کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع والت ها

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع والت ها

 • اگر اولین بار است که با بازار ارز دیجیتال آشنا می شوید حتما برایتان سوال پیش آمده که بعد از خرید یک رمزارز آن را چطور و کجا باید نگهداری کنیم؟ خب کیف پول ارز دیجیتال برای همین ساخته شده است. در این مقاله شما را با انواع والت ها آشنا می کنیم. رمزارزها نحوه ی درک ما از پول و بسیاری از ابزارها و خدمات مالی مرسوم در جهان را تغییر داده اند. این تغییرات توجه دولت ها، کارآفرینان، متخصصین فناوری و بسیاری از مردم عادی در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. رشد سریع رمزارزها، کاربرد آن ها را نیز افزایش داده است. بااین حال بسیاری از مردم در مورد نحوه ی ذخیره ی ارزهای دیجیتال با سؤالاتی مواجه هستند.

  در ساده ترین شکل ممکن، می توان تصور کرد که ارز دیجیتال به کیف پول ارز دیجیتال منتقل می شود. بنابراین در سال های اخیر در کنار رشد رمزارزها علاقه به کیف پول ها نیز افزایش یافته است. مردم در مورد عواقب انتخاب کیف  پول های مختلف نگرانی هایی دارند. چراکه این مسئله یکی از مهم ترین موضوعات قبل از تصمیم به سرمایه گذاری در رمزارزها است. در این مقاله انواع کیف پول هایی را که با توجه به نیاز خود می توانید انتخاب کنید، به طور خلاصه بررسی کرده ایم.

  کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ انواع والت ها

  ممکن است این سؤال برایتان مطرح شود که چرا باید با انواع کیف  پول های ارز دیجیتال آشنا شوید؟ دریکی از آخرین موارد مربوط به لو رفتن گذرواژه ها، حدود 8.4 میلیارد پسورد افشا شده است. این درز پسوردها شامل درز انواع گذرواژه های قدیمی و جدید ایمیل و حساب های بانکی بسیاری از افراد بود.  بنابراین وقتی در مورد رمز ارزها و سرمایه ی کلانی که در این حوزه انباشت شده است، فکر می کنید، مسائل امنیتی هم اهمیت پیدا می کنند.

  چگونه رمزارزهای خود را ذخیره خواهید کرد؟ بهترین روش برای استفاده  از ارزهای دیجیتال، بدون وجود نگرانی درباره از دست دادن آن ها چیست؟ آیا می توانید دارایی های دیجیتال خود را به صورت ایمن ذخیره کنید؟ پاسخ به همه ی سؤالات فوق نیازمند درک صحیحی از انواع والت های کریپتوکارنسی ها است. بنابراین شما باید انواع مختلف والت ها را بشناسید تا بتوانید بهترین مورد را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. اگه دنبال بهترین کیف پول بیت کوین هستید تو همین سایت به شما معرفی کرده ایم.

  کیف پول  ارز دیجیتال چیست؟

  قبل از درک انواع کیف پول های دیجیتال باید با مفهوم این کیف پول ها آشنا شوید. قبل از هر چیزی توجه کنید که مالکیت یک رمز ارز با مالکیت اسکناس سنتی متفاوت است. رمزارزها در قالب یک شئ فیزیکی در دسترس نیستند و به قالب گروهی از کدهای کامپیوتری موجودیت پیدا می کنند.

  به عبارت دیگر، هر ارز دیجیتال روی بلاکچین با یک آدرس مخصوصی ذخیره شده است. کاربران دیگر می توانند با استفاده از کلید عمومی (public key)، برای شما ارز دیجیتال بفرستند که می توانید این ارزها را در کیف پول خود، با استفاده از کلید خصوصی از حالت قفل خارج کنید.

  شما می توانید والت کریپتو را مانند کیف پول های سنتی که برای حفظ پول نقد به کار می برید در نظر بگیرید. بااین حال امنیت کیف پول های ارز دیجیتال بسیار بیشتر است. در واقع والت کریپتو، ارز دیجیتال ذخیره نمی کند؛ بلکه حاوی کلیدهای دسترسی به دارایی دیجیتال است. به عبارت دیگر اطلاعات مربوط به تراکنش های مختلف روی بلاکچین ثبت می شود. بنابراین، کوین روی بلاکچین وجود دارد و والت به شما اجازه می دهد تا به مقدار آن دسترسی داشته باشید.

  شکل: انواع کیف  پول های ارز دیجیتال

  وقتی از یک صرافی ارز دیجیتال می خرید، می توانید این ارز را در همان جایی که خریده اید ذخیره کنید. این یکی از ابتدایی ترین کیف پول های کریپتو است که به طور پیش فرض با خرید ارز دیجیتال در صرافی به شما تعلق می گیرد و مانند یک حساب بانکی، مقدار دارایی شما در حساب کاربری تان قابل مشاهده خواهد بود.

  کیف  پول های صرافی ها نیز لایه های مختلف امنیتی را به کاربران پیشنهاد می کنند. مثلا صرافی های ارز دیجیتال بیمه های مختلفی را برای محافظت از دارایی های دیجیتال پیشنهاد می کنند. به علاوه، همه ی دارایی ها در حساب هایی ذخیره می شوند که توسط شرکت بیمه سپرده فدرال، بیمه شده اند. بااین حال گاهی اوقات این لایه های امنیتی برای رفع نگرانی های کاربران کافی نیست. مثلا اگر صرافی هک شود چه اتفاقی می افتد؟ به همین دلیل به کیف  پول های مناسبی برای ذخیره ی رمزارزها نیاز است.

  در ادامه ی مقاله انواع مختلف والت های ارز دیجیتال را معرفی می کنیم.

  • کیف پول داغ

  کیف پول های (Hot Wallets) داغ اساسا والت هایی هستند که به اینترنت متصل می شوند و ایمنی کمتری دارند. بااین حال به دلیل قابلیت دسترسی سریع  بسیار محبوب هستند. اگرچه والت های داغ ممکن است در برابر کلاه برداری و حملات هکرها آسیب پذیر باشند ولی بسیار کاربرپسند طراحی شده اند.

  • کیف پول سرد

  یک نوع دیگر کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول های سرد هستند. این والت ها برای انواع مختلف رمزارزها برای ذخیره ی سرد (cold storage) طراحی شده اند. ذخیره سازی سرد به این مفهوم است که توکن های کاربران در حالت آفلاین ذخیره می شود. به همین دلیل نسبت به کیف  پول های داغ ایمن تر هستند.

  افرادی که مقدار زیادی ارز دیجیتال دارند بهتر است از والت های سرد استفاده کنند. اما استفاده از هر دو نوع کیف پول با توجه به اهداف هولدینگ یا ترید روزانه بهینه تر است. به عنوان مثال مقدار عمده ی دارایی خود را در کیف پول سرد نگهداری کنید و با توجه به انعطاف پذیری بیش تر کیف پول داغ، برای خریدوفروش روزانه از این کیف پول استفاده کنید.

  انواع کیف پول های داغ

  به طورکلی می توان همه ی کیف  پول های نرم افزاری را در گروه کیف پول های داغ دسته بندی کرد. رایج ترین کیف  پول های داغ شامل کیف پول های دسکتاپ، وب و موبایلی هستند که در ادامه هر کدام را به طور مختصر شرح می دهیم.

  • کیف پول دسکتاپ

  کیف پول دسکتاپ به صورت یک نرم افزار قابل دانلود روی کامپیوترهای شخصی یا لپ تاپ است. این نرم افزار به کاربران کمک می کند تا کلیدهای خصوصی خود را با تولید یک فایل داده ذخیره کنند. کاربران یک گذرواژه برای ورود به نرم افزار و دسترسی به کلیدواژه هایشان تعریف می کنند. والت دسکتاپ اگرچه امکان مالکیت کلیدهای خصوصی را فراهم می کند ولی خطر آسیب فیزیکی به کامپیوتر یا لپ تاپ یا ویروسی شدن آن ها و درنتیجه آسیب یا عدم دسترسی به کیف پول وجود دارد.

  • کیف پول وب

  والت های وب، برجسته ترین نوع والت های داغ به شمار می روند. شما می توانید با استفاده از یک مرورگر وب و بدون نیاز به دانلود برنامه ای خاص به این کیف پول ها دسترسی داشته باشید. به کمک این کیف  پول ها می توانید تنها با داشتن اینترنت و یک مرورگر وب از هر نقطه ی جهان به دارایی های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید. در مورد کیف  پول مبتنی بر وب، وب سایت آن کیف پول مالکیت کلید دارایی های دیجیتال افراد را خواهد داشت.

  • کیف پول موبایلی

  کیف پول های موبایلی نیز با عملکردی مانند کیف پول دسکتاپ، دسته ی مهمی از والت های داغ محسوب می شوند. برای داشتن این کیف  پول ها باید نرم افزار مربوط به کیف پول را در گوشی خود نصب کنید. این نرم افزار به عنوان کیف پول داغ عمل می کند. والت های موبایلی کاربرپسند است و بسیار انعطاف پذیر هستند. بااین وجود نگرانی هایی در مورد ایمنی آن ها وجود دارد. بهترین کیف پول موبایلی تراست والت هستش.

  انواع کیف پول های سرد

  دسته  ی مهم دیگری از کیف پول های ارز دیجیتال، والت های سرد هستند. این والت ها در دو شکل والت های کاغذی و والت های سخت افزاری وجود دارند.

  • کیف پول کاغذی

  اسم کیف پول کاغذی کمی گمرا ه کننده به نظر می رسد. این والت ها در حقیقت چیزی جز یک تکه کاغذ نیستند. این کاغذ باید حاوی تمام اطلاعات لازم برای دسترسی به دارایی دیجیتال باشد. والت های سرد معمولا ایمنی بیش تری فراهم می کنند.

  اما در مورد کیف پول کاغذی این موضوع چندان صدق نمی کند. مثلا اگر والت کاغذی خود را گم کنید، این خطر وجود دارد که کل دارایی خود را از دست بدهید. به علاوه، کیف  پول های کاغذی محدودیت ارسال بخشی از دارایی به دیگران را دارند. همچنین زمان بر بودن انتقال از این والت ها موجب می شود که چندان با اقبال عمومی مواجه نشوند.

  • کیف پول سخت افزاری

  بر خلاف کیف پول کاغذی، کیف پول های سخت افزاری دقیقا فلسفه ی وجودی والت های سرد را تعریف می کنند. این کیف پول ها با جلوگیری از در معرض دید قرار گرفتن کلیدهای خصوصی در فضای آنلاین، از ایمنی بالایی برخوردار هستند. والت های سخت افزاری کلیدها را در یک وسیله ی فیزیکی فلش مانند و به صورت آفلاین ذخیره می کنند. کار با کیف پول های سخت افزاری بسیاری آسان است. زیرا به راحتی و فقط با استفاده از یک درایو USB می توانید آن ها را به کامپیوتر وصل کنید.

  حتی اگر این کیف ها به اینترنت وصل شوند، کلیدهای خصوصی از سخت افزار خارج نمی شوند. این ابزارها جزئیات تراکنش را دریافت می کنند، داده های موردنیاز را در دسترس قرار می دهند و تراکنش را کامل می کنند. سپس جزئیات تراکنش به شبکه ی بلاکچین فرستاده شده و بایگانی می شود. تعدادی از والت های سخت افزاری که امروزه استفاده می شوند شامل ترزور (Trezor)، لجر (Ledger) و والت های دیگر سازندگان هستند.

  مزایا و معایب کیف  پول های ارز دیجیتال

  برخی از مزایای کیف پول های ارز دیجیتال غیر حضانتی به ترتیب ذیل است:

  مالکیت شخصی پول: اگر شما شخصا کلیدهای خصوصی (private keys) خود را نگه داری کنید، رمزارزهای مرتبط فقط و فقط به شما تعلق دارند. با بانک مقایسه کنید که سپرده گذاری شما در واقع جزو دارایی های بانک تلقی می شود.

  کاهش محدودیت زمانی و مکانی: با والت های ارز دیجیتال می توانید به هر کس در هر کجای جهان پول ارسال کنید. زیرا رمز ارزهای غیرمتمرکز ضد سانسور بوده و کسی شبکه ی بلاکچین را کنترل نمی کند و بنابراین هیچ کس نمی تواند مانع تراکنش های شما شود.

  معایب

  مسئولیت زیاد کاربر: وقتی خودتان به عنوان مسئول بانک عمل کنید تمام عواقب اشتباه های احتمالی ازجمله ارسال ارز دیجیتال به آدرسی اشتباه هم به پای خودتان است.

  منحنی یادگیری: استفاده از والت ارز دیجیتال به دانشی مقدماتی از کامپیوتر و آشنایی با اکوسیستم مالی رمزارزها نیازمند است.

  سخن پایانی

  برای سرمایه گذاری معقول در بازار کریپتو، فهم تفاوت انواع کیف پول های ارز دیجیتال ضروری است. یکی از جنبه های سهمناک حوزه ی رمزارزها، نوسان زیاد آن ها در طول زمان است. علاوه بر نوسان، مسائل امنیتی نیز با توجه به افزایش حجم سرمایه گذاری در این حوزه موجب نگرانی شده است.

  مرور جزئی کیف پول های ارز دیجیتال و کارکرد هر کدام از انواع آن، به کاربران کمک می کند تا با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشند.  برای انتخاب کیف پول موردنظر خود، ابتدا اهدافتان را مشخص کنید. اگر صرفا به دنبال هولد کردن مقدار زیادی ارز دیجیتال هستید، کیف پول سخت افزاری مناسب شما است. اگر به دنبال نوسان گیری هستید، شاید استفاده از یک والت داغ فکر بدی نباشد.

  در مورد کیف پول های مختلف مطالعه کنید و تصمیم درست را بگیرید.

   

  منابع:

  https://101blockchains.com/types-of-crypto-wallets/#prettyPhoto

  https://www.businessinsider.com/personal-finance/crypto-wallet?r=US&IR=T

   

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *