواع نمودار قیمت در فارکس آشنا شده ایم و ویژگی های آنها را شناختیم. اما از بین تمام آنها نمودار کندل استیکی بسیار محبوب تر است زیرا درک آن آسان است و اندیکاتورها و اکسپرتهای بسیاری وجود دارد که فقط بر اساس کندل کار می کنند.

  جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  error: