کنترل احساسات در معامله گری و روشهای مدیریت آن

کنترل احساسات در معامله گری و روشهای مدیریت آن

 • کنترل احساسات در معامله گری برای یک تریدر می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست را مشخص کند. وضعیت ذهنی شما تأثیر قابل توجهی بر تصمیماتی که می گیرید دارد، به خصوص اگر در این شغل تازه کار هستید و بتازگی آموزش فارکس را آغاز کرده اید یا قصد دارید به زودی از روش‌های ورود به فارکس را آموزش ببینید، حفظ آرامش برای تداوم فعالیت و حفظ سرمایه بسیار مهم است.

  در این مقاله، اهمیت نحوه کنترل احساسات خود را هنگام معامله‌گری در فارکس، برای معامله‌گران مبتدی و با تجربه بررسی می‌کنیم. اما پیشنهاد می دهیم ابتدا در مورد روانشناسی معامله‌گری اطلاعات خود را تکمیل کنید.

  اگر فکر می کنید که استراتژی های عالی مدیریت ریسک برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فارکس کافی است ، دو باره فکر کنید! یکی از کلیدهای موفقیت در معاملات فارکس، هوش هیجانی است. هوش هیجانی که به عنوان توانایی فرد برای درک و مدیریت احساسات در معامله گری خود تعریف می شود، می تواند تأثیر مخربی بر تصمیم گیری داشته باشد.

  نه، ما اینجا نیستیم که در مورد روانشناسی مدرن برای شما سخنرانی کنیم. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا تصمیمات منطقی بگیرید و در ترید متخصص شوید. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که قبل از سرمایه گذاری و واریز پول به یک بروکر فارکس، چند ماه روی حساب آزمایشی فارکس ترید کنید تا بتوانید احساسات خود را در معامله‌گری تحت مدیریت خود در بیاورید.

  احساسات در معامله‌گری و هوش هیجانی

  اگرچه همه ما می دانیم که تجربیات عاطفی منجر به طیف گسترده ای از تغییرات رفتاری و شناختی می شود، اهمیت احساسات معامله‌گری اغلب در تریدینگ و آموزش آن نادیده گرفته می شود.

  با این حال، از ترید انتقامی گرفته تا معاملات تکانشی، واضح است که شخصیت یک معامله گر به اندازه دانش و تخصص آنها ضروری است. برای تبدیل شدن به یک حرفه ای در بازار، باید همزمان انعطاف پذیر، خود انضباط، آگاه و جاه طلب بود – که همه نشانه های هوش هیجانی بالا هستند.

  احساسات و ترید در فارکس

  آیا باید به قلب خود عمل کنید یا به سر خود گوش دهید؟ مساله این است! حقیقت این است که واکنش‌ ها و احساسات در معامله گری حالت‌های طبیعی با اهمیت تکاملی هستند، بنابراین جای تعجب نیست که بازیگران فارکس از آنها مصون نیستند.

  تنها زمانی که یاد بگیریم پاسخ های ذهنی خود را بشناسیم و مدیریت کنیم، احساسات در معامله‌گری می توانند به ما کمک کنند تا در بازار برنده شویم و برنده بمانیم.

  مقابله با راهبردهای مقابله ای منفی

  این راز نیست که ریشه استراتژی های تصمیم گیری ما در دوران کودکی ما نهفته است. افراد مشروط به واکنش به شیوه ای خاص، تجربیات دوران کودکی خود را به زندگی خود منتقل می کنند. متأسفانه، معامله گران فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برخی بدون آگاهی از استراتژی های مقابله ای خود، شروع به معامله می کنند.

  به عنوان مثال، شخصی که هرگز در کودکی مورد تحسین قرار نگرفته است، می تواند شرم را درونی کند و ضررهای تجاری خود را یک شکست شخصی بداند. با این حال، حقیقت این است که تجارت فارکس مانند یک میدان مین پر از نتایج تصادفی است و تنها چیزی که مطمئن است عدم قطعیت آن است .

  احساسات در معامله گری اصلا خوب نیست

  ریسک کردن و یادگیری رها کردن دو مرحله ضروری برای تبدیل شدن به یک بازیکن واقعی در دنیای تجارت فارکس است. در حالی که ما باید قبول کنیم که از دست دادن یک معامله می تواند احساسات و ترس های ناخوشایند را ایجاد کند، اقدامات ترسناک توصیه نمی شود.

  احساسات در معامله‌گری اصلا خوب نیست

  جالب اینجاست که در کتاب محبوب معاملات فارکس در مارک داگلاس که به عنوان کتاب مقدس روانشناسی تجارت شناخته می شود، چهار ترس رایج را توصیف می کند: ترس از دست دادن سود، ترس عقب افتادن، ترس از اشتباه بودن، و ترس از اینکه اجازه دهید یک برد به باخت تبدیل شود.

  در حالی که ترس به نفع بقا در طبیعت است، هر دو رفتار اقتصادی ترسناک و بیزاری از ضرر می توانند شوخی بدی با شما داشته باشند. برای ارائه یک مثال، حتی زمانی که شانس خوبی برای برنده شدن در یک معامله دارید، ترس شما می تواند استراتژی های تصمیم گیری شما را مخدوش کند و شما را مجبور به ترک معامله کند. متأسفانه، ارقام نشان می دهد که تقریباً 95٪ از معامله گران فارکس مقدار زیادی پول را از دست می دهند و ترک می کنند .

  نقش طمع – احساسات در معامله گری

  پادزهر ترس و طمع، اعتماد به نفس است. در حالی که اعتماد به نفس برای موفقیت بسیار مهم است،اعتماد بیش از حد در معاملاتی تواند یک ترفند در استراتژی های معاملاتی فارکس شما بازی کند. معامله گران حریص فارکس معمولاً مقادیر زیادی را به خطر می اندازند یا برای مدت طولانی در یک معامله می مانند که می تواند منجر به ضررهای بزرگ و احساسات در معامله گری منفی شود.

  در اینجا باید توجه داشته باشیم که استفاده از تریل استاپ و انواع سفارشات فارکس می تواند یک استراتژی مفید برای کمک به علاقه مندان فارکس باشد که حرص و طمع خود را کنترل کرده و ضرر را کاهش دهند. علاوه بر این، معامله گران فارکس تشویق می شوند که اندازه موقعیت را در حین معامله ثابت نگه دارند.

  سوگیری های شناختی و سرخوشی

  حرص و طمع می تواند منجر به احساسات غیرواقعی برتری و سرخوشی شود . برخی از معامله گران فارکس که توسط اعتماد بیش از حد فریب خورده اند، تمایل دارند معاملات برنامه ریزی نشده انجام دهند و استراتژی فارکس خود را فراموش کنند. در واقع، سوگیری اخیر یک نقص روانی رایج در میان معامله گران فارکس است. سوگیری اخیر به عنوان تمایل ذهنی برای تمرکز صرفاً بر آخرین دوره های معاملات فارکس و برنده شدن تعریف می شود.

  یکی دیگر از اشتباهات رایج ناشی از تصمیم گیری تحریف شده، سوگیری تایید است که به عنوان تمایل افراد به نگاه کردن به داده هایی که می تواند از ایده های آنها پشتیبانی کند، تعریف می شود. برای ارائه یک مثال، یک معامله گر فارکس که بیش از حد اعتماد به نفس دارد، ممکن است اطلاعات و نمودارهایی را که با ایده های غیرواقعی آنها مقابله می کند نادیده بگیرد.

  فارکس و افسردگی

  با این حال، تنها سرخوشی نیست که می تواند تصمیمات معاملات فارکس شما را مخدوش کند و احساسات در معامله گری را برانگیخته کند. هر احساس قوی یا احساس عمیق می تواند همان اثر منفی را داشته باشد . به عنوان مثال، یکی از بدترین لحظات برای معامله در فارکس، زمانی است که احساس ناراحتی می کنید و سعی می کنید مشکلات شخصی خود را سرکوب کنید.

  در عین حال، از دست دادن سود می تواند منجر به افسردگی شود. این همچنین می تواند منجر به به اصطلاح سوگیری لنگر – تمایل به تفسیر آینده با مراجعه به گذشته شود. برخی از معامله گران فارکس تمایل دارند این واقعیت را نادیده بگیرند که شرایط بازار دائما در حال تغییر است و به سادگی از ضررهای گذشته خود ابراز تاسف می کنند.

  نسبت دادن سرزنش به خود

  زمانی که استراتژی های معاملاتی فارکس ما با شکست مواجه می شوند، طبیعی است که ناامیدی و اندوه را تجربه کنیم. با این حال، وقتی شروع به شک و تردید در توانایی‌هایمان برای موفقیت در زندگی می‌کنیم، وقتی شروع می‌کنیم به دلیل عواملی که نمی‌توانیم کنترلشان کنیم، خودمان را سرزنش می‌کنیم، واضح است که نمی‌توانیم احساسات خود را کنترل کنیم.

  سرزنش خودمان برای ضررهایمان تنها می تواند منجر به احساس گناه شدید شود که می تواند بی ثمر باشد. به هر حال، بازار فارکس پر از نتایج احتمالی است – نه قطعیت. جای تعجب نیست که معامله گران فارکس خوب کسانی هستند که از نظر ذهنی برای بدترین شرایط آماده هستند.

  چگونه هنگام معامله در فارکس احساسات خود را کنترل کنیم؟

  اگرچه تجربه، دانش و مدیریت ریسک فاکتورهایی هستند که باید هنگام معامله در فارکس در نظر گرفت، اما این اصول روانشناسی فارکس است که می تواند به ما کمک کند تا معامله گران موفقی شویم. همانطور که در بالا گفته شد، تجارب عاطفی عمیق می تواند استراتژی های تصمیم گیری ما را مختل کند، بنابراین آموزش عاطفی اساسی است.

  برای فرار از تله های ذهنی خود، باید مشاهدات واقع بینانه از وضعیت کلی بازار داشته باشید. در اینجا چند نکته برای کمک به مدیریت احساسات در معامله گری و بهبود استراتژی های تصمیم گیری خود در حین تجارت فارکس آورده شده است:

  • استراحت کنید: زمانی که احساس می کنید تحت تأثیر احساسات و شک به خود هستید، بهتر است کمی استراحت کنید. بهتر از اینه که همه چیز رو از دست بدی! درگیر رفتارهایی باشید که می تواند به شما در ادامه راه کمک کند. به عنوان مثال، پس از معامله قدم بزنید .
  • از روی حرص و آز یا احساسات قوی دیگر معامله نکنید: تجارت فارکس یک زمینه پیچیده است. فراموش نکنید که تجارت بر اساس احساسات می تواند منجر به زیان های بزرگ شود. به هر حال، از آنجایی که معاملات فارکس مملو از احتمالات و عوامل متغیر است، به استراتژی های مدیریت ریسک کافی نیاز دارد. فارکس یک بازی قمار یا یک راه آسان برای پول نقد سریع نیست !
  • در جلسات آموزش عاطفی شرکت کنید: تنها زمانی که از معایب خود کاملاً آگاه باشید، می توانید معامله گر فارکس بهتری شوید. صبر، انضباط و استدلال عینی سه ویژگی حیاتی هستند که به شما کمک می کنند در کنترل احساسات در معامله گری فارکس حرفه ای شوید. اگرچه ارزیابی استراتژی های معاملاتی شما زمان می برد، اما آموزش شخصی کاملاً ارزش آن را دارد.
  • برنامه های واقع بینانه ایجاد کنید: در حالی که معاملات فارکس می تواند هجوم آدرنالین به همراه داشته باشد، ما باید واقع بین باشیم. توسعه یک برنامه کاری عینی و همچنین حفظ یک نگرش واقع بینانه می تواند به ما کمک کند در هنر معاملات فارکس تسلط پیدا کنیم. از آنجایی که بازار دائما در حال تغییر است، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همیشه هزاران پوند در حساب معاملاتی خود داشته باشیم . انتظارات واقع بینانه کلید موفقیت در معاملات فارکس هستند!
  • یاد بگیرید که ادامه دهید: وسواس داشتن در یک معامله می تواند نتیجه بدی با شما داشته باشد. فراموش نکنید که تصمیم‌گیری برای تغییر سطح ضرر و زیان و سود فقط می‌تواند به آتش سوخت اضافه کند. از نگاه کردن به نمودارها دست بردارید، کاری را در پر نوسان ترین دوره معامله انجام دهید. بپذیرید که باخت و برد دست به دست هم می دهند و درک کنید که بازار فارکس با تغییر شرایط مشخص شده است.

  سخن آخر

  با توجه به این واقعیت که استراتژی های مقابله ای منفی می تواند تصمیم گیری شما را مختل کند، قبل از اینکه وارد دنیای شگفت انگیز تجارت فارکس شوید، ریشه های شک و تردید، شرم و ناامنی خود را بررسی کنید.

  هرگز از روی ترس یا طمع معامله نکنید، غم یا سرخوشی. احساسات قوی فقط استراتژی های تصمیم گیری و تجارت شما را تیره می کند، که می تواند منجر به تفکر غیر واقعی، سوگیری های شناختی و احساس گناه شود. به عنوان مثال، خود را به خاطر عوامل خارجی و بازارها سرزنش کنید، نشانه واضحی است که شما مستعد تفکر غیرواقعی هستید.

  آموزش عاطفی برای کمک به مربیان فارکس برای درک چگونگی حرکت بسیار مهم است. صبر و انضباط ویژگی های اساسی برای غلبه بر مدیریت ریسک ضعیف و استراتژی های معاملاتی هستند.

  راه حل های عملی، مانند پیاده روی کوتاه در طول معامله، می تواند به کنترل احساسات در معامله گری کمک کند تا استرس، ترس ها و وسواس های خود را مدیریت کنند. تنها زمانی که بر ناامنی های خود غلبه کنید، می توانید این واقعیت را بپذیرید که در معاملات فارکس هیچ چیز قطعی وجود ندارد.

  به طور خلاصه، تجارت فارکس بسیار بیشتر از دانش مالی یا شانس خالص است . تجارت فارکس یک زمینه پیچیده است که احساسات یک بازیگر اصلی است. در واقع، تجارت فارکس و روانشناسی فارکس دو روی یک سکه هستند.

  اگر از خواندن نحوه کنترل احساسات در معامله‌گری فارکس لذت بردید، حتما پایین این مطلب به آن امتیاز دهید و با هر کسی که ممکن است به این موضوع علاقه مند باشد به اشتراک بگذارید.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *