دراودان چیست؟ تعریف و آموزش کامل Drawdown در فارکس

دراودان چیست؟ تعریف و آموزش کامل Drawdown در فارکس

 • حتما شما هم در هنگام آموزش فارکس یا تریدینگ با مفهوم یا کلمه دراودان برخورد داشته اید، Drawdown چیست؟ موضوعی است که در ان مقاله به آن خواهیم پرداخت! پس همراه ما باشید!

  هنگامی که صحبت از معاملات فارکس می شود، طبیعی است همه چیز همیشه به وفق مراد شما جلو نرود و گاهی در معاملات ضرر کنید: دراودان به همین تفاوت سرمایه اولیه و مانده حساب شما پس از بسته شدن معاملات دارد. به عبارت دیگر Drawdown به تفاوت بین نقطه بالای حجم سرمایه در موجودی حساب معاملاتی شما و نقطه پایین بعدی موجودی حساب شما اشاره دارد. تفاوت موجودی شما نشان دهنده سرمایه از دست رفته به دلیل از دست دادن آن دارایی در معاملات ضرر ده است.

  دراودان چیست؟

  هنگامی که در معاملات ضرر می کنید، با چیزی به نام “Drawdown” رو به رو می شوبد. به عنوان مثال، فرض کنید که حساب معاملاتی شما با موجودی 100000 دلار شروع به ترید کند. شما بر اساس سیستم معاملاتی خود جلو می روید و پس از یک معامله بد، می بینید که سطح موجودی حساب خود به 95000 دلار کاهش یافته است. پس در این معامله حساب شما 5000 دلار ضرر داشته است.

  این 5 هزار دلار که در اینجا معادل 5% حساب شماست همان دراودان حساب است.

  به طور خلاصه

  • Drawdown تفاوت بین نقطه بالا و پایین یا بالاترین موجودی و کمترین موجودی حساب شما است.
  • اگر موجودی شما کمتر از مقداری باشد که با آن شروع کرده اید، این رقم نشان دهنده مبلغ ضرری است که در طول یک دوره معاملاتی از دست داده اید.
  • اگر ضرر دارید، باید استراتژی خود را مجددا تنظیم کنید و با صبر و حوصله روی آن کار کنید تا ضرر خود را جبران کنید.
  • شما می توانید با استفاده از حد ضرر و اجتناب از معاملات هیجانی از دراودان بیش از حد بزرگ که منجر به مارجین کال ششدن حسابتان شود، جلوگیری کنید.

  Drawdown

  همچنین میزان Drawdown، احتمال بقای سیستم معاملاتی شما را در دراز مدت توصیف می کند. یک دراودان بزرگ سرمایه‌گذار و تریدر فارکس را در موقعیت غیرقابل دفاعی قرار می‌دهد.

  این را در نظر بگیرید: مشتری‌ای که 50 درصد کاهش سرمایه یا دراودان را تحمل می‌کند، یک کار بزرگ و یک چالش واقعی پیش روی خود دارد، چرا؟ چون باید برای بازگشت حساب باید به همان مبلغ قبلی باید صد در صد سود کنید! که کاری بسیار دشوار است، اما اگر به جای 50% دراودان شما 3% بود با چند معامله منطقی دیگر میتوانستید هم ضرر را جبران کنید و هم سود خوبی از بازار بگیرید!

  خطرات دراودان بالا

  بسیاری از سرمایه گذاران بزرگ ، تریدر های حرفه ای یا مدیران صندوق های سرمایه گذاری در وال استریت اگر به طور متوسط تنها ​​20 درصد سود در سال داشته باشند، احتمالا بزرگترین موفقیت و خوشحالی سال را تجربه می کنند. پس از همین ابتدا باید توجه کنید در فارکس نباید به دنبال سود های یک شبه باشید یا تصور کنید میتوانید ناگهان بزرگترین بازار جهان را با لوریج ها و معاملات حماسی با سرمایه 100 یا 1000 دلار در دست بگیرید!

  همانطور که می‌توانید تصور کنید، وقتی معامله‌گری دچار دراودان منفی سرمایه می‌شود، به‌جای اینکه تلاش کند مسیر بازگشت به نقطه سر به‌ سر را آرام آرام طی کند اقدام به انتقام گرفتن از بازار میکند و به طور تهاجمی معاملات اشتباه انجام می دهد، اما یک معامله گر منطقی میداند باید با اجرای رویه‌های مدیریت ریسک خوب و تنظیم مجدد سیستم خود به بهترین وجه آرام و گام به گام به بازار برگردد و اتز شرایط به نحو احسن استفاده کند.

  به طور معمول، رویکرد تهاجمی یک معامله گر برای بازگرداندن سرمایه از دست رفته خود و شکستن روند ضرر دهی معاملاتش نتیجه معکوس خواهد داشت. چرا؟ چون آنها به احتمال زیاد احساساتی می شوند و از اهرم و معاملات بیش از حد استفاده می کنند تا حساب معاملاتی خود را به جایی که بود برگردانند. و هرجا احساسات بر عقل غلبه کرد باید به کال مارجین شدن سلام کرد!

  روش هایی برای کنترل Drawdown مناسب

  اهرم بیش از حد در دراودان های بالا

  اکثر معامله گران از اهرم برای باز کردن معاملات استفاده می کنند زیرا انجام این کار با پول کم سود های قابل توجهی ایجاد میکند. اما مشکلات زمانی به وجود می آیند که یک معامله گر از اهرم بیش از حد استفاده کند. که جبران ضرر و حفظ مارجین و اکوییتی حساب را بسیار دشوارتر می‌کند البته ناگفته نماند که این وضعیت می‌تواند کل حساب شما را در عرض چند ثانیه نابود کند.

  یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد: یک معامله هر چقدر هم که خوب و پر سود لکن به ندرت می تواند باعث ایجاد شغل تریدری برای شما شود، اما یک معامله بد بدون شک می تواند به آن پایان دهد.

  وقتی معامله‌گران از اهرم بیش از حد استفاده می‌کنند، یک معامله بد می‌تواند اثرات فاجعه‌باری داشته باشد – و اغلب هم همینطور است. معامله گران پس از تجربه ضرر، تهاجمی تر می شوند و ریسک های زیادی می کنند پس احتمال بالا رفتن دراودان منفی هم به شمل تصاعدی افزایش می یابد. این قضیه معمولاً منجر به زیان های بزرگ یا عدم تمایل به پذیرش ذهنی معامله زیان ده می شود که باید کاهش یابند.

  کتاب آنچه با از دست دادن یک میلیون دلار یاد گرفتم، نوشته جیم پل و برندن مونیهان یک کتاب مناسب در همین خصوص مرتبط به بحث دراودان استاندارد است، اگر مایلید کتابی را بخوانید که احساسات عاطفی معامله گران در دراودان های منفی بزرگ و راه های کنترل آن را توصیف می‌کند، توصیه میکنیم این کتاب را که بینش بسیار خوبی ارائه می‌دهد، مطالعه کنید.

  این کتاب به این موضوع می پردازد که چگونه یک تاجر با اهرم بالا و عدم رعایت دراودان استاندارد یک سرمایه بزرگ، شغل خود، مقادیر قابل توجهی از دارایی خانواده و پول متعلق به دوستانش را از دست داد. این کتاب همچنین نکات مختلفی را در مورد غلبه بر برخی از دام های رایج در تریدینگ، مانند اجرای یک طرح معاملاتی که احتمالاً به جای مدیریت ریسک، هیجانی است، با شما به اشتراک می گذارد.

  اهرم بیش از حد در دراداون های بالا

  روش هایی برای کنترل دراداون مناسب

  1. یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین نکاتی که می‌شنوید این است که برای هر معامله قبل از ورود، یک دستور حد ضرر تنظیم کنید. این مقدار هر برداشتی را که می گیرید محدود می کند و اجازه ماندن در معاملات ضرر ده را از شما میگیرد.
  2. از تصمیم گیری معاملاتی بر اساس احساسات خودداری کنید. در عوض، روی یک استراتژی مبتنی بر مدیریت ریسک با خروج زودهنگام از معاملات تمرکز کنید تا ضرر خود را به حداقل برسانید.
  3. هنگامی که این مراحل را انجام دادید، می‌توانید پس از وارد شدن به معامله بد، عقب نشینی کنید، و بدانید که از آن خارج شده‌اید بدون اینکه خطر بزرگی شما را تهدید کند.

  بسیاری از معامله‌گران این اشتباه را مرتکب می‌شوند که سعی می‌کنند در یک معامله بازنده باقی بمانند، به امید تغییر. این یک اشتباه بزرگ است و در مجموع باعث کال شدن حساب شما می شود، زیرا شما تصمیمات تجاری خود را بر اساس احساسات به جای استراتژی درست می گیرید. با ماندن در پوزیشن بازنده، بزرگترین اشتباهی را که می توانید انجام دهید انجام داده اید.

  جمع بندی

  در این مقاله به طور خلاصه توضیح دادیم دراودان چیست؟ چه ویژگی هایی دارد! در معاملات با اهرم بالا یا ماندن در معاملات اشتباه چه خطراتی شما را تهدید میکند و … امیدواریم این مقاله برای شما سودمند بوده باشد هر سوال یا نظری دارید از طریق کامنت های همین صفحه با ما در میان بگذارید؛ همچنین توصیه میکنیم برای داشتن معاملات سودده و منطقی در بهترین بروکر فارکس حتما از اکسپرت فارکس تریدر نووا استفاده کنید! برای مطالعه ببشتر کلیک کنید.

   

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.