پلتفرم پالیگان (Polygon) و توکن متیک (MATIC) چیست؟ ❤️ آموزش کامل

پلتفرم پالیگان (Polygon) و توکن متیک (MATIC) چیست؟ ❤️ آموزش کامل

 • پلتفرم پالیگان (Polygon) چیست؟  در ادامه آموزش های ارز دیجیتال می رسیم به یکی از پیشرفته ترین تکنولوژی هایی که مارکت کریپتو به خود دیده است یعنی رمزارز متیک (Matic) و شبکه آن به اسم پالیگان.

  به عنوان مقدمه در پاسخ به این سوال باید بگوییم در طول سال‌ها، اتریوم انواع پیشرفت‌ها را در فضای ارزهای دیجیتال از جمله قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز پرداخت سود بالا ایجاد و به روز کرده است. با این حال شبکه اتریوم با سه چالش بزرگ روبرو است،

  1. اولین مورد، مسئله Low Throughput است این موضوع به این مسئله اشاره دارد که اتریوم فقط می تواند سی تراکنش در ثانیه را انجام دهد. برای تعداد افراد بسیار زیادی که در دنیا از اتریوم استفاده می کنند، این سرعت پردازش بسیار پایین است و از آنجایی که بسیاری از گزینه ها می توانند تراکنش های بیشتری را در یک بازه زمانی پردازش کنند. بنابراین اتریوم در این مسیر عقب می ماند.
   به عنوان مثال، بلاک چین کاردانو حدود 257 تراکنش در ثانیه انجام می دهد، در حالی که پولکادات می تواند تا 1000 تراکنش انجام دهد و سولانا تا 65000 تراکنش را انجام می دهد.
   پالیگان حل مشکلات اتریوم
  2. پس هر کس که میخواهد تراکنش را انجام دهد دوست دارد یکی از آن 30 تراکنش باشد در همان ثانیه باشد، پس تقاضا افزایش می یابد و در نتیجه هزینه های انتقال گران تر می شوند. به طور خلاصه، این بدان معنی است که واقعا اینکه شما برای انتقال یک دلار به دوست خود بیست دلار هزینه تراکنش به شبکه اتریوم بپردازید یعنی مقرون به صرفه نیست و بسیار گران است.
  3. در نهایت، بلاک چین اتریوم به توسعه دهندگان گزینه های محدودی ارائه می دهد. همه پروژه‌های اتریوم در یک شبکه اجرا می‌شوند و دارای خروجی مشابه هستند. این مورد یعنی که همه آنها بدون استثنا در مشکلات اتریوم شریک هستند.

  چالش های شبکه اتریوم

  اما، اگر بلاک چین دیگری وجود داشت که از فناوری اتریوم استفاده می کرد، در حالی که بازده بالاتری را نیز ارائه می دهد و این مشکلات را نداشت، چه می شد؟

  پلتفرم پالیگان و رمزارز ماتیک راهکاری برای مقابله با مشکلات اتریوم

  در سال 2016، سه توسعه دهنده هندی به دنبال یافتن راه حلی برای حل مشکلات اتریوم دست به کار شدند. که منجر به ایجاد ماتیک در سال 2017 شد که اکنون به شبکه Polygon تغییر نام داده است. منتها چیزی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که اگرچه پلتفرم آنها به شبکه پالیگان تغییر نام داده، اما این توکن این شبکه هنوز هم ماتیک نامیده می‌شود، که یک پلتفرم مقیاس‌بندی لایه دو است که به برنامه‌های مبتنی بر اتریوم اجازه می‌دهد تا با مشکلاتی که قبلاً ذکر کردیم، مقابله کنند. در حالی که از امنیت اتریوم نیز بهره می برد.

  توسعه دهندگان پالیگان

  تمرکز اصلی شبکه پالیگان افزایش استفاده از ابزارها و برنامه‌های DeFi است. تا کنون با اتصال بلاک چین‌ها به یکدیگر، شبکه پالی‌گان  در حال حاضر میزبان بیش از 3000 برنامه غیرمتمرکز است و مهمتر اینکه بیش از 80 نام بزرگ از زنجیره اصلی اتریوم به این شبکه مهاجرت کرده‌اند، زیرا Polygon و متیک بسیار شبیه به اتریوم است و  بسیاری از توسعه‌دهندگان از این موضوع استقبال کرده اند و ابزارهای مفید واقع در آنها را از اتریوم به سایر بلاک چین های EVM مانند Polygon منتقل می کند.

  شباهت پلتفرم پالیگان و توکن متیک به اتریوم و مزایای آن

  به عبارت دیگر پالیگان (که قبلاً شبکه متیک نامیده می شد) یک راه حل مقیاس بندی لایه 2 است که توسط بایننس و کوین بیس پشتیبانی می شود. این پروژه به دنبال ایجاد پذیرش گشترده ارزهای دیجیتال با حل مشکلات مقیاس پذیری در بلاک چین های مختلف است.

  از آنجایی که این دو شبکه اساساً کدهای مشابهی را اجرا می کنند، منطقی است که چگونه توسعه دهندگان مختلف می توانند پروژه خود را به سادگی به یک شبکه جدید منتقل کنند و خب قاعدتا به همان روش و بدون ایجاد تغییرات زیاد کار می کند.

  وقتی در خصوص پالیگان صحبت میکنیم بیشتر مردم به زنجیره اثبات سهام پالیگان فکر می کنند که به سادگی تبدیل به یک زنجیره جانبی برای اتریوم شد، اما آنچه واقعا اهمیت دارد این است که این شبکه بسیار سریع‌تر از شبکه اتریوم است و می‌تواند تراکنش‌های خیلی بیشتری  را انجام دهد(65000 تراکنش در ثانیه). همچنین به این معنی است که برای کاربران بسیار مقرون به صرفه‌تر است. چون افزایش عرضه منجر به کاهش نسبی تقاضا و همچنین کاهش قیمت در بازار میشود.

  شباهت پلتفرم پالیگان به اتریوم

  هدف و رسالت اصلی شبکه پالیگان

  از نظر فنی هم شبکه Polygon بیش از یک بلاکچین جانبی صرف است، یکی از ایده های اصلی پشت پالیگان این است که توسعه دهندگان را با ابزارهای کاربر پسند و انعطاف پذیر تجهیز کنند. مجموعه ای از بلاک چین ها در اینجا هستند که می توانند به مقیاس پذیری اتریوم کمک کنند. هنگامی که آنها واقعاً به این هدف دست یافتند، توسعه دهندگان می توانند به راحتی انواع راه حل های مقیاس بندی مختلف را ایجاد کنند که می توانند با اتریوم مانند زنجیره های کاملاً مجزا مانند زنجیره های Zk Rollup زنجیره های Optimistic Rollup یا هر زنجیره جانبی دیگری که می خواهند استفاده کنند، برخورد کنند.

  زنجیره اثبات سهام پالیگان درواقع یکی از راه‌های افزایش مقیاس پذیری اتریوم است در واقعیت، Polygon قصد دارد راه‌حل‌های مختلفی را برای کاربران ایجاد کند تا آن. بنابراین در نگاه اول، من فکر کردم پالیگان بسیار ساده است، اما وقتی به داخلی آن نگاه می کنید، چیزهای ها را به استفاده بیشتر و بهینه تر از شبکه اتریوم ترغیب کند. مانند همه کاربران معمولی که به دنبال خدمات سریع تر امن تر و بهتر هستند!

  چه چیزی پالیگان و ماتیک را متمایز میکند؟

  پالیگان از یک نسخه سفارشی شده از چارچوب پلاسما یا Plasma framework استفاده می کند که بر روی نقاط بازرسی اثبات سهام که از طریق زنجیره اصلی اتریوم اجرا می شود، ساخته شده است. این فناوری منحصر به فرد به هر زنجیره جانبی در Polygon اجازه می دهد تا حداکثر 65536 تراکنش در هر بلوک را انجام دهد.

  از نظر تجاری و ساختاری نیز، زنجیره های جانبی Polygon برای پشتیبانی از انواع پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) موجود در اکوسیستم اتریوم طراحی شده اند.

  در حالی که Polygon در حال حاضر فقط از زنجیره پایه اتریوم پشتیبانی می کند، این شبکه قصد دارد بر اساس پیشنهادات و اجماع جامعه، پشتیبانی از زنجیره های پایه اضافی را گسترش دهد. این باعث می شود Polygon یک پلتفرم غیرمتمرکز لایه 2 بلاک چین بدل شود.

  پالیگان و متیک به زبان ساده چه کاربردی دارد؟

  برای کاربران ساده مانند من و شما، پلتفرم Polygon را در یک جمله و به زبان ساده خلاصه کنیم. در حال حاضر، برای انتقال اتریوم خود از یک حساب به حساب دیگر، هزینه تراکنش آن 20 دلار است، اما در شبکه پالیگان، این مبلغ کمتر از یک پنی است. این بدان معناست که کاربران می‌توانند برنامه‌های جدید را امتحان کنند و چیزهایی بیشتری را بدون ترس از دست دادن 150 دلار با تعویض توکن ها آزمایش کنند. و الیته لازم به ذکر است زنجیره هوشمند Polygon و Binance دو بلاک چین امور مالی غیر متمرکز دیفای DeFi هستند که کاربردهای فراوانی در آینده اقتصادی و سیستم مالی دنیا خواهند گذاشت.

  پالیگان و ماتیک

  توضیحات فنی کاربرد های پالیگان

  در ادامه، اجازه دهید کمی بیشتر در مورد نحوه عملکرد واقعی پالیگان صحبت کنیم. بنابر توضیحات بالا Polygon توسط لایه 2 Scaling Solution هدایت می شود و پروتکل اثبات سهام به عنوان چیزی که یک زنجیره تعهد نامیده می شود به زنجیره اصلی اتریوم متصل است و عملکردی مشابه و بهتر از آن دارد.

  اکنون اگر ندانید یک زنجیره commit چیست، به عنوان یک شبکه تراکنش عمل می کند که عمل می کند. نزدیک به زنجیره واقعی بنابراین، در مورد Polygon در واقع در کنار اتریوم کار می کند. اکنون قبل از اینکه ادامه دهیم بسیاری از موارد آینده که قرار است در مورد آنها صحبت کنم بسیار فنی هستند، اما اگر علاقه مند هستید، بیایید بررسی کنیم.

  بذارید با یک مثال ساده توضیح دهیم: به زنجیره اصلی اتریوم اینجوری مگاه کنید که هر بار ارسال یک ویدیوی کامل از تمام تراکنش‌ها را انجام میدهد، اما به جای آن پالیگان به سادگی هر از چند گاهی یک عکس فوری می‌گیرد تا زنجیره اتریوم همچنان بفهمد که چه اتفاقی می‌ افتد اما بدون پردازش هزاران داده حاشیه ای و غیر مرتبط. به همین دلیل است که شبکه Polygon در واقع می تواند تا 65000 تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

  توضیحات فنی کاربرد های پالیگان

  لایه های عملیاتی و اجزای سازنده شبکه

  برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند زمانی فرا می‌رسد که توسعه‌دهندگان این شبکه میزبان هزاران زنجیره هستند که دست در دست هم با اتریوم کار می‌کنند تا بازدهی را تا میلیون‌ها تراکنش در ثانیه افزایش دهند این به لطف معماری هوشمندانه Polygon است که بر روی یک سیستم 4 لایه ای متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی لایه شبکه های پالیگان و در نهایت لایه اجرای نهایی، اجرا می شود. حالا من با شما صادق هستم. می خواهید وارد Tokenomics شوید لایه اتریوم از قراردادهای هوشمند مختلف مبتنی بر اتریوم تشکیل شده است. این قراردادها متولی شرط بندی هستند،

  1. لایه اول که تایید تراکنش، و تعامل بین بلاک چین اتریوم و زنجیره های متعدد Polygon است. این لایه به این صورت است که Polygon در واقع هر از گاهی با اتریوم دیتاهای هماهنگ کننده و لازم را چک می کند.
  2. در مرحله بعد ما لایه 2 یعنی لایه امنیتی را داریم. و در کنار اتریوم برای ارائه خدمات اعتبارسنجی کار می کند و به زنجیره ها یک لایه امنیتی اضافی می دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که هم لایه امنیتی و هم لایه اتریوم در واقع اختیاری هستند و برای کار کردن Polygon لازم نیستند.
  3. لایه 3 لایه شبکه های پالیگان است. و این اکوسیستم پروژه ها یا شبکه های بلاک چین است که در Polygon توسعه یافته اند. اساساً، هر پروژه یا بلاک چینی که در این اکوسیستم وجود دارد، جامعه خاص خود را دارد. جایی که اجماع محلی حاصل می شود و بلوک ها تولید می شوند.
  4. در نهایت هم ما یک لایه اجرا داریم که به عنوان ماشین مجازی Polygon’s Ethereum شناخته می شود و عملکرد اصلی آن اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین واقعی پالیگان است. سازگاری با EVM همانطور که قبلا ذکر کردم، تجربه کاربری را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسانی که از زنجیره اتریوم استفاده می کنند، بهبود می دهند.

  لایه های عملیاتی و اجزای سازنده شبکه ماتیک matic

  توکن کاربردی ماتیک (متیک) چیست؟

  در نهایت بایستی به Tokenomics پالیگان بپردازیم. شبکه پالیگان یک توکن بومی دارد که ماتیک Matic (یا متیک) نام دارد که هم اکنون نیز در بازار و در صرافی کوکوین حدود 2 دلار معامله می شود و ارزش بازار آن نیز حدود 13 میلیارد دلار است. توکن های متیک ضامن امنیت و توسعه شبکه پالیگان است.

  مجموعاً 10 میلیارد توکن ماتیک وجود دارد که نزدیک به 6.8 میلیارد آن در حال حاضر در گردش است. تفاوت بین این دو عدد این است که توکن‌هایی که برای شرط‌بندی جوایز نگهداری می‌شوند و توکن‌هایی با زمان‌بندی انتشار قفل شده که بعداً درباره آن صحبت خواهیم کرد.

  تاریخچه توکن ماتیک

  در ابتدا در سال 2017، توسعه‌دهندگان حدود 3.8 درصد از کل عرضه ماتیک را در راه‌اندازی خصوصی اولیه خود فروختند. سپس آنها یک پیشنهاد مبادله اولیه داشتند که در آن 19٪ دیگر از حداکثر عرضه توکن ماتیک (متیک) در آن زمان را نیز فروختند. در مجموع تیم‌های توسعه مالک 16 درصد عرضه هستند. advisor ها یا مشاوران نیز 4 درصد دارند، پاداش‌های شرط‌بندی یا Staking rewards  هم به حدود 12 درصد می‌رسد.

  تاریخچه توکن ماتیک matic

  در حال حاضر هم اکوسیستم 23 درصد از کل توکن های ماتیک را دارد، خب دیدید که حدود 22 درصد هم به بنیاد Polygon تعلق گرفت. و از آنجایی که توکن های ماتیک از نظر فنی برای پاداش دادن به سهامداران در حال حاضر افزوده می شوند، از نظر تکنیکال ماتیک یک ارز تورم زا است. با این حال Matic عرضه محدودی دارد و به زودی آنها نسخه EIP1559 خود را پیاده‌سازی خواهند کرد.این موضوع به این معناست که هزینه‌های مبادله پایه در اکوسیستم سوزانده می‌شود که ماتیک را در نهایت به یک توکن کاهش‌دهنده تورم تبدیل خواهد کرد.

  حالا  ممکن است از خود بپرسید که چگونه وقتی سرمایه توکن تمام شد به سهامداران پاداش می دهند؟ خب، تیم پالیگان تا آن زمان امیدوار است که هزینه‌های تراکنش اضافی که کاربران برای اولویت‌بندی تراکنش‌های خود بالاتر از کارمزد پایه اضافه می‌کنند، برای تشویق اعتباردهندگان استیکینگ کافی باشد تا به انجام کار خود ادامه دهند.

  در مجموع امیدواریم از این مجموعه اطلاعات در زمینه شبکه پالیگان و توکن ماتیک که یک توکن محلی برای این شبکه است استفاده کرده باشید! در صورتی که هر سوالی دارید میتوانید از طریق صفحه تماس با ما یا از طریق کامنت های همین صفحه مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخ دهیم. برای مطالعه بیشتر نیز به coinmarketcap مراجعه کنید.

  به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  بدون کامنت

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.